Zvýšenie úrokových sadzieb počas leta FEDom a ECB prispelo k výdychu investorov a možnému obratu negatívneho vývoja na burze. Pokiaľ sa ďalšie týždne nedostavia závažné správy, nie je vylúčený dlhodobý rastový trend.
Zvýšenie úrokových sadzieb počas leta FEDom a ECB prispelo k výdychu investorov a možnému obratu negatívneho vývoja na burze. Pokiaľ sa ďalšie týždne nedostavia závažné správy, nie je vylúčený dlhodobý rastový trend.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes klesli v dôsledku negatívneho výhľadu vývoja ekonomiky do budúcna. Štátne pokladničné poukážky sa zotavili, keď obchodníci zrušili stávky na zvýšenie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. S&P 500 klesal v priebehu celého dňa a Nasdaq 100 poklesol o viac ako 2 %. Hardvérové spoločnosti vrátane Micron Technology a Western Digital klesla po strate zisku Seagate Technology a slabom výhľade do budúcna. Napriek dnešnému poklesu zostáva akciový trh na ceste k najlepšiemu týždňu za mesiac. Za týmto krokom sú čiastočne špekulácie, že straty na burze dosiahli svoje dno. Napriek tomu pretrváva strach z inflácie, rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami a obavami z recesie. Globálny americký zložený PMI index S&P zaznamenal v júli hodnotu 47,5, čo je výrazný pokles z 52,3 v júni. PMI v oblasti služieb klesol na hodnotu 47. Pokles tohto indexu pod úroveň 50 je vo všeobecnosti braný ako signál možnej recesie, a aj z tohto dôvodu po ohlásení týchto správ dolár oslabil voči euru.
Investori zarobili na:
Spoločnosti HCA Healthcare, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,43 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +136,04%). HCA Healthcare ponúka služby zdravotnej starostlivosti. Firma poskytuje diagnostiku, liečbu, poradenstvo, ošetrovateľstvo, operácie a ďalšie služby, ako aj lekárske vzdelávanie a školiace programy. HCA Healthcare slúži pacientom v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku bola v júni na úrovni 2,4 %, pričom sa len mierne znížila z májového takmer 10 ročného maxima 2,5 %. Bol to desiaty mesiac po sebe, kedy došlo k nárastu spotrebiteľských cien, a to uprostred prudkého rastu cien pohonných hmôt a potravín po ruskej invázii na Ukrajinu, ako aj prudko oslabujúceho jenu. Naďalej rástli, aj keď menším tempom, ceny potravín (3,7 % oproti 4,1 % v máji), palivo, elektrina a voda (14,0 % oproti 14,4 %). Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,05 %, Hang Seng +0,17 %, Nikkei 225 +0,40 %.
S&P Global, nemecký výrobný index PMI klesol v júli na 49,2 z júnových 52, čo poukazuje na prvé zníženie pod kľúčovú hodnotu 50 od júna 2020 a v porovnaní s prognózami trhu na úrovni 50,6 ukázali predbežné odhady. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve sa v júli 2022 stabilne držal na úrovni -41 a zostal na rekordnom minime, keďže sentiment naďalej tlmila vysoká inflácia a ekonomická neistota. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,25 %, DAX +0,05 %.
Predbežné odhady ukázali, že maloobchodné tržby v Kanade v júni medzimesačne vzrástli o 0,3 %. V máji vzrástli maloobchodné tržby medzimesačne o 2,2 %, čo prekonalo predbežné odhady nárastu o 1,6 %. Globálny americký kompozitný PMI index S&P v júli zaznamenal hodnotu 47,5, čo je pokles z 52,3 v júni a signalizuje solídny pokles produkcie súkromného sektora. Miera poklesu bola najprudšia od počiatočných fáz pandémie v máji 2020, keďže výrobcovia aj poskytovatelia služieb hlásili utlmený dopyt. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,43 %, S&P 500 -0,93 %, NASDAQ -1,87 %.
Prečítané: 881x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.