Zásoby plynu a uhlia sú hlboko pod priemerom pred začatím vykurovacej sezóny
Zásoby plynu a uhlia sú hlboko pod priemerom pred začatím vykurovacej sezóny
Absolútna správa:
Európske prudko rastúce energetické trhy sa vystavujú riziku výpadku elektriny túto zimu, najmä ak mrazivé počasie zhorší už tak mimoriadne nízke zásoby zemného plynu v regióne. Aj keď vyššie ceny plynu môžu vyvolať úpravu medzi ponukou a dopytom, aby sa vykompenzoval trh. Výsledkom je, že chladnejšia ako priemerná zima by znamenala, že Európa bude musieť súťažiť s Áziou o dodávky skvapalneného plynu, čo by viedlo k ešte výraznejšiemu zvýšeniu cien. Existuje riziko, ktoré môže spôsobiť, že LNG nasmerovaný do Európy nebude stačiť na to, aby sa zabránilo vyčerpaniu zásob plynu do konca zimy, najmä ak je v Európe aj Ázii chladné počasie. Pri takom výsledku by jediným vyrovnávacím mechanizmom bolo ďalší výrazný rast cien plynu a energií v Európe, ktoré by znížilo dopyt, pričom by sa obmedzil dopyt po energii v priemyselnom sektore prostredníctvom výpadkov. Tento scenár zvyšuje obavy z energetickej krízy v Európe. Ceny energií denne lámu rekordy. Zásoby plynu a uhlia sú hlboko pod priemerom pred začatím vykurovacej sezóny, pričom riziko podporujú aj obmedzené dodávky plynu z Ruska, nižšia produkcia Severného mora a konkurencia Ázie o LNG. A keby toho nebolo málo požiar navyše dnes uzavrel kľúčový podmorský elektrický kábel Veľkej Británie a Francúzska, čo zhoršuje britskú energetickú krízu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti EOG Resources, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,33 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -17,14 %). EOG Resources, Inc. skúma, vyvíja, vyrába a uvádza na trh zemný plyn a ropu. Spoločnosť vlastní veľké výrobné nádrže a pôsobí v USA, Kanade, Trinidade, Spojenom kráľovstve Severného mora, Číne a čas od času vyberá ďalšie medzinárodné oblasti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska miera nezamestnanosti v mestách dosiahla v auguste 5,1%. Miera nezamestnanosti obyvateľstva vo veku 16-24 rokov klesla na 15,3% z 16,2%.Miera nezamestnanosti v 31 veľkých mestách medzitým stúpla až na 5,3%. Priemerný týždenný pracovný čas zamestnancov v podnikoch v celej krajine bol 47,5 hodiny, čo je pokles o 0,2 hodiny od júla. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,01 %, Hang Seng -1,84 %, Nikkei 225 -0,52 %.
Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla o 7,7% oproti predchádzajúcemu roku v júli 2021 a prekonáva trhové očakávania, ktoré počítali s rastom o 6,3%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,09 %, CAC 40 -1,04 %, DAX -0,68 %.
Americký export sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v auguste 2021 zvýšili o 0,4%. Išlo o pätnásty mesačný nárast exportných cien, aj keď najmiernejším tempom. Ceny nepoľnohospodárskeho vývozu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšili o 0,2%. Maloobchod v USA klesol o 1,1% oproti predchádzajúcemu mesiacu a v porovnaní s trhovým konsenzom, ktorý počítal s poklesom o 0,3%, negatívny výsledok bol spôsobený poklesom nákupov automobilov a nárastom prípadov COVID-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,68 %, S&P 500 +0,88 %, NASDAQ +0,82 %.
Prečítané: 1192x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.