V spojených štátoch začínajú mať nájomníci v rôznych mestách a príjmových skupinách problém nájsť si nové bývanie alebo zaplatiť za to, v ktorom už bývajú.
V spojených štátoch začínajú mať nájomníci v rôznych mestách a príjmových skupinách problém nájsť si nové bývanie alebo zaplatiť za to, v ktorom už bývajú.
Absolútna správa:
Náklady na nájomné v USA rastú najrýchlejším tempom za viac ako tri desaťročia, pričom po prvýkrát v histórii prekročili medián 2 000 USD mesačne a vo väčšine veľkých miest sa nájomné dostalo nad úroveň spred pandémie. Zvýšenie je obzvlášť prudké v metropolitných oblastiach, ktoré počas pandémie zaznamenali veľký prílev nových obyvateľov, ale rast nájomného vidíme aj inde. Hoci kríza dostupnosti bývania v USA nie je nová, v uplynulom roku sa nabaľovala ako snehová guľa, keď sa ľudia vrátili do veľkých miest a niektoré oblasti s nedostatkom ponuky bývania zaznamenali boom nových obyvateľov. Rastúce náklady a nedostatok voľných bytov dávajú prenajímateľom priestor na zvyšovanie nájomného. Očakáva sa, že zvyšovanie nájomného bude neustále zvyšovať celkovú infláciu, ktorá v stredu síce poklesla, ale položka shelter rástla medzimesačne 0,5 %. Náklady na bývanie tvoria približne tretinu pozorne sledovaného indexu spotrebiteľských cien. Tento problém pociťuje však celý svet. V nedávnej analýze agentúry Bloomberg Economics sa zistilo, že v 19 krajinách OECD sú kombinované pomery cien nájomného a cien bytov k príjmom v súčasnosti vyššie, ako boli pred finančnou krízou v roku 2008. Podľa údajov spoločnosti CoreLogic, ktorá poskytuje údaje o nehnuteľnostiach, sa nájomné za prenájom rodinných domov v máji v USA zvýšilo o rekordných 14 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Devon Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,34 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +95,69 %). Devon Energy Corporation pôsobí ako nezávislá energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá najmä prieskumom, ťažbou a spracovaním ropy a zemného plynu, prepravou ropy, plynu a NGL a spracovaním zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj automobilov v Číne v júli 2022 medziročne vzrástol o 29,7 % na 2,42 milióna kusov, čo predstavuje zrýchlenie oproti 23,8 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesiac nárastu predaja automobilov za sebou, hlavným dôvodom rastu boli vládne stimuly. Singapurská ekonomika, ako jedna zo zástupcov rozvíjajúcich sa trhov, vzrástla v druhom štvrťroku 2022 medziročne o 4,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,04 %, Hang Seng +2,40 %, Nikkei 225 -0,65 %.
Prieskum trhu s nehnuteľnosťami na bývanie RICS vo Veľkej Británii ukázal, že v júli 2022 uviedlo nárast cien nehnuteľností 63 % respondentov v porovnaní so 65 % v júni, čo je najmenej od februára 2021, keďže trh s bývaním zápasí so zhoršujúcim sa hospodárskym výhľadom a rastúcimi úrokovými sadzbami. Bank of England minulý týždeň pristúpila k najväčšiemu zvýšeniu sadzieb od roku 1995 a varovala, že Spojené kráľovstvo môže vstúpiť do dlhej recesie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 +0,33 %, DAX -0,05 %.
Index cien výrobcov v USA v júli 2022 nečakane medzimesačne klesol o 0,5 % po júnovom náraste o 1 %, ktorý bol revidovaný smerom nadol. Ide o prvý pokles PPI za viac ako dva roky, a to najmä v dôsledku 16,7 % poklesu cien benzínu. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni, ktorý sa skončil 6. augusta, zvýšil o 14 tisíc na 262 tisíc, pričom dosiahol najvyššiu hodnotu od novembra. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,08 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,58 %.
Prečítané: 978x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.