Jadrová inflácia v eurozóne sa prvýkrát za posledných 10 mesiacov znížila, čo podporilo argumenty, že Európska centrálna banka koncom tohto týždňa zvoľní tempo zvyšovania úrokových sadzieb
Jadrová inflácia v eurozóne sa prvýkrát za posledných 10 mesiacov znížila, čo podporilo argumenty, že Európska centrálna banka koncom tohto týždňa zvoľní tempo zvyšovania úrokových sadzieb
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny bez započítania položiek ako sú náklady na pohonné hmoty a potraviny v apríli vzrástli o 5,6 % oproti predchádzajúcemu roku, čo je menej ako marcový rekordný nárast o 5,7 %. Celková miera inflácie pritom vzrástla na 7 %, čo je o niečo viac, ako očakávali analytici, ktorí predpokladali 6,9 %. Výsledky správy by vo štvrtok mohli ešte viac ovplyvniť priebeh rokovania o tom, o koľko by ECB mala zvýšiť úrokové sadzby. Konsenzus očakáva zvýšenie o 25 bázických bodov a ekonómovia a investori sa domnievajú, že tvorcovia politiky sa rozhodnú pre menšiu z dvoch možností zvýšenia sadzieb. Od minulého leta totiž už prijali opatrenia na sprísnenie sadzieb o 350 bázických bodov, aby potlačili najsilnejší inflačný šok v histórii eurozóny. Viceprezident Luis de Guindos minulý týždeň uviedol, že "akýkoľvek konflikt medzi mzdami, ziskami a verejným sektorom by bol mimoriadne škodlivý" a mohol by vyvolať reakciu centrálnej banky. Členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová varovala, že pretrvávajúce tlaky na jadrovú infláciu a silná dynamika rastu cien potravín znamenajú, že je ešte príliš skoro vyhlasovať víťazstvo nad infláciou. Podľa nej predstavitelia potrebujú vidieť nielen bod obratu, ale aj trvalý pokles, ktorý nám dá istotu, že dochádza k tomu, že ich opatrenia začínajú fungovať.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Centrálna banka Austrálie (Reserve Bank of Australia) v máji neočakávane zvýšila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,85 % napriek tomu, že v apríli ju ponechala na úrovni 3,6 %. Banka tak za posledný rok zvýšila sadzby už po jedenásty raz, čím sa vymyká trhovým prognózam o pozastavení a posunula náklady na požičiavanie si na najvyššiu úroveň od apríla 2012. Spotrebiteľská dôvera vo Švajčiarsku dosiahla v druhom štvrťroku 2023 hodnotu -29,7, čo je len malá zmena oproti hodnote -30,1 v predchádzajúcom štvrťroku a výrazne pod jej dlhodobým priemerom. Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch v marci 2023 klesol o 384 000 na 9,6 milióna, čo je najnižšia úroveň od apríla 2021 a pod očakávaniami trhu na úrovni 9,775 milióna. V priebehu mesiaca sa počet voľných pracovných miest znížil v doprave, skladníctve a verejných službách.
Prečítané: 1083x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.