Index spotrebiteľských cien v Číne vo februári vzrástol o 1 %. Trh a analytici ostali prekvapení. Očakávania pred zverejnením boli 1,9 %.
Index spotrebiteľských cien v Číne vo februári vzrástol o 1 %. Trh a analytici ostali prekvapení. Očakávania pred zverejnením boli 1,9 %.
Absolútna správa:
Hospodárske oživenie v Číne rýchlo pokračuje, dopyt po službách prudko stúpa a pre krajinu dôležitý predaj domov taktiež vykazuje určité známky stabilizácie. Aj napriek tomu bola inflácia stlmená a to hlavne vďaka nižším cenám potravín po novoročných lunárnych sviatkoch. Podľa Národného štatistického úradu index spotrebiteľských cien v Číne minulý mesiac vzrástol o 1 % oproti predchádzajúcemu roku. Tento údaj predstavuje najnižšiu úroveň inflácie od februára 2022 a výsledná hodnota bola výrazne pod odhadmi analytikov. Menej volatilná jadrová inflácia sa zmiernila z 1 % na 0,6 % a ceny výrobcov zostali v deflácii, klesli až o 1,4 %. Všetko nasvedčuje tomu, že opätovné otvorenie trhu v krajine nebude zvyšovať globálne inflačné tlaky. Ceny potravín sa celkovo spomalili na 2,6 % v porovnaní s januárovým nárastom o 6,2 %. Podľa hlavného štatistika NBS k slabému údaju CPI viedol klesajúci dopyt po sviatkoch a dostatočná ponuka. Dodal však, že tento rok vychádzali sviatky na január oproti minulému roku kedy boli sviatky vo februári. Februárová inflácia sa teda medziročne porovnávala s vyššími údajmi z minulého roka. Mierna inflácia produktov a deflácia výrobných cien budú pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. To znamená, že inflácia nebude v najbližšom období pre zákonodarcov problémom. Očakáva sa však, že v druhom polroku sa budú tlaky zvyšovať a vo štvrtom štvrťroku sa rast CPI priblíži k 3 %. V celkovom pohľade je však nepravdepodobné, že by sa inflácia vymkla spod kontroly vzhľadom na cieľ vlády dosiahnuť v tomto roku len mierny rast HDP na úrovni 5 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,27 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 2,13 %). General Electric Company je celosvetovo diverzifikovaná spoločnosť v oblasti technológií a finančných služieb. Výrobky a služby spoločnosti zahŕňajú letecké motory, výrobu elektrickej energie, spracovanie vody a domáce spotrebiče až po lekárske zobrazovanie, financovanie podnikov a spotrebiteľov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské hospodárstvo vzrástlo vo štvrtom štvrťroku 2022 o 0,1 %, v porovnaní s predbežným údajom o náraste o 0,6 %. Revízia smerom nadol odzrkadlila viaceré problémy, ktorým krajina čelí. Medzi tie najväčšie patrí globálne spomalenie hospodárskeho rastu a vysoká inflácia. Index spotrebiteľských cien v Číne sa vo februári 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,50 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,35 %, Hang Seng -0,63 %, Nikkei 225 +0,63 %.
Mzdová zamestnanosť vo Francúzsku vo štvrtom štvrťroku 2022 vzrástla oproti predchádzajúcemu obdobiu o 0,2 % na 26,95 mil. Český obchodný prebytok sa v januári 2023 zvýšil na 9,5 miliardy Kč zo 7,4 miliardy Kč v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Predpokladaný prebytok bol nižší ako trhový odhad 15,3 miliardy Kč. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,05 %, CAC 40 -0,12 %, DAX +0,01 %.
Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom 4. marca o 21 000 na 211 000, čo je najviac od decembra 2022 a výrazne nad očakávaniami trhu. Najnovšia hodnota bola prvým pozitívnym prekvapením za posledný mesiac. Štvortýždňový kĺzavý priemer sa zvýšil o 4 000 na 197 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,65 %, S&P 500 -1,84 %, NASDAQ -2,05 %.
Prečítané: 986x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.