Akcie zaznamenali poklesy na začiatku obchodovania a americký prezident prišiel do Izraela v snahe zabrániť väčšej eskalácii konfliktu
Akcie zaznamenali poklesy na začiatku obchodovania a americký prezident prišiel do Izraela v snahe zabrániť väčšej eskalácii konfliktu
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti 4 350 bodov. Morgan Stanley sa prepadol o 6 % v dôsledku poklesu zisku. Spoločnosť United Airlines Holdings klesla po varovaní o pozastavení letov do Tel Avivu a vyššom náklady na palivo pre lietadlá, čo bude mať negatívny vplyv na zisk. Spoločnosť Procter & Gamble Co. vzrástla, keďže tržby prekonali odhady. Spoločnosť Nasdaq vykázala tržby, ktoré prekonali očakávania. Tesla a Netflix by mali oznámiť výsledky po skončení obchodovania. Prezident Joe Biden pricestoval do Tel Avivu a naznačil, že izraelský armáda nie je zodpovedná za smrtiaci výbuch v nemocnici ktorý si vyžiadal stovky mŕtvych a zvýšil napätie na Blízkom východe. Investori pozorne sledujú situáciu na Blízkom východe pre prípad, že by sa Izrael rozhodol spustiť pozemnú ofenzívu v Gaze, čo by mohlo podnietiť širší konflikt, do ktorého sa môže zapojiť Irán, kľúčový dodávateľ ropy, a ďalšie krajiny.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čínska ekonomika v 3. štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 4,9 %, čím prekonala trhové prognózy na úrovni 4,4 % a poskytla nádej, že tento rok splní oficiálny ročný cieľ na úrovni približne 5 %, keďže pretrvávajúce stimuly z Pekingu kompenzujú vplyv dlhotrvajúcej krízy v oblasti nehnuteľností a slabého obchodu. HDP krajiny v 2. štvrťroku vzrástol o 6,3 % pri nízkej porovnávacej základni z minulého roka, keď v Šanghaji a ďalších veľkých mestách platili prísne lockdowny. V samotnom septembri vzrástli maloobchodné tržby najviac za posledné 4 mesiace, a to 9. mesiac po sebe; a rast priemyselnej produkcie zostal na najvyššej úrovni od apríla. Medzitým sledovaná miera nezamestnanosti klesla na 22-mesačnú úroveň 5 %, zatiaľ čo fixné investície v prvých 9 mesiacoch roku 2023 naďalej rástli. Z predtým zverejnených údajov vyplynulo, že vývoz klesal pomalším tempom, čiastočne v dôsledku vrcholiacej sezóny prepravy vianočných výrobkov.
EU: Miera inflácie v Spojenom kráľovstve zostala v septembri 2023 stabilná na úrovni 6,7 %, pričom sa udržala na augustovom 18-mesačnom minime a vzdorovala trhovým očakávaniam mierneho poklesu na 6,6 %. Miernejší rast cien potravín a nealkoholických nápojov (12,1 % oproti 13,6 % v auguste) a nábytku a tovarov pre domácnosť (3,7 % oproti 5,1 %) bol kompenzovaný menším poklesom cien energií (-0,2 % oproti -3,2 %) v dôsledku medzimesačného rastu nákladov na motorové palivá. Okrem toho miera jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú energie a potraviny, klesla na 6,1 %, čím dosiahla najnižšiu hodnotu od januára, ale mierne prekročila prognózy na úrovni 6 %. Oba tieto údaje zostali výrazne nad 2-percentným cieľom Bank of England, čo ešte viac zdôrazňuje rastúce inflačné tlaky v krajine a ďalej komplikuje úlohu tvorcom menovej politiky, ktorí by mali na nadchádzajúcom zasadaní ponechať úrokové sadzby nezmenené. Na medzimesačnej báze vzrástol index spotrebiteľských cien v septembri o 0,5 %, čo je najvýraznejší nárast od mája. Miera inflácie v eurozóne bola v septembri 2023 potvrdená na úrovni 4,3 % medziročne, čo je menej ako augustových 5,2 % a najmenej od októbra 2021, keďže ceny rástli pomalším tempom v prípade služieb (4,7 % oproti 5,5 % v auguste), neenergetických priemyselných tovarov (4,1 % oproti 4,7 %) a potravín, alkoholu a tabaku (8,8 % oproti 9,7 %). Medzitým sa ďalej znížili náklady na energie (-4,6 % oproti -3,3 %). Jadrová inflácia bola v septembri tiež potvrdená na úrovni 4,5 %, čo predstavuje jej najnižšiu hodnotu od augusta 2022. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny sa miera HICP znížila v Nemecku (4,3 % oproti 6,4 %) a v Holandsku (-0,3 % oproti 3,4 %), ale vo Francúzsku sa nezmenila (na úrovni 5,7 %). V Taliansku a Španielsku sa však miera inflácie zrýchlila z 5,5 % na 5,6 %.
USA: Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v septembri 2023 o 4,4 % na sezónne očistenú ročnú mieru 1,473 milióna, čo je menej ako augustové 10-mesačné maximum 1,541 milióna, ale viac ako trhový konsenzus 1,45 milióna, ukázal predbežný odhad. Nárast sadzieb hypotekárnych úverov na viacročné maximá ovplyvňoval dopyt po bývaní, zatiaľ čo pretrvávajúci nedostatok voľných bytov na trhu pomohol poskytnúť určitú podporu developerom. Za zmienku stojí, že počet schválených úverov pre volatilný segment viacgeneračných domov klesol o 14,3 % na úroveň 508 tisíc, čo je najnižšia úroveň od októbra 2020, zatiaľ čo počet schválených úverov pre jednogeneračné domy vzrástol o 1,8 % na 16-mesačné maximum 965 tisíc.
Prečítané: 499x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.