Index spotrebiteľských cien vo februári vzrástol o 0,4 %
Index spotrebiteľských cien vo februári vzrástol o 0,4 %
Absolútna správa:
Podľa utorkových údajov Štatistického úradu v USA sa februárový index spotrebiteľských cien bez potravín a energií minulý mesiac zvýšil o 0,5 % a oproti predchádzajúcemu roku o 5,5 %. Ekonómovia tento ukazovateľ považujú za lepšie orientačné kritérium základnej inflácie než celkový ukazovateľ. Celkový index spotrebiteľských cien sa vo februári zvýšil o 0,4 % a o 6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Februárová hodnota indexu spotrebiteľských cien ukazuje, že inflácia rýchlo neodchádza a naďalej existuje vážna potreba, aby Fed pokračoval vo zvyšovaní sadzieb. Na marcovom zasadnutí FOMC by bol vhodný posun o 25 bázických bodov. Na stole je však aj argument, že agresívne sprísnenie Fedom o 450 bázických bodov za posledný rok už zaťažuje finančný sektor a ťažkosti SVB ukazujú, že oneskorený efekt minulého zvyšovania sadzieb začína byť citeľný. Ročná miera inflácie v USA na 6 % je najnižšia hodnota od septembra 2021 a tento údaj bol v súlade s trhovými prognózami. Jadrová miera inflácie spotrebiteľských cien, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa vo februári 2023 znížila piaty mesiac po sebe na najnižšiu hodnota od decembra 2021. Údaj bol taktiež v súlade s trhovými odhadmi.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +27,11 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -58,60 %). First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú služby privátneho bankovníctva, privátneho podnikateľského bankovníctva a správy majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac pre Austráliu sa v marci 2023 nezmenil a zostal na úrovni 78,5 bodov. Index sa drží blízko historických miním, keďže vysoká inflácia, rastúce úrokové sadzby a ekonomická neistota naďalej výrazne ovplyvňujú správanie spotrebiteľov. Zložky indexu ukázali zhoršenie očakávaní týkajúcich sa rodinných financií a ekonomiky v nasledujúcom roku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,60 %, Hang Seng -2,27 %, Nikkei 225 -2,19 %.
Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve dosiahla v období od novembra 2022 do januára 2023 úroveň 3,7 %, čo je v porovnaní s predchádzajúcim trojmesačným obdobím takmer nezmenená hodnota a mierne pod trhovým konsenzom 3,8 %. Počet ľudí žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve vo februári 2023 klesol o 11,2 tisíc po revidovanom poklese o 30,3 tisíc v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,02 %, CAC 40 +1,86 %, DAX +1,83 %.
Tržby z priemyselnej výroby v Kanade v januári 2023 medzimesačne vzrástli o 4,1 % v porovnaní s predbežným odhadom 3,9 %. Išlo o najvýraznejší nárast tržieb vo výrobe od februára minulého roka, ktorý podporil rast v 16 z 21 priemyselných odvetví. Index optimizmu malých podnikov v Spojených štátoch sa vo februári 2023 zvýšil z januárových 90,3 na 90,9 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledné tri mesiace. Približne 38 % majiteľov uviedlo zvýšenie priemerných predajných cien, čo je o 4 body menej ako v januári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,05 %, S&P 500 +1,67 %, NASDAQ +2,14 %.
Prečítané: 987x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.