pred 3 rokmi

Londýn stratil svoje postavenie

shutterstock_1855336813 (1)

Amsterdam zosadil Londýn a získal pozíciu najväčšieho akciového trhu v Európe

Absolútna správa:

Londýn po odchode z EÚ stratil svoje líderstvo na akciových trhoch v prospech Amsterdamu, ktorý vystriedal dlhoročného lídra. Dôvodom bol odliv investorov z Londýna do Amsterdamu a ďalších trhov, keďže sa potrebovali investori dostáť na jednotný trh EÚ. Podľa aktuálnych údajov od spoločnosti Cboe Europe sa v hlavnom meste Holandska zobchodovali v januári každý deň akcie v približnej hodnote 9 mld. EUR, naopak v prípade bývalého lídra to bol objem približne 8 mld. EUR denne. Iba na porovnanie v roku 2020 sa v Londýne priemerne zobchodovali akcie v približnej hodnote viac ako 17 mld. EUR. Amsterdam bol v tomto obdobia z na 6 mieste a na druhom Frankfurt.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Vivendi SE, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 19,62 % (výkonnosť za 5 rokov: 77,19 %). Vivendi SE podniká v oblasti hudby, hier, televízie a telekomunikácie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

HDP Japonska vzrástlo za 4 kvartál podľa aktuálnych dát o 12,7 %, pričom odhad analytikov bol na úrovni  10,1%. To je pozitívny signál, že sa ekonomika Japonska zotavuje rýchlejšie ako sa očakávalo, za čo môžu do značnej miery aj mierne opatrenia vlády proti koronavírusu, keďže Japonsko doteraz nemalo v krajine lockdown. Indický obchodný deficit s tovarom sa v januári 2021 znížil na 14,54 mld. USD, z 15,30 miliárd USD. Za tento pokles mohol pravé export, ktorý sa zvýšil o 6,16 % na 27,45 mld. USD Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 2,14 %, Hang Seng + 0,45 %, Nikkei 225 + 1,91 %.

Monetárne a fiškálne stimuly pomohli indexu EURO STOXX 600 vzrásť o približne 55 % p.a od svojho dna v marci 2020. Čo bolo sedem ročne minimum pre index EURO STOXX 600, aj kde táto dynamika rastu zaostávala za najznámejším indexom na svete S&P 500. Zaostávanie bolo do značnej miery spôsobene lockdownami v Európe. Priemyselná výroba v Eurozóne v rámci decembra medzimesačne poklesla o - 1,6 %, pričom odhad analytikov bol na úrovni  - 0,8 %. Medziročne klesla priemyselná výroba o - 0,8 %, pričom odhad analytikov bol na úrovni  - 0,2 %. Bilancia zahraničného obchodu eurozóny za december bez očistenia s prebytkom 29,2 mld. EUR, pričom odhad analytikov bol na úrovni 25,3 mld. EUR. Vývoz eurozóny medziročne vzrástol o 2,3 %, dovoz klesol o - 1,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,04 %, CAC 40 + 1,45 %, DAX + 0,42 %.

Americké akciové trhy boli dnes zatvorené z dôvodu štátneho sviatku.

Prečítané: 978x

Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2443711613
pred týždňom

Nervozita na trhoch: Ekonomické tlaky a politické nejasnosti vyvolávajú poklesy po celom svete

Shutterstock_no (17)
pred týždňom

Globálny trh reaguje na zmeny úrokových sadzieb: USA a Hongkong znižujú, Japonsko a Európa stabilné

Shutterstock_no (16)
pred týždňom

Trhy očakávajú vystúpenie Jeromeho Powella

Shutterstock_no (15)
pred týždňom

Rôzne očakávania týkajúce sa Fedu a nepresvedčivý krok Číny: Investori sú opatrní

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.