Index S&P 500 dnes klesal a takmer vymazal nárast z tohto týždňa po zverejnení nižších inflačných očakávaní a vyšších údajov z výroby.
Index S&P 500 dnes klesal a takmer vymazal nárast z tohto týždňa po zverejnení nižších inflačných očakávaní a vyšších údajov z výroby.
Absolútna správa:
Akcie v indexe S&P 500 sú na pokraji vymazania ziskov z tohto týždňa, keďže trh zažíva volatilitu, čiastočne poháňanú exspiráciou opcií v hodnote 4 biliónov dolárov. Index Nasdaq 100 klesol o 1,5 %, najmä v dôsledku poklesu technologických gigantov ako Amazon a Nvidia, zatiaľ čo výrobcovia čipov klesli o 2,5 % kvôli správe o spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing, ktorá je v oneskorení s dodávkami čipov. Detroitské automobilky Ford a General Motors sú zasiahnuté štrajkom, zatiaľ Apple prekonáva silný dopyt po svojom novom iPhone 15 Pro. Trh tiež reagujoval na nižšie inflačné očakávania v USA, zatiaľ čo výroba v New Yorku nečakane expandovala. Blížiace sa rozhodnutie Federálneho rezervného systému je ostro sledované a investori riešia koniec platnosti derivátových kontraktov viazaných na akcie a indexové opcie. Napriek určitému optimizmu ohľadom americkej ekonomiky sú analytici opatrní, pokiaľ ide o širší trhový výhľad. Medzi najvýznamnejšie udalosti z firemnej sféry patrí strata klientov Charlesa Schwaba v dôsledku integrácie TD Ameritrade, vyhliadky Adobe na predaj, ktoré spĺňajú očakávania, ale sklamanie investorov, Walt Disney zvažuje ponuky na vedľajšie aktíva a spoločnosť Discover Financial Services skúma predaj svojho podnikania v oblasti študentských pôžičiek. Okrem toho spoločnosť Instacart zvýšila cenové rozpätie pre nadchádzajúcu IPO po silnom obchodnom debute Arm Holdings.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čínska priemyselná produkcia vzrástla v auguste medziročne o 4,5 %, čím prekonala prognózy 3,9 % a zrýchlila sa z júlového nárastu o 3,7 %. Išlo o najsilnejší rast priemyselnej produkcie od apríla po nedávnych podporných opatreniach zo strany Pekingu na posilnenie hospodárskeho oživenia. Za prvých osem mesiacov roku 2023 vzrástla priemyselná produkcia o 3,9 %.Miera nezamestnanosti v mestách v Číne v auguste 2023 klesla na 5,2 % z júlových 5,3 %. Údaje sa vrátili na júnové 16-mesačné minimum. Miera nezamestnanosti v 31 veľkých mestách a obciach v auguste mierne klesla na 5,3 % z júlových 5,4 %. Pri pohľade do konca roku 2023 vláda stanovila cieľ, aby miera nezamestnanosti bola okolo 5,5 %, s cieľom vytvoriť približne 12 miliónov nových pracovných miest v mestách.
EU: Ročná miera inflácie vo Francúzsku vzrástla v auguste 2023 na 4,9 % zo 4,3 % v júli a mierne nad predbežnú hodnotu 4,8 %. Ide o najvyššiu hodnotu od mája, ktorá bola spôsobená nárastom cien energií. Na druhej strane klesali najmä ceny potravín. Ročná miera inflácie v Taliansku klesla v auguste 2023 na 5,4 % z 5,9 % v predchádzajúcom mesiaci a pod pôvodnými odhadmi 5,5 %, odhalilo konečné čítanie. Bolo to najnižšie číslo od januára 2022. Na mesačnej báze sa CPI zvýšil o 0,3 %, pričom v predchádzajúcom období nevykazoval žiadnu zmenu. Eurozóna zaznamenala v júli 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 6,5 miliardy EUR, čím sa zmenil rozdiel z 36,3 miliardy EUR v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Dovoz klesol o 18,2 % na 221,3 miliardy EUR, zatiaľ čo vývoz klesol o 2,7 % na 227,8 miliardy EUR. Prebytok obchodnej bilancie za január až júl dosiahol 2,7 mld. EUR, pričom v rovnakom období minulého roka bol deficit 188,1 mld. EUR.
USA: Priemyselná produkcia v Spojených štátoch vzrástla v auguste 2023 medziročne o 0,2 % po revidovanom stagnácii v júli a prvom náraste za štyri mesiace. Ťažba vzrástla o 3,9 % a energetické služby vzrástli o 1,2 %, zatiaľ čo výroba klesla o 0,6 %. Index nálady spotrebiteľov v USA meraný univerzitou v Michigane klesol na úroveň 67,7 z 69,5 v predchádzajúcom mesiaci. Toto číslo sa zhoduje so spomaľujúcim sa optimizmom medzi ostatnými výhľadovými ukazovateľmi, čo je v súlade s agresívnou sprísňovacou kampaňou Federálneho rezervného systému. Budúce očakávania spotrebiteľov však stúpli na 66,3 z 65,5, čo podporili očakávania spotrebiteľov, že zvýšené inflačné tlaky budú ustupovať. Medziročné inflačné očakávania klesli na 3,1 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najnižšie od marca 2021.
Prečítané: 575x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.