Predseda Federálneho rezervného systému dnes povedal dôležitú informáciu
Predseda Federálneho rezervného systému dnes povedal dôležitú informáciu
Absolútna správa:
Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell dnes na sympóziu v Jackson Hole naznačil, že americká centrálna banka bude pravdepodobne pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a ponechá ich na vysokej úrovni dlhší čas. Reagoval tým na vyjadrenia analytikov z trhu, ktorí očakávali že centrálna banka začne znižovať úrokovú sadzbu v prvej polovici nasledujúceho roka. Podľa jeho slov je navrátenie inflácie na dvojpercentný cieľ hlavným cieľom centrálnej banky v súčasnosti, aj keď spotrebitelia a podniky pocítia ekonomickú záťaž. Zopakoval, že ďalšie "nezvyčajne veľké" zvýšenie základnej úrokovej sadzby by mohlo byť vhodné, keď sa predstavitelia stretnú budúci mesiac. Všetko bude závisieť od ďalších dát z ekonomiky a to predovšetkým, stav na trhu práce a rast inflácie. Pred Powellovým prejavom považovali investori šance na zvýšenie na zasadnutí Fedu 20. - 21. septembra o 50 bázických bodov a o 75 bázických bodov za rovnaké. Po jeho prejave zostali tieto očakávania rovnaké, ale veľkosť a frekvencia zníženia federálnych sadzieb na rok 2023 klesla. Kritici Fedu mu vyčítajú, že nepredvídal prudký nárast inflácie, ktorý Fed spočiatku považoval za prechodný. Powell vo svojom vystúpení pred rokom povedal, že cenové tlaky zasahujú len relatívne úzku skupinu tovarov a služieb. V priebehu niekoľkých mesiacov sa však inflácia rozšírila a v čase, keď Fed začal zvyšovať sadzby z takmer nulovej úrovne, bola inflácia už trojnásobne vyššia ako ich 2-percentný cieľ.
Investori zarobili na:
Spoločnoti Electronic Arts Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 13,03 %). Spoločnosť Electronic Arts Inc. vyvíja, vydáva a celosvetovo distribuuje značkový interaktívny zábavný softvér pre herné konzoly, osobné počítače, vreckové prehrávače hier a mobilné telefóny. Spoločnosť poskytuje aj online služby súvisiace s hrami.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výrobca spotrebnej elektroniky Xiaomi údajne rokuje so spoločnosťou Beijing Auto o spolupráci na elektromobiloch. Thajsko ako zástupca rozvíjajúcich sa ekonomík zaznamenalo v júli 2022 obchodný deficit vo výške 3,66 miliardy USD čo bolo v porovnaní s trhovým konsenzom na úrovni 1,6 miliardy USD o dosť menej. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,21 %, Hang Seng +1,01 %, Nikkei 225 +0,57 %.
Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku klesol v septembri 2022 na nové rekordné minimum -36,5 oproti revidovanej hodnote -30,9 v predchádzajúcom mesiaci. Sklon k úsporám dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných 11 rokov, keďže domácnosti sa preventívne chránia a odkladajú si peniaze na budúce platby za energie. Klesla aj ochota nakupovať dokonca až o 1,2 bodu na -15,7 bodu, čo je najnižšia hodnota od októbra 2008. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,93 %, CAC 40 -1,69 %, DAX -2,26 %.
Osobné výdavky v USA sa v júli 2022 medzimesačne zvýšili o slabých 0,1 % po júnovom skoku o 1 % a pod prognózami 0,4 %. Ide o zatiaľ najslabší výsledok v tomto roku. Osobné príjmy v Spojených štátoch sa v júli 2022 zvýšili o 0,2 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je miernejšie ako nahor revidovaný 0,7 % nárast v júni. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v Spojených štátoch v júli 2022 medziročne vzrástol o 6,3 %, čím sa spomalil z júnových 6,8 %, čo bola najvyššia hodnota od januára 1982. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -3,03 %, S&P 500 -3,38 %, NASDAQ -3,94 %.
Prečítané: 1240x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.