Podľa Európskej komisie sa ekonomike eurozóny bude tento rok dariť lepšie, ako sa pôvodne očakávalo, a to vďaka miernej zime a vysokým zásobám plynu, ktoré pomáhajú zmierniť energetickú krízu
Podľa Európskej komisie sa ekonomike eurozóny bude tento rok dariť lepšie, ako sa pôvodne očakávalo, a to vďaka miernej zime a vysokým zásobám plynu, ktoré pomáhajú zmierniť energetickú krízu
Absolútna správa:
Predstavitelia Európskej únie v Bruseli zvýšili svoju prognózu rastu v tomto roku a predpovedajú eurozóne 0,9 % expanziu a uviedli, že sa tesne vyhne recesii. Znížili tiež svoju prognózu rastu spotrebiteľských cien, hoci ten zostáva vysoký a dosahuje 5,6 %. Komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni však upozornil, že lepšie, ako sa očakávalo, neznamená dobré. Novinárom povedal, že Európanov stále čaká ťažké obdobie, keďže rast sa spomaľuje a inflácia sa zmierňuje len sčasti. Najnovší výhľad je však výrazným zlepšením prognóz z novembra, keď úrady predpovedali, že hrubý domáci produkt eurozóny v tomto roku vzrastie len o 0,3 % a inflácia bude na úrovni 6,1 %. Z prognóz vyplýva, že všetky členské štáty EÚ dosiahnu v tomto roku rast s výnimkou Švédska, ktoré by malo klesnúť o 0,8 %. Komisia upozornila, že hoci sa vyhliadky zlepšili, Rusko pokračuje vo svojej vojne na Ukrajine, čo je naďalej silným negatívnym faktorom. „Hlavné riziko týchto prognóz vychádza z geopolitického napätia a vývoja vojny," povedal Gentiloni. „Táto situácia prináša ekonomike, investorom a spoločnostiam vysokú mieru neistoty."
Investori zarobili na:
Spoločnosti Illumina, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,85 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +12,17 %). Illumina, Inc. vyvíja, vyrába a predáva integrované systémy na rozsiahlu analýzu genetických zmien a biologických funkcií. Spoločnosť poskytuje komplexný rad produktov a služieb, ktoré v súčasnosti slúžia na sekvenovanie, genotypizáciu a expresiu génov pre genomické výskumné centrá, farmaceutické spoločnosti, akademické inštitúcie a biotechnologické spoločnosti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Medziročná inflácia spotrebiteľských cien v Indii sa v januári 2023 zvýšila na 6,52 %, čo je najvyššia hodnota za posledné tri mesiace. Trhové prognózy boli na úrovni 5,9 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom CPI vzrástol o 0,46 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,91 %, Hang Seng -0,12 %, Nikkei 225 -0,88 %.
Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku v januári 2023 medziročne vzrástla z 2,8 % v predchádzajúcom mesiaci na 3,3 %. Očakávania trhu boli na úrovni 2,9 %. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v januári vzrástli o 0,6 % po decembrovom poklese o 0,2 %. Stavebná produkcia na Slovensku v decembri 2022 medziročne vzrástla o 4 %. Mesiac pred tým klesala o 3,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,03 %, CAC 40 +1,11 %, DAX +0,58 %.
Očakávania inflácie medzi spotrebiteľmi v USA na budúci rok sa v januári 2023 nezmenili a zostali na 5 %, teda rovnakú úroveň ako v decembri. Inflačné očakávania v horizonte 3 rokov dopredu sa znížili o 0,2 percentuálneho bodu na 2,7 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,11 %, S&P 500 +1,15 %, NASDAQ +1,48 %.
Prečítané: 861x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.