Fed pôvodne očakával, že cenové tlaky sa zmiernia, pretože problémy spojené s dodávateľským reťazcom, ktoré bolí zapríčinené pandémiou vyzerali ako vyriešené, ale nedávno Fed pripustil, že to trvá dlhšie, než sa očakávalo.
Fed pôvodne očakával, že cenové tlaky sa zmiernia, pretože problémy spojené s dodávateľským reťazcom, ktoré bolí zapríčinené pandémiou vyzerali ako vyriešené, ale nedávno Fed pripustil, že to trvá dlhšie, než sa očakávalo.
Absolútna správa:
Dve z najväčších amerických bánk zvýšili svoje prognózy ohľadom toho, ako rýchlo bude Federálny rezervný systém tento rok zvyšovať úrokové sadzby, pričom Bank of America Corp. predpovedá zvyšovanie na každom zasadnutí, aby sa vysporiadala s najvyššou infláciou za štyri desaťročia. Spoločnosť JPMorgan Chase & Co. samostatne zvýšila svoju prognózu na päť zvýšení v roku 2022 zo štyroch, ktoré predpovedali v skorších odhadoch. Hlavný americký ekonóm Michael Feroli uviedol, že vyjadrenia predsedu Fedu Jerome Powella po stredajšom stretnutí „boli jednoznačne určené na to, aby odradili trh od očakávania štvrťročného tempa zvyšovania sadzieb“. Powell povedal novinárom, že úradníci sú pripravení zvýšiť sadzby v marci a nechal si priestor na potencionálne zvyšovanie na každom stretnutí, ak bude potrebné obmedziť najrýchlejšiu infláciu za generáciu. „Existuje riziko, že vysoká inflácia, ktorú vidíme, sa predĺži a zároveň existuje riziko, že by sa potencionálne mohla vyšplhať ešte vyššie. S našou menovou politikou musíme byť v pozícii, aby sme riešili všetky tieto pravdepodobné výsledky,“ povedal. Prezident Fedu v Minneapolis Neel Kashkari v rozhovore pre National Public Radio dnes povedal, že „len nevieme“, či tri zvýšenia sadzieb, ktoré Fed signalizoval vo svojich posledných štvrťročných prognózach zverejnených v decembri by stačili na to, aby sa inflácia dostala pod kontrolu. „Bude to závisieť od dodávateľských reťazcov. Čo sa stane s pracovníkmi,“ povedal. Údaje zverejnené v piatok ukázali, že cenový ukazovateľ výdavkov na osobnú spotrebu preferovaný ukazovateľ cenových tlakov Fedu vzrástol o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a o 5,8 % od decembra 2020, čo je najviac od roku 1982. Samostatná správa ukázala, že náklady na zamestnanosť vzrástli v r. 2021 najviac za dve desaťročia.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Visa Inc.., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,60 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +171,27 %). Spoločnosť Visa Inc. prevádzkuje maloobchodnú sieť elektronických platieb a spravuje globálne finančné služby. Spoločnosť tiež ponúka globálny obchod prostredníctvom prenosu hodnoty a informácií medzi finančnými inštitúciami, obchodníkmi, spotrebiteľmi, podnikmi a vládnymi subjektmi.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku, s výnimkou cien potravín a energií, klesol v januári 2022 o 0,7 % na 99 bodov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng -1,08 %, Nikkei 225 +2,09 %.
Nemecká ekonomika sa v posledných troch mesiacoch roku 2021 medzi kvartálne prepadla o 0,7 %, čo je oveľa horšie, ako predpovedali trhové prognózy, ktoré počítali s poklesom o 0,3 %, keďže sprísnenie opatrení na spomalenie šírenia koronavírusového variantu omikron zasiahlo výdavky domácností a stavebné investície, zatiaľ čo verejné výdavky sa zvýšili. Ide o prvý pokles za tri štvrťroky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,15 %, CAC 40 -0,82 %, DAX -1,32 %.
Osobné výdavky v USA klesli o 0,6 % medzimesačne v decembri 2021, čo je prvý pokles za 9 mesiacov a v súlade s očakávaniami trhu, keďže omikron sa začal rozširovať po celej krajine a nákupy cez sviatky sa čiastočne posunuli do predchádzajúcich mesiacov kvôli očakávaniam omeškania zásielok. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,66 %, S&P 500 +2,43 %, NASDAQ +3,13 %.
Prečítané: 1256x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.