Nasdaq má našliapnuté na najlepší prvý polrok v histórii a technologické akcie pokračujú v raste, keďže Apple dosiahol historickú hranicu trhovej hodnoty 3 biliónov dolárov. Vyhliadky pre makroekonomickú situácie sú takisto pozitívne.
Nasdaq má našliapnuté na najlepší prvý polrok v histórii a technologické akcie pokračujú v raste, keďže Apple dosiahol historickú hranicu trhovej hodnoty 3 biliónov dolárov. Vyhliadky pre makroekonomickú situácie sú takisto pozitívne.
Absolútna správa
Po dnešných údajoch o inflácií, ktorá dosiahla v máji v eurozóne 5,5 %, čo bol výsledok lepší ako sa čakalo sa ustálili čakávania trhu na ešte dve zvýšeniach, jedno na najbližšom zasadnutí (27.7) a jedno nasledujúcom (14.9). Spolu s údajmi o nezamestnanosti, ktorá zostala nezmenená na historických minimách. Znamená to, že je na obzore koniec utiahnutej monetárnej politiky a trhy tento fakt oceňujú nárastom na burze. Situácia v USA je obdobná, keď najväčšiu ekonomiku sveta čaká už iba jedno zvýšenie úrokových sadzieb aj z dôvodu priaznivejšieho vývoja spotrebiteľských cien, keďže jadrová inflácia klesla na 3,8%. Nasdaq 100 v piatok vzrástol na začiatku obchodovania o približne 2 % a smeroval k najvyššej úrovni od marca 2022. Spoločnosti Tesla a Microsoft a Apple stúpli o viac ako 1,5 %. Od začiatku roka pribudlo na hodnote spoločností v indexe Nasdaq 100 takmer 5 biliónov USD, pričom tento ukazovateľ vzrástol o takmer 40 %. Dych vyrážajúca rally v oblasti technológií - najvplyvnejšej skupine v indexe S&P 500 - pomohla indexu v roku 2023 vzrásť o 16 %. Zisky boli ešte výraznejšie, keď sa zúžili na oblasť megacapov, teda spoločností s veľkou tržnou hodnotou, ktoré v tomto období vzrástli o takmer 75 %. Roky, ktoré sa začínajú rastom indexu o minimálne 10 %, dosahujú v druhej polovici roka priemerné výnosy okolo 14 %, hoci podľa analýzy údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, sa tento zisk zmenší na 8,3 %, keď zisk v prvej polovici roka prekročí 20 %.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Oficiálny PMI výrobného sektora v Číne NBS vzrástol v júni 2023 na 49 bodov z májových 48,8 bodu, čo zodpovedá trhovým odhadom a zároveň poukazuje na tretí mesiac poklesu aktivity v továrňach za sebou. Najnovší údaj sa objavil uprostred rastúcich náznakov, že oživenie Číny po pandémii stratilo na sile. Oficiálny PMI nevýrobného sektora NBS pre Čínu klesol v júni 2023 na 53,2 bodu z 54,5 bodu mesiac predtým.
EU: Podľa predbežného odhadu sa miera inflácie spotrebiteľských cien v eurozóne v júni 2023 znížila na 5,5 % z 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci a mierne zaostala za trhovými očakávaniami na úrovni 5,6 %. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v máji 2023 rekordne nízku úroveň 6,5 %, ktorá sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a zodpovedala trhovým prognózam. Najnovší údaj predstavoval pokles oproti minuloročnej miere 6,7 % a poukazoval na napätú situáciu na trhu práce.
USA: Index merajúci jadrové ceny v USA, ktorý nezahŕňa potraviny a energie, zodpovedal očakávaniam trhu a v máji medziročne vzrástol o 3,8 %, čím sa zmiernil z 4,3 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci. Osobné príjmy v Spojených štátoch sa v máji zvýšili o 0,4 % v porovnaní so znížením o 0,3 % v apríli, pričom analytici očakávali ich nárast o 0,3 %. Osobné výdavky v Spojených štátoch sa v máji 2023 zvýšili o 0,1 %, čo je menej ako trhové očakávania 0,2 % nárastu v porovnaní s 0,6 % prírastkom v apríli.
Prečítané: 1081x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.