Zvýšenie úrokových sadzieb počas leta FEDom a ECB prispelo k výdychu investorov a možnému obratu negatívneho vývoja na burze. Pokiaľ sa ďalšie týždne nedostavia závažné správy, nie je vylúčený dlhodobý rastový trend.
Zvýšenie úrokových sadzieb počas leta FEDom a ECB prispelo k výdychu investorov a možnému obratu negatívneho vývoja na burze. Pokiaľ sa ďalšie týždne nedostavia závažné správy, nie je vylúčený dlhodobý rastový trend.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes klesli v dôsledku negatívneho výhľadu vývoja ekonomiky do budúcna. Štátne pokladničné poukážky sa zotavili, keď obchodníci zrušili stávky na zvýšenie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. S&P 500 klesal v priebehu celého dňa a Nasdaq 100 poklesol o viac ako 2 %. Hardvérové spoločnosti vrátane Micron Technology a Western Digital klesla po strate zisku Seagate Technology a slabom výhľade do budúcna. Napriek dnešnému poklesu zostáva akciový trh na ceste k najlepšiemu týždňu za mesiac. Za týmto krokom sú čiastočne špekulácie, že straty na burze dosiahli svoje dno. Napriek tomu pretrváva strach z inflácie, rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami a obavami z recesie. Globálny americký zložený PMI index S&P zaznamenal v júli hodnotu 47,5, čo je výrazný pokles z 52,3 v júni. PMI v oblasti služieb klesol na hodnotu 47. Pokles tohto indexu pod úroveň 50 je vo všeobecnosti braný ako signál možnej recesie, a aj z tohto dôvodu po ohlásení týchto správ dolár oslabil voči euru.
Investori zarobili na:
Spoločnosti HCA Healthcare, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,43 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +136,04%). HCA Healthcare ponúka služby zdravotnej starostlivosti. Firma poskytuje diagnostiku, liečbu, poradenstvo, ošetrovateľstvo, operácie a ďalšie služby, ako aj lekárske vzdelávanie a školiace programy. HCA Healthcare slúži pacientom v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku bola v júni na úrovni 2,4 %, pričom sa len mierne znížila z májového takmer 10 ročného maxima 2,5 %. Bol to desiaty mesiac po sebe, kedy došlo k nárastu spotrebiteľských cien, a to uprostred prudkého rastu cien pohonných hmôt a potravín po ruskej invázii na Ukrajinu, ako aj prudko oslabujúceho jenu. Naďalej rástli, aj keď menším tempom, ceny potravín (3,7 % oproti 4,1 % v máji), palivo, elektrina a voda (14,0 % oproti 14,4 %). Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,05 %, Hang Seng +0,17 %, Nikkei 225 +0,40 %.
S&P Global, nemecký výrobný index PMI klesol v júli na 49,2 z júnových 52, čo poukazuje na prvé zníženie pod kľúčovú hodnotu 50 od júna 2020 a v porovnaní s prognózami trhu na úrovni 50,6 ukázali predbežné odhady. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve sa v júli 2022 stabilne držal na úrovni -41 a zostal na rekordnom minime, keďže sentiment naďalej tlmila vysoká inflácia a ekonomická neistota. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,25 %, DAX +0,05 %.
Predbežné odhady ukázali, že maloobchodné tržby v Kanade v júni medzimesačne vzrástli o 0,3 %. V máji vzrástli maloobchodné tržby medzimesačne o 2,2 %, čo prekonalo predbežné odhady nárastu o 1,6 %. Globálny americký kompozitný PMI index S&P v júli zaznamenal hodnotu 47,5, čo je pokles z 52,3 v júni a signalizuje solídny pokles produkcie súkromného sektora. Miera poklesu bola najprudšia od počiatočných fáz pandémie v máji 2020, keďže výrobcovia aj poskytovatelia služieb hlásili utlmený dopyt. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,43 %, S&P 500 -0,93 %, NASDAQ -1,87 %.
Prečítané: 967x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.