Obavy z výraznejších obmedzení v Pekingu strašia investorov, ktorí sa už obávajú rizika globálneho spomalenia ekonomiky, keďže Fed zvyšuje sadzby, aby skrotil infláciu.
Obavy z výraznejších obmedzení v Pekingu strašia investorov, ktorí sa už obávajú rizika globálneho spomalenia ekonomiky, keďže Fed zvyšuje sadzby, aby skrotil infláciu.
Absolútna správa:
Americké akcie čaká rušný týždeň hlavne kvôli hospodárskym výsledkom Big Tech, zatiaľ čo akcie v Európe a Ázii zaznamenali pokles, keďže pandémia Covid-19 v Číne a rýchlejšie sprísňovanie Federálneho rezervného systému vyvolávajú obavy u investorov. Široká škála čínskych akcií klesla na najnižšiu úroveň za takmer dva roky, keď tvorcovia politiky zablokovali niektoré oblasti hlavného mesta v dôsledku neochvejného dodržiavania politiky Covid-zero policy zo strany vlády. S&P 500 sa chystá prudko klesnúť, varoval Mike Wilson z Morgan Stanley, keďže investori sa snažia nájsť útočisko v obavách, že agresívne kroky Fedu spôsobia recesiu. Stratégovia Morgan Stanley v pondelkovej správe uviedli, že rýchlo sa sprísňujúca politika Fedu hľadí „priamo na spomalenie“ a že preplnené defenzívne akcie sa už nevyplácajú. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týždeň načrtol svoj zatiaľ najodvážnejší prístup k obmedzeniu rastúcich cien a Európska centrálna banka naznačila silnejšie sprísnenie. Čínska centrálna banka je však v inej pozícii, pretože sa snaží podporiť svoju ekonomiku. V pondelok znížila množstvo peňazí, ktoré banky potrebujú mať v rezerve pre svoje držby v cudzej mene, čo spôsobilo, že juan zmiernil nedávne poklesy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +553,43 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, bol vo februári 2022 na úrovni 96,8 bodu v porovnaní s hodnotou 96,3 bodu, ktorá bola nameraná minulý mesiac. Revízia smerom nahor prišla uprostred zlepšenia situácie COVID-19, pričom vláda nedávno uviedla, že krajina sa začne vracať do normálu, keď sa zmiernili obmedzenia na hraniciach. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +-4,94 %, Hang Seng -3,73 %, Nikkei 225 -1,90 %.
Ukazovateľ obchodnej klímy Ifo pre Nemecko vzrástol v apríli 2022 na 91,8 bodu z marcového 14-mesačného minima 90,8 bodu, čím prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s poklesom na 89,1 bodu, keďže spoločnosti boli po počiatočnom šoku z vojny na Ukrajine menej pesimistické. Problémy s dodávateľským reťazcom zostávajú hlavným problémom priemyslu, pričom 75 % spoločností hlási problémy a traja zo štyroch maloobchodníkov chcú zvýšiť ceny. Podľa ekonómov Ifo sa nemecká ekonomika po prvom šoku po vojne na Ukrajine javí ako odolná. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,15 %, CAC 40 -2,01 %, DAX -1,54 %.
Index národnej aktivity Chicagského Fedu klesol v marci 2022 na 0,44 bodu z nadol revidovaných 0,54 bodov vo februári, čo je najnižšia hodnota za posledné 3 mesiace. Ukazovatele súvisiace s produkciou prispeli +0,27 bodu, čo je mierny pokles z +0,30 bodov vo februári, a ukazovatele súvisiace so zamestnanosťou prispeli +0,16 bodu z +0,31 bodov. Príspevok kategórie osobná spotreba a bývanie sa medzitým nezmenil na úrovni -0,04, zatiaľ čo príspevok kategórie tržby, objednávky a zásoby sa v marci z -0,03 bodu zvýšil na +0,06 bodu. Trojmesačný kĺzavý priemer indexu, CFNAI-MA3, sa v marci zvýšil na +0,57 bodov z +0,43 bodov vo februári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,71 %, S&P 500 +0,64 %, NASDAQ +1,29 %.
Prečítané: 1323x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.