V spojených štátoch začínajú mať nájomníci v rôznych mestách a príjmových skupinách problém nájsť si nové bývanie alebo zaplatiť za to, v ktorom už bývajú.
V spojených štátoch začínajú mať nájomníci v rôznych mestách a príjmových skupinách problém nájsť si nové bývanie alebo zaplatiť za to, v ktorom už bývajú.
Absolútna správa:
Náklady na nájomné v USA rastú najrýchlejším tempom za viac ako tri desaťročia, pričom po prvýkrát v histórii prekročili medián 2 000 USD mesačne a vo väčšine veľkých miest sa nájomné dostalo nad úroveň spred pandémie. Zvýšenie je obzvlášť prudké v metropolitných oblastiach, ktoré počas pandémie zaznamenali veľký prílev nových obyvateľov, ale rast nájomného vidíme aj inde. Hoci kríza dostupnosti bývania v USA nie je nová, v uplynulom roku sa nabaľovala ako snehová guľa, keď sa ľudia vrátili do veľkých miest a niektoré oblasti s nedostatkom ponuky bývania zaznamenali boom nových obyvateľov. Rastúce náklady a nedostatok voľných bytov dávajú prenajímateľom priestor na zvyšovanie nájomného. Očakáva sa, že zvyšovanie nájomného bude neustále zvyšovať celkovú infláciu, ktorá v stredu síce poklesla, ale položka shelter rástla medzimesačne 0,5 %. Náklady na bývanie tvoria približne tretinu pozorne sledovaného indexu spotrebiteľských cien. Tento problém pociťuje však celý svet. V nedávnej analýze agentúry Bloomberg Economics sa zistilo, že v 19 krajinách OECD sú kombinované pomery cien nájomného a cien bytov k príjmom v súčasnosti vyššie, ako boli pred finančnou krízou v roku 2008. Podľa údajov spoločnosti CoreLogic, ktorá poskytuje údaje o nehnuteľnostiach, sa nájomné za prenájom rodinných domov v máji v USA zvýšilo o rekordných 14 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Devon Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,34 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +95,69 %). Devon Energy Corporation pôsobí ako nezávislá energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá najmä prieskumom, ťažbou a spracovaním ropy a zemného plynu, prepravou ropy, plynu a NGL a spracovaním zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj automobilov v Číne v júli 2022 medziročne vzrástol o 29,7 % na 2,42 milióna kusov, čo predstavuje zrýchlenie oproti 23,8 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesiac nárastu predaja automobilov za sebou, hlavným dôvodom rastu boli vládne stimuly. Singapurská ekonomika, ako jedna zo zástupcov rozvíjajúcich sa trhov, vzrástla v druhom štvrťroku 2022 medziročne o 4,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,04 %, Hang Seng +2,40 %, Nikkei 225 -0,65 %.
Prieskum trhu s nehnuteľnosťami na bývanie RICS vo Veľkej Británii ukázal, že v júli 2022 uviedlo nárast cien nehnuteľností 63 % respondentov v porovnaní so 65 % v júni, čo je najmenej od februára 2021, keďže trh s bývaním zápasí so zhoršujúcim sa hospodárskym výhľadom a rastúcimi úrokovými sadzbami. Bank of England minulý týždeň pristúpila k najväčšiemu zvýšeniu sadzieb od roku 1995 a varovala, že Spojené kráľovstvo môže vstúpiť do dlhej recesie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 +0,33 %, DAX -0,05 %.
Index cien výrobcov v USA v júli 2022 nečakane medzimesačne klesol o 0,5 % po júnovom náraste o 1 %, ktorý bol revidovaný smerom nadol. Ide o prvý pokles PPI za viac ako dva roky, a to najmä v dôsledku 16,7 % poklesu cien benzínu. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni, ktorý sa skončil 6. augusta, zvýšil o 14 tisíc na 262 tisíc, pričom dosiahol najvyššiu hodnotu od novembra. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,08 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,58 %.
Prečítané: 881x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.