Ceny výrobcov v USA vzrástli na medziročnej aj na mesačnej báze, čo poukazuje na neutíchajúce inflačné tlaky a ECB navýšila úrokové sadzby desiaty krát po sebe.
Ceny výrobcov v USA vzrástli na medziročnej aj na mesačnej báze, čo poukazuje na neutíchajúce inflačné tlaky a ECB navýšila úrokové sadzby desiaty krát po sebe.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti 4 500 bodov. Po otvorení amerického trhu došlo k miernym poklesom, keďže maloobchodné tržby ako aj inflácia vo výrobe (PPI) negatívne prekonali očakávania. Rast výnosov dvojročných amerických dlhopisov sa po prudkom raste po vyhlásení dát zastavil. Dolár sa posunul vyššie. Cena ropy WTI dosiahla 90 USD za barel prvýkrát od novembra. Spoločnosť Adobe má oznámiť svoje výsledky po uzavretí amerického trhu. Spoločnosť Delta Air Lines znížila svoje očakávania výsledkov za tretí štvrťroku v dôsledku vyšších cien pohonných hmôt a rastúcich nákladov na údržbu. Akcie AMC Entertainment Holdings stúpli po tom, ako spoločnosť získala 325,5 mil. USD predajom 40 mil. akcií. Spoločnosť HP klesla po tom, čo spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta uviedla, že predala akcie tejto spoločnosti. Visa klesla, pretože spoločnosť urobila prvý krok k tomu, aby najväčším americkým bankám predala svoje podiely v najväčšej svetovej platobnej sieti. SoftBank Group uspokojila svoje ambície v súvislosti so spoločnosťou Arm Holdings tým, že získala 4,87 miliardy dolárov v najväčšej tohtoročnej IPO.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Sezónne očistená nezamestnanosť v Austrálii dosiahla v auguste úroveň 3,7 %, čo je nezmenená hodnota oproti júlovému trojmesačnému maximu a zodpovedá prognóze trhu. Počet nezamestnaných osôb klesol o 2,6 tisíc na 540,5 tisíc, keďže počet ľudí hľadajúcich prácu na čiastočný úväzok sa znížil o 8,7 tisíc na 182,2 tisíc, zatiaľ čo počet ľudí hľadajúcich prácu na plný úväzok sa zvýšil o 6 tisíc na 358,3 tisíc. Priemyselná výroba v Japonsku sa v júli v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka znížila o 2,30 %.
EU: ECB zvýšila úrokové sadzby už po desiaty krát za sebou a naznačila, že pravdepodobne skončila so sprísňovaním menovej politiky, keďže inflácia začala klesať, ale očakáva sa, že sadzby ešte dlho zostanú vysoké. Sadzba pre hlavné refinančné operácie následne dosiahla 22-ročné maximum 4,5 % a sadzba pre depozitné operácie nový rekord na úrovni 4 %. Podľa septembrových makroekonomických projekcií zamestnancov ECB pre eurozónu by priemerná inflácia mala v roku 2023 dosiahnuť 5,6 % a v roku 2024 3,2 %, čo je v oboch prípadoch viac ako v predchádzajúcich odhadoch, predovšetkým v dôsledku zvýšeného vývoja cien energií. Naopak, projekcia miery inflácie na rok 2025 bola znížená na 2,1 %. Okrem toho došlo k miernej revízii očakávanej trajektórie jadrovej inflácie smerom nadol s priemerom 5,1 % v roku 2023, 2,9 % v roku 2024 a 2,2 % v roku 2025. Centrálna banka tiež výrazne znížila svoje projekcie rastu HDP, keď teraz predpokladá, že ekonomika v roku 2023 vzrastie o 0,7 %, v roku 2024 o 1,0 % a v roku 2025 o 1,5 %.
USA: Ceny výrobcov v USA sa v auguste 2023 zvýšili o 0,7 %, čo je najvyššia úroveň od júna 2022, a prekonali očakávania trhu týkajúce sa rastu o 0,4 %. Ceny tovarov sa posunuli o 2 % vyššie v dôsledku prudkého nárastu cien energií o 10,5 %. Ceny služieb sa medzitým zvýšili o 0,2 %, predovšetkým v dôsledku rastu nákladov na dopravu a skladovanie (1,4 %). Bez zahrnutia volatilných položiek, ako sú potraviny a energie, sa index cien výrobcov zvýšil o 0,2 % po náraste o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Na medziročnej báze dosiahla inflácia cien výrobcov štvormesačné maximum 1,6 %, zatiaľ čo jadrová miera inflácie sa zmiernila na 2,2 %, čo predstavuje jej najnižšiu úroveň od januára 2021. Maloobchodné tržby v USA sa v auguste medziročne zvýšili o 0,6 %, čo je viac ako nadol revidovaný júlový nárast o 0,5 % a prekonanie prognóz o 0,2 %. Údaje naďalej poukazujú na robustné spotrebiteľské výdavky napriek vysokým cenám a úverovým nákladom.
Prečítané: 628x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.