Miera inflácie v spojených štátoch amerických na svojich maximách za poslednú dekádu.
Miera inflácie v spojených štátoch amerických na svojich maximách za poslednú dekádu.
Absolútna správa:
Americké akcie klesajú naďalej v dôsledku vysokého prekročenia miery inflácie ktorú očakával trh .Tento jav zvyšuje obavy z hodnoty cenných papierov s pevným výnosom , že sa v budúcnosti znížia a Federálny rezervný systém bude nútený sprísniť monetárnu politiku v blízkej budúcnosti . Ročná miera inflácie vzrástla na 4,2% čo je najvyššia miera inflácie za posledných 13 rokov . Inflácia presahuje prognózy ktoré predpovedali mieru 3,6% . Zaznamenali sme mesačný nárast o 0,8% čo predstavuje najväčší nárast od roku 2009 a mesačná jadrová inflácia stúpla o 0,9% . V tomto prípade o najväčší mesačný nárast od roku 1996. Akcie technologických spoločností vykázali najhorší výsledok. Cyklické akcie sa taktiež obchodovali na nižšej úrovni . Obavy na trhoch sa netýkajú len Spojených Štátov. Spoločne s mnohými vládami USA podporovala príjmy domácností v čase keď ľudia neboli ochotný alebo schopný utrácať ako za bežných okolností . Nastalo hromadenie úspor a po očkovaní sa otvorí ekonomika . Ak dôjde k pretrvávajúcemu narušenie dodávateľských reťazcov , nastane tlak a to zvýši ceny .Fed doteraz uviedol , že rast inflácie je spôsobený pravdepodobne prechodnými faktormi a očakávania týkajúce sa budúcej inflácie sú dobre ukotvené .
Investori zarobili na:
Naj rastovou spoločnosťou z indexu S&P 500 sa stala druhý deň po sebe spoločnosť NORTONLIFELOCK INC., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,19 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +48,11 %). Dôvodom prudkého rastu boli hospodárske výsledky, ktoré spoločnosť zverejnila v utorok a akcia na tom ťažila aj ďalší obchodný deň. Spoločnosť NortonLifeLock poskytuje riešenia kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť ponúka riešenia, ktoré zákazníkom umožňujú chrániť ich zariadenia, súkromie, identitu a domáce siete. NortonLifeLock pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Stred obchodného týždňa bol pomerne bohatý na makroekonomické dáta. Prvé makroekonomické dáta prišli z krajiny vychádzajúceho slnka. Japonský index merajúci ekonomický sentiment zrástol o 3,2 % pričom v predchádzajúcom mesiaci vykázal poklesol o 1,7 %. Čínsky počet poskytnutých úverov na medziročnej báze vzrástol o 12,3 %, pričom analytici očakávali rast až o 12,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,43 %, Hang Seng +0,78 %, Nikkei 225 -1,61 %.
Miera spotrebiteľských cien v Nemecku vzrástla medziročne na 2 % v apríli 2021. Tento rast je v súlade s predbežnými odhadmi po marcovom náraste o 1,7%. Bola to najvyššia miera inflácie od apríla 2019 . Táto situácia nastala v dôsledku ukončenia dočasného zníženia sadzby DPH. Znížené sadzby DPH vošli do účinnosti 1.júla 2020 na obdobie 6 mesiacov ako súčasť vládnych opatrení na podporenie ekonomiky počas pandémie. Miera inflácie vo Francúzsku na medziročnej báze vzrástla o 1,2 %, čo bolo o niečo mierne ako prvotné odhady na úrovni 1,3 %. Britská priemyselná produkcie vzrástla o na medziročnej báze o 4,8 %, čo prekonalo očakávania na úrovni 3,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,19 %, DAX +0,20 %.
Ako sme spomínali vyššie dnešná najdôležitejšia správa, ktorá bola zverejnená bola miera inflácie, ktorá výrazne prekonala očakávania analytikov. Zásoby ropy dnes poklesli o 0,4 milióna barelov, očakávania boli nastavené na úrovni 2,8 milióna. Údaje o deficite federálneho rozpočtu boli na úrovni – 226 miliárd USD za mesiac apríl pričom podľa prvotných očakávani mal by na úrovni 220 miliárd USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,99 %, S&P 500 -2,15 %, NASDAQ -2,67 %.
Prečítané: 1013x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.