Návrhy Európskej komisie počítajú s urýchleným znížením dopytu po plyne. Úplné prerušenie dodávok plynu by mohlo výrazne poškodiť ekonomiku EÚ v roku 2023.
Návrhy Európskej komisie počítajú s urýchleným znížením dopytu po plyne. Úplné prerušenie dodávok plynu by mohlo výrazne poškodiť ekonomiku EÚ v roku 2023.
Absolútna správa:
Zastavenie dodávok ruského plynu do Európskej únie by podľa nových odhadov mohlo potenciálne znížiť jej hrubý domáci produkt až o 1,5 %, ak budúca zima bude chladná a región neprijme preventívne opatrenia na úsporu energie. Európska komisia varovala, že v prípade priemernej zimy by prerušenie dodávok plynu z Moskvy znížilo HDP o 0,6 % až 1 %, uvádza sa v návrhu dokumentu EÚ pre Bloomberg News. Výkonná zložka EÚ plánuje pre členské štáty súbor odporúčaní – vrátane zníženia vykurovania a chladenia a niektorých trhových opatrení – na zmiernenie vplyvu možného úplného prerušenia zo strany Ruska, ktoré je jeho najväčším zdrojom dovozu. „Koordinovaná reakcia EÚ pred zimou a solidarita medzi členskými štátmi by obmedzili negatívny vplyv možného veľkého narušenia na HDP a pracovné miesta,“ uviedla komisia v návrhu dokumentu s názvom „Šetrite plynom pre bezpečnú zimu“. Odhaduje sa, že prijatie včasných opatrení na zníženie dopytu v prípade priemernej zimy by mohlo obmedziť negatívny vplyv prerušenia dodávok na HDP na 0,4 %. Najväčšou výzvou EÚ túto zimu bude zabezpečiť dostatočné zásoby plynu na zvládnutie obdobia najväčšieho dopytu po vykurovaní a elektrine. EÚ sa naďalej obáva, že sa Rusko rozhodne zastaviť dodávky do bloku ako odvetu za viaceré kolá sankcií. V súčasnosti uzavrela plynovod Nord Stream 1 z dôvodu údržby. Pred začatím opráv fungoval plynovod len na približne 40 % kapacity a nie je známe, v akom objeme by sa mohol plynovod obnoviť koncom tohto týždňa. Zatiaľ čo úrovne skladovania boli v minulom roku o 10 percentuálnych bodov nižšie ako v období rokov 2016 – 2018, v súčasnosti sú v súlade s historickým priemerom nad 63 % alebo rovnajúcimi sa 46 dňom zimnej spotreby.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Royal Caribbean Cruises Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +4,88 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -68,13 %). Royal Caribbean Cruises pôsobí ako globálna výletná spoločnosť prevádzkujúca flotilu plavidiel v odvetví dovoleniek. Spoločnosť pôsobí prostredníctvom značiek, ktoré prevádzkujú moderné, prémiové a luxusné výletné lode.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske akcie z bankového sektora a sektora nehnuteľností vzrástli po tom, čo sa regulačné orgány snažili zmierniť rastúci spotrebiteľský bojkot hypotekárnych platieb tým, že naliehali na banky, aby zvýšili pôžičky developerom na dokončenie rozostavaných projektov bývania. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,04 %, Hang Seng +2,70 %, Nikkei 225 +0,54 %.
Premiér Mario Draghi je pod rastúcim tlakom, aby stiahol svoj sľub odstúpiť už tento týždeň a zabránil tomu, aby Taliansko uvrhol do chaosu v čase, kedy sa spomaľuje hospodársky rast. Európa sa pripravuje na recesiu, ktorá môže len málo zmierniť rekordnú infláciu a otestuje odvahu centrálnych bankárov, ktorých po desaťročnej prestávke delí len niekoľko dní od zvýšenia úrokových sadzieb. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,00 %, CAC 40 +0,93 %, DAX +0,74 %.
Medzinárodný menový fond v ďalšej aktualizácii „podstatne“ zníži svoj výhľad globálneho hospodárskeho rastu. MMF už vo svojej aprílovej správe znížil svoj výhľad globálnej expanzie v tomto roku na 3,6 % zo 4,4 % pred vojnou na Ukrajine. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,69 %, S&P 500 -0,84 %, NASDAQ -0,81 %.
Prečítané: 898x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.