Výdavky domácností na tovar, čiastočne poháňané vládnymi stimulmi, spôsobili vyššie náklady, ktoré sa premietajú do spotrebiteľských cien
Výdavky domácností na tovar, čiastočne poháňané vládnymi stimulmi, spôsobili vyššie náklady, ktoré sa premietajú do spotrebiteľských cien
Absolútna správa:
Ceny zaplatené spotrebiteľmi v USA v júni vzrástli najviac od roku 2008, prekonali všetky prognózy. Podľa údajov zverejnených v utorok, index spotrebiteľských cien vzrástol v júni o 0,9% a o 5,4% oproti rovnakému mesiacu minulého roka. Po vylúčení volatilných zložiek ako sú potraviny a energie sa jadrový index CPI zvýšil od júna 2020 o 4,5%, čo je najväčší nárast od novembra 1991. Ojazdené vozidlá predstavovali viac ako tretinu rastovej zložky indexu CPI. K nárastu vo veľkej miere prispelo aj zvýšenie cien v segmentoch spojených so znovuotvorením ekonomiky vrátane pobytov v hoteloch, prenájmov automobilov, nákupoch oblečenia a leteniek. Náklady na ubytovanie, ktoré sa považujú za štrukturálnejšiu zložku CPI tvoria tretinu celkového indexu, sa minulý mesiac zvýšili o 0,5%, čo je najviac od októbra 2005. Tento rast bol spôsobený zvýšením počtom hotelových pobytov o 7,9%. Výdavky domácností na tovar, čiastočne poháňané vládnymi stimulmi, spôsobili, že sa podniky snažili vybaviť objednávky ale čelili nedostatku materiálu a pracovnej sily. Táto dynamika prispieva k vyšším nákladom, ktoré sa často premietajú do spotrebiteľských cien. Zrušenie pandemických obmedzení medzitým poháňa nákupy služieb, ako je cestovný ruch a doprava, čo prispieva k inflačným tlakom. Predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že nedávne zvýšenia cien sú výsledkom prechodných otváracích efektov, aj keď nedávno sa uznala možnosť dlhodobejších inflačných tlakov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Teledyne Technologies Inc.., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,44 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +301,46 %). Spoločnosť Teledyne Technologies Inc. poskytuje elektronické subsystémy a prístrojové vybavenie. Spoločnosť poskytuje leteckú a obrannú elektroniku, digitálne zobrazovacie produkty a softvér, monitorovacie prístroje pre námorné a environmentálne aplikácie a subsystémy pre satelitnú komunikáciu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Dovoz do Číny v júni 2021 medziročne vzrástol o 36,7% na 229,89 miliárd USD, v porovnaní s trhovým odhadom 30%. Vývoz z Číny v júni 2021 medziročne vzrástol o 32,2 percenta na 281,42 miliárd USD, nad trhovými očakávaniami, ktoré boli na úrovni 23,1%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,18 %, Hang Seng +1,63 %, Nikkei 225 +0,52 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku je v súlade s predbežnými odhadmi a vzrástla v júni 2021 na 1,5 percenta z 1,4 percenta v máji. Ide o najvyššiu mieru inflácie od januára 2020. Ročná miera inflácie v Nemecku klesla v júni 2021 na úroveň 2,3%, čo zodpovedá predbežnému odhadu, a klesla z maxima 2,5%, ktoré bolo namerané v máji. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 -0,01 %, DAX -0,01 %.
USA vykázali v júni 2021 rozpočtový deficit vo výške 174 miliárd USD, v porovnaní s deficitom vo výške 864 miliárd USD v rovnakom období minulého roka a prekonali trhové očakávania, ktoré počítali s deficitom 194,0 miliárd USD. Tržby medziročne vzrástli o 87% na 449 miliárd USD kvôli skoršiemu daňovému termínu v tomto roku. Dolárový index v utorok vzrástol na 92,7 a dostal sa späť na svoje viac ako trojmesačné maximá. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,31%, S&P 500 -0,30 %, NASDAQ -0,38 %.
Prečítané: 1106x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.