Šéf lotyšskej centrálnej banky sa dnes vyjadril k menovej politike ECB pred kľúčovým stretnutím 16. decembra. V prípade potreby je možné zmeniť „kurz“ ECB začiatkom roku 2022.
Šéf lotyšskej centrálnej banky sa dnes vyjadril k menovej politike ECB pred kľúčovým stretnutím 16. decembra. V prípade potreby je možné zmeniť „kurz“ ECB začiatkom roku 2022.
Absolútna správa:
Omikrónový variant COVID-19 musí výrazne poškodiť hospodárstvo eurozóny, aby člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Martins Kazaks podporil ďalšie stimuly. Podľa Kazaksa, ktorý vedie lotyšskú centrálnu banku, je ešte príliš skoro povedať, ako nový kmeň ovplyvní oživenie kontinentu. V súčasnosti by sa mal podľa neho v marci skončiť program núdzového nákupu dlhopisov ECB v hodnote 1,85 bilióna eur – známy ako PEPP. „V súčasnosti nevieme, ako sa bude omikrónový variant vyvíjať,“ povedal Kazaks v rozhovore. „Pokiaľ sa to nepreleje do významných a veľkých negatívnych revízií výhľadu rastu, nemyslím si, že by sa marcový termín, ktorý trh už nejaký čas očakával a o ktorom sme v minulosti informovali, mal meniť.“ ECB sa pripravuje na kľúčové zasadnutie 16. decembra, kde politici plánujú určiť budúcnosť svojich stimulačných nástrojov. Popri zvýšených rizikách Covid-19 bude jadro diskusie tvoriť inflácia, ktorá v súčasnosti rastie najrýchlejším tempom od založenia spoločnej meny. Kazaks tvrdí, že ECB má čas na to, aby začiatkom budúceho roka zmenila svoju politiku, ak si to zdravotná situácia vyžiada. „Ak vo februári uvidíme, že sa situácia zhoršuje, potom samozrejme môžeme zmeniť naše názory a to je otázka flexibility,“ povedal. „Podľa môjho názoru je možné reštartovať PEPP, ak sa ukáže, že je to potrebné.“ Druhou neistotou je vývoj spotrebiteľských cien, ktoré v novembri vzrástli o 4,9 %, čo je viac ako dvojnásobok cieľa ECB na úrovni 2 %. Kazaks súhlasí s tým, že rast cien „zostáva hrboľatý“ a v budúcom roku by sa mal spomaliť.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,20 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -50,40 %). Dôvodom rastu bol pravdepodobne trhový sentiment. Norwegian Cruise Line Holdings prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí a pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská ekonomika klesla v Q3 o 0,9 % oproti Q2, očakával sa pokles o 0,8 %. Šéf americkej technologickej spoločnosti Apple Tim Cook pred rokmi uzavrel tajnú dohodu, ktorá potlačila hrozby pre podnikanie firmy na čínskom trhu výmenou za pomoc pri rozvoji čínskeho technologického sektora. Informoval o tom server The Information s odvolaním sa na rozhovory a interné dokumenty Applu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,50 %, Hang Seng +0,06 %, Nikkei 225 +1,42 %.
Švajčiarska potravinárska firma Nestlé predá časť svojich akcií v kozmetickej firme L'Oréal v hodnote 8,9 miliardy eur. Podiel Nestlé tak klesne na zhruba 20 percent. Akcie od Nestlé kúpi priamo L'Oréal. Nemecký automobilový koncern Volkswagen stále uvažuje o uvedení divízie na výrobu luxusných vozidiel Porsche na burzu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,01 %, CAC 40 -0,72 %, DAX -0,80 %.
Bank of Canada ponechala hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,25 % v súlade s očakávaniami. Zásoby ropy v USA klesli prechádzajúci týždeň o 0,24 mil. barelov, očakával sa však pokles o 1,705 mil. barelov. Podľa stratégov z Bank of America nebol skutočný výnos z amerických akcií taký nízky, odkedy bol prezidentom Harry Truman. BofA je vo svojom výhľade pre americké a európske akcie neustále medvedia, aj keď hlavné referenčné ukazovatele na oboch stranách Atlantiku dosiahli v posledných mesiacoch po sebe nasledujúce rekordné maximá. Digitálne aktíva sú „hlavným uchádzačom“ o „veľkú korekciu“ v roku 2022, pričom takmer tri štvrtiny opýtaných inštitúcií tvrdí, že nie sú vhodnou investíciou pre väčšinu retailových investorov. Vyplýva to z prieskumu pre Natixis Investment Managers. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,10 %, S&P 500 +0,31 %, NASDAQ +0,64 %.
Prečítané: 1216x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.