Akcie po raste z prepredaných úrovní kolísali, keďže investori čakali na ďalšie informácie o výhľade politiky Federálneho rezervného systému. Ropa po náraste zo začiatku týždňa klesla.
Akcie po raste z prepredaných úrovní kolísali, keďže investori čakali na ďalšie informácie o výhľade politiky Federálneho rezervného systému. Ropa po náraste zo začiatku týždňa klesla.
Absolútna správa:
Index cien výrobcov v USA v septembri vzrástol viac, ako sa predpokladalo, k čomu prispeli vyššie náklady na energie, ktoré naďalej komplikujú cestu k udržateľne nižšej inflácii. Investori teraz čakajú na zápisnicu zo septembrového zasadnutia Fedu, ktorá bude zverejnená neskôr v stredu, ako aj na štvrtkovú správu o indexe spotrebiteľských cien. Guvernér Fedu Christopher Waller uviedol, že americká centrálna banka môže vyčkávať na to, čo sa stane, a až potom podnikne ďalšie kroky v oblasti úrokových sadzieb. Guvernérka Michelle Bowmanová medzitým poznamenala, že sadzby možno budú musieť ďalej rásť a zostať vyššie dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. Spoločnosti JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo v piatok odštartujú výsledkovú sezónu, pričom najväčšie americké banky sú pripravené odpísať viac zlých úverov ako na začiatku pandémie, keďže vyššie a dlhodobejšie úrokové sadzby a potenciálny hospodársky pokles dostávajú dlžníkov do ťažkostí. Stratégovia Bank of America Corp. predpokladajú, že americké spoločnosti dosiahnu finančné výsledky, ktoré výrazne prekonajú očakávania analytikov, čo ich podnietilo k zvýšeniu odhadu zisku na rok 2023, keďže v tejto vykazovacej sezóne sa začína oživenie. Očakáva sa podstatné prekonanie, napísali stratégovia vrátane Ohsunga Kwona a Savity Subramanianovej.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index nálady výrobcov v Japonsku podľa agentúry Reuters Tankan dosiahol v októbri 2023 hodnotu +4, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu, keďže riziká poklesu globálnej ekonomiky oslabili dôveru v japonskú ekonomiku závislú od obchodu.
EU: Nemecký index spotrebiteľských cien bol v septembri potvrdený na úrovni 4,5 % medziročne, čím sa výrazne znížil z 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci a dosiahol najnižšiu úroveň od vypuknutia vojny na Ukrajine vo februári 2022. Aj jadrová miera, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa spomalila na jednoročné minimum 4,6 %. Obe sadzby však zostali výrazne nad cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky 2,0 %. Inflácia v službách sa zmiernila na 4,0 % z augustových 5,1 %.Okrem toho inflácia tovarov výrazne klesla na 5 % zo 7,1 %, keďže ceny energií (1,0 % oproti 8,3 %) a potravín (7,5 % oproti 9,0 %) sa výrazne znížili. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3 %, teda rovnakým tempom ako v predchádzajúcich troch mesiacoch.
Amerika: Ceny výrobcov v USA v septembri medzimesačne vzrástli o 0,5 %, čo je najmenej za posledné tri mesiace, po augustovom náraste o 0,7 %, ale nad trhovými prognózami 0,3 %. Ceny tovarov sa zvýšili o 0,9 %, k čomu prispel 5,4-% nárast cien benzínu. Ceny leteckého paliva, spracovaných mladých kurčiat, mäsa, elektrickej energie a motorovej nafty tiež napredovali. Na druhej strane, náklady na čerstvú a suchú zeleninu klesli o 13,9 % a znížili sa aj ceny drevnej hmoty a komunálneho zemného plynu. Medzitým ceny služieb vzrástli o 0,3 %, pričom náklady na depozitné služby vyskočili o 13,9 %. Vyššie boli aj ceny veľkoobchodu so strojmi, zariadeniami, náhradnými dielmi a spotrebným materiálom, maloobchodu so zdravotníckym, kozmetickým a optickým tovarom, ubytovacích služieb pre cestujúcich, ambulantnej starostlivosti (čiastočnej) a vydávania aplikačného softvéru. Naopak, ceny za služby leteckej osobnej dopravy klesli o 2,1 % a znížili sa aj indexy za maloobchod s automobilmi a za balíky služieb káblového telekomunikačného prístupu
Prečítané: 631x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.