Americké indexy zaznamenali len minimálne pohyby, keďže investori očakávajú vyhlásenie americkej centrálnej banky, ktoré sa začne o 20:00 nášho času.
Americké indexy zaznamenali len minimálne pohyby, keďže investori očakávajú vyhlásenie americkej centrálnej banky, ktoré sa začne o 20:00 nášho času.
Absolútna správa:
Akcie, dlhopisy a dolár zaznamenali mierne pohyby uprostred stávok, že Fed v stredu ponechá sadzby na rovnakej úrovni a pokúsi sa obmedziť očakávania zníženia sadzieb o viac ako 100 bázických bodov v najbližšom období. Federálny výbor pre voľný trh je pripravený ponechať sadzby v rozmedzí 5,25 % až 5,5 %, čo je 22-ročné maximum prvýkrát dosiahnuté v tomto roku v júli. Rozhodnutie a vyhlásenie budú zverejnené o 20:00 nášho času. Predseda Jerome Powell bude mať tlačovú konferenciu o 30 minút neskôr. Ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg očakávajú, že stredná prognóza Fedu bude na budúci rok ukazovať dve zníženia sadzieb a päť ďalších v roku 2025. Pred rozhodnutím Fedu poukázali údaje, že rast cien výrobcov sa v USA spomalil, keďže náklady na energie klesli. Údaje o spotrebiteľských cenách v utorok ukázali zase pokles medziročnej miery inflácie, aj keď medzimesačne došlo k zrýchleniu rastu inflácie, keďže vzrástli náklady na služby. Celkovo tieto údaje posilňujú názor, že inflácia má tendenciu vrátiť sa k dvojpercentnému cieľu Fedu. Index S&P 500 po dosiahnutí najvyššej hodnoty od januára 2022 poklesol. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov klesli pod úroveň 4,7 %.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Peňažná zásoba M2 v Číne vzrástla oproti predchádzajúcemu roku o 10,0 % na 291,2 bilióna CNY v novembri, čím zaostala za trhovými prognózami rastu o 10,1 % a v porovnaní s 10,3 % rastom v októbri.
EU: Britská ekonomika sa v októbri oproti septembru zmenšila o 0,3 %, čím zvrátila rast z predchádzajúcich dvoch mesiacov a prekonala trhové prognózy, podľa ktorých mala zostať bez zmeny. Na medziročnej báze HDP vzrástlo o 0,3 %, čo je ale najmenej za posledných päť mesiacov.
USA: Ceny výrobcov v USA sa v novembri oproti októbru ustálili po revízii smerom nadol, keď v predchádzajúcom období klesli o 0,4 %, a v porovnaní s prognózami sa zvýšili o 0,1 %. Ceny tovarov aj služieb sa nezmenili. V rámci tovarov vyskočili ceny slepačích vajec o 58,8 % a vyššie boli aj náklady na čerstvé ovocie a melóny, zemný plyn, elektrickú energiu a šrot z uhlíkovej ocele. Benzín naopak klesol o 4,1 % a nižšie sa pohybovali aj ceny spracovanej hydiny, priemyselných chemikálií, leteckého paliva a skvapalneného plynu. V rámci služieb vzrástli ceny ubytovania o 4 % a zvýšili sa náklady na vkladové služby, maloobchod so zdravotníckym, kozmetickým a optickým tovarom, veľkoobchod s potravinami a alkoholom a maloobchod s odevmi, obuvou a doplnkami. Naopak, marže v maloobchode s automobilmi klesli o 5,1 % a pokles zaznamenali aj veľkoobchod s chemikáliami a príbuznými výrobkami, správa portfólia, maloobchod s nábytkom a nákladná automobilová doprava.
Prečítané: 508x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.