Akcie po raste z prepredaných úrovní kolísali, keďže investori čakali na ďalšie informácie o výhľade politiky Federálneho rezervného systému. Ropa po náraste zo začiatku týždňa klesla.
Akcie po raste z prepredaných úrovní kolísali, keďže investori čakali na ďalšie informácie o výhľade politiky Federálneho rezervného systému. Ropa po náraste zo začiatku týždňa klesla.
Absolútna správa:
Index cien výrobcov v USA v septembri vzrástol viac, ako sa predpokladalo, k čomu prispeli vyššie náklady na energie, ktoré naďalej komplikujú cestu k udržateľne nižšej inflácii. Investori teraz čakajú na zápisnicu zo septembrového zasadnutia Fedu, ktorá bude zverejnená neskôr v stredu, ako aj na štvrtkovú správu o indexe spotrebiteľských cien. Guvernér Fedu Christopher Waller uviedol, že americká centrálna banka môže vyčkávať na to, čo sa stane, a až potom podnikne ďalšie kroky v oblasti úrokových sadzieb. Guvernérka Michelle Bowmanová medzitým poznamenala, že sadzby možno budú musieť ďalej rásť a zostať vyššie dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. Spoločnosti JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo v piatok odštartujú výsledkovú sezónu, pričom najväčšie americké banky sú pripravené odpísať viac zlých úverov ako na začiatku pandémie, keďže vyššie a dlhodobejšie úrokové sadzby a potenciálny hospodársky pokles dostávajú dlžníkov do ťažkostí. Stratégovia Bank of America Corp. predpokladajú, že americké spoločnosti dosiahnu finančné výsledky, ktoré výrazne prekonajú očakávania analytikov, čo ich podnietilo k zvýšeniu odhadu zisku na rok 2023, keďže v tejto vykazovacej sezóne sa začína oživenie. Očakáva sa podstatné prekonanie, napísali stratégovia vrátane Ohsunga Kwona a Savity Subramanianovej.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index nálady výrobcov v Japonsku podľa agentúry Reuters Tankan dosiahol v októbri 2023 hodnotu +4, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu, keďže riziká poklesu globálnej ekonomiky oslabili dôveru v japonskú ekonomiku závislú od obchodu.
EU: Nemecký index spotrebiteľských cien bol v septembri potvrdený na úrovni 4,5 % medziročne, čím sa výrazne znížil z 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci a dosiahol najnižšiu úroveň od vypuknutia vojny na Ukrajine vo februári 2022. Aj jadrová miera, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa spomalila na jednoročné minimum 4,6 %. Obe sadzby však zostali výrazne nad cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky 2,0 %. Inflácia v službách sa zmiernila na 4,0 % z augustových 5,1 %.Okrem toho inflácia tovarov výrazne klesla na 5 % zo 7,1 %, keďže ceny energií (1,0 % oproti 8,3 %) a potravín (7,5 % oproti 9,0 %) sa výrazne znížili. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3 %, teda rovnakým tempom ako v predchádzajúcich troch mesiacoch.
Amerika: Ceny výrobcov v USA v septembri medzimesačne vzrástli o 0,5 %, čo je najmenej za posledné tri mesiace, po augustovom náraste o 0,7 %, ale nad trhovými prognózami 0,3 %. Ceny tovarov sa zvýšili o 0,9 %, k čomu prispel 5,4-% nárast cien benzínu. Ceny leteckého paliva, spracovaných mladých kurčiat, mäsa, elektrickej energie a motorovej nafty tiež napredovali. Na druhej strane, náklady na čerstvú a suchú zeleninu klesli o 13,9 % a znížili sa aj ceny drevnej hmoty a komunálneho zemného plynu. Medzitým ceny služieb vzrástli o 0,3 %, pričom náklady na depozitné služby vyskočili o 13,9 %. Vyššie boli aj ceny veľkoobchodu so strojmi, zariadeniami, náhradnými dielmi a spotrebným materiálom, maloobchodu so zdravotníckym, kozmetickým a optickým tovarom, ubytovacích služieb pre cestujúcich, ambulantnej starostlivosti (čiastočnej) a vydávania aplikačného softvéru. Naopak, ceny za služby leteckej osobnej dopravy klesli o 2,1 % a znížili sa aj indexy za maloobchod s automobilmi a za balíky služieb káblového telekomunikačného prístupu
Prečítané: 760x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.