Objavenie nového variantu Covidu znovu vytvorilo na trhoch určitú neistotu ohľadom toho, kedy sa začne s dlho očakávaným sprísnením menovej politiky
Objavenie nového variantu Covidu znovu vytvorilo na trhoch určitú neistotu ohľadom toho, kedy sa začne s dlho očakávaným sprísnením menovej politiky
Absolútna správa:
Keďže Federálny rezervný systém a Bank of England prijímajú čoraz viac jastrabiu politiku v období pretrvávajúcej vysokej inflácie, podľa Jima O'Neilla, hlavného poradcu v Chatham House, by mali byť dni ultra voľnej menovej politiky za nami. Predseda Fedu Jerome Powell minulý týždeň prestal používať výraz prechodný na opis inflácie. Bank of England prekvapila trhy začiatkom novembra tým, že držala úrokové sadzby na rekordne nízkej úrovni namiesto toho, aby začala svoj cyklus sprísňovania politiky. V USA aj vo Veľkej Británii sa inflácia v posledných mesiacoch pohybovala na maximách za niekoľko desaťročí v dôsledku kombinácie prudko rastúcich nákladov na energiu a obmedzenej ponuky, ktoré zvýšili spotrebiteľské ceny. Spotrebiteľské ceny v USA v októbri vzrástli o 6,2 % ročne, čo predstavuje najvyššiu infláciu v krajine za viac ako tri desaťročia. O'Neill tvrdí, že udržiavanie politiky na historicky akomodačných úrovniach riskujeme, že centrálne banky budú mať menej možností, ak budú potrebné dodatočné stimuly z dôvodu ďalšieho ekonomického šoku v blízkej budúcnosti. Navrhol, aby tvorcovia politík teraz sprísnili menovú politiku, aby obmedzili infláciu, čím by si dali priestor na uvoľnenie v prípade núdze. Trhy do značnej miery započítali decembrové zvýšenie sadzieb z nasledujúceho zasadnutia Výboru pre menovú politiku, ale očakávania sa od objavenia nového variantu Covidu trochu oslabili. Guvernér Bank of England Andrew Bailey po novembrovom stretnutí o politike priznal, že existujú varovné signály pri inflácii, ktorá sa začala neustále pohybovať nad úrovňou 3 %, čím výrazne prekračuje cieľ banky. Bailey však naznačil, že na zvýšenie úrokových sadzieb bude potrebná väčšia viditeľnosť pokroku pri údajoch o pracovných miestach.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,51 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -55,27 %). Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných trás a tematických plavieb, ako aj svoje služby predáva prostredníctvom rôznych distribučných kanálov vrátane maloobchodných a cestovných kancelárií, medzinárodného a motivačného predaja a priameho predaja pre spotrebiteľov. Norwegian Cruise Line Holdings slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska vláda dostala odporúčanie aby si na budúci rok stanovila cieľ hospodárskeho rastu nad 5 %, keďže ekonomika sa spomaľuje v dôsledku pretrvávajúcich prípadov COVID-19 a vysokých cien komodít. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,17 %, Hang Seng -1,76 %, Nikkei 225 -0,36 %.
IHS Markit Nemecka Construction PMI v novembri vzrástol na 47,9 bodu z októbrových 47,7 bodo, čo je najvyššia hodnota od augusta 2020, ale stále je pod hranicou 50,0 bodov. Nové objednávky klesali najrýchlejším tempom za tri mesiace v dôsledku kapacitných obmedzení a vyšších cien, ktoré sťažili zabezpečenie novej práce. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,40 %, CAC 40 +1,48 %, DAX +1,39 %.
Komentáre predstaviteľov Fedu naznačujú, že centrálna banka sa pravdepodobne na svojom decembrovom zasadnutí budúci týždeň rozhodne zdvojnásobiť tempo svojho znižovania na 30 miliárd dolárov mesačne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,87 %, S&P 500 +1,15 %, NASDAQ +0,93 %.
Prečítané: 1536x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.