Akcie začali týždeň so stratami, keďže ukazovateľ služieb PMI v USA nečakane vzrástol, čo podporilo špekulácie, že Federálny rezervný systém bude pokračovať v prísnej politike boja proti inflácii.
Akcie začali týždeň so stratami, keďže ukazovateľ služieb PMI v USA nečakane vzrástol, čo podporilo špekulácie, že Federálny rezervný systém bude pokračovať v prísnej politike boja proti inflácii.
Absolútna správa:
Americké indexy uzatvorili pondelok v stratách, zatiaľ čo štátne dlhopisy sa zotavili z 10 týždňových miním a index amerického dolára sa odrazil od takmer 6 mesačného minima po tom, čo lepšie ako očakávané ekonomické údaje ISM PMI v USA zmarili nádeje na pozastavenie agresívneho sprísňovania menovej politiky Fedu. Novembrové údaje ISM PMI ukázali, že aktivita amerických služieb v novembri vzrástla, čo naznačuje, že najväčšia svetová ekonomika zostáva odolná napriek rastúcim makroproblémom. Tesla medzitým klesla o 6 % po varovaní pred znížením decembrovej produkcie Modelu Y vo svojom šanghajskom závode. Na opačnej strane sa čínske spoločnosti kótované na burze v USA vrátane Alibaba Group a JD.com obchodovali mierne vyššie v dôsledku nádejí na rýchlejšie oživenie čínskej ekonomiky. Investori tiež očakávajú, že index S&P 500 bude pokračovať v poklese po tom, ako minulý týždeň prekročil 200 dňový kĺzavý priemer.
Investori zarobili na:
Spoločnosti United Airlines Holdings, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,60 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: - 48,71 %). Spoločnosť United Airlines Holdings, Inc. pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vlastní a riadi letecké spoločnosti, ktoré prepravujú ľudí a náklad.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
PMI služieb banky au Jibun Japan bol v novembri 2022 revidovaný na vyššiu úroveň 50,3 bodov oproti predbežným odhadom 50 bodov. Výsledok nasledoval po konečnej hodnote 53,2 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo znamenalo tretiu expanziu v sektore za sebou, ale zároveň najmenšiu v poradí. Akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,96 %, Hang Seng + 4,51 %, Nikkei 225 + 0,15 %.
Maloobchodné tržby v eurozóne klesli o 1,8 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v októbri 2022, po nahor revidovanom raste o 0,8 % v septembri a v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 1,7 %. Išlo o najväčší pokles obchodu od decembra 2021, keďže rastúce náklady na pôžičky, vysoká inflácia a prehlbujúca sa energetická kríza zasiahli spotrebiteľský dopyt. Na medziročnej báze maloobchodné tržby v októbri klesli o 2,7 %, čo je piaty mesiac po sebe bez nezmeneného alebo nižšieho obchodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,54 %, CAC 40 - 0,67 %, DAX – 0,56 %.
Index ISM PMI v službách v novembri 2022 nečakane vzrástol na 56,5 bodu, čím sa odrazil od viac ako dvojročného minima 54,4 bodu dosiahnutého v októbri a prekonal trhové prognózy na úrovni 53,3 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,40 %, S&P 500 -1,79 %, NASDAQ -1,93 %.
Prečítané: 941x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.