Bude ťažké sa vyhnúť v tomto roku recesii vzhľadom na nedávne otrasy v bankovníctve, ktoré zvyšujú neistotu, prudký nárast cien ropy a vplyv predchádzajúceho sprísňovania menovej politiky, ktorý sa ešte neprejavil v ekonomike.
Bude ťažké sa vyhnúť v tomto roku recesii vzhľadom na nedávne otrasy v bankovníctve, ktoré zvyšujú neistotu, prudký nárast cien ropy a vplyv predchádzajúceho sprísňovania menovej politiky, ktorý sa ešte neprejavil v ekonomike.
Absolútna správa:
Veľké technologické spoločnosti viedli k oživeniu akcií. Nedávne údaje z trhu práce signalizujú, že najväčšia svetová ekonomika by mohla v súvislosti so sprísňovaním politiky Federálneho rezervného systému oslabovať. Podľa mediánu odhadov ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg zamestnávatelia minulý mesiac vytvorili približne štvrť milióna pracovných miest a miera nezamestnanosti sa udržala na historicky nízkej úrovni. Štvrtkové údaje ukázali, že počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA bol tento rok oveľa vyšší, ako sa predtým uvádzalo, po tom, ako vláda aktualizovala svoju metódu úpravy údajov o sezónne výkyvy. Ekonómovia si lámali hlavu nad tým, prečo boli žiadosti o podporu v nezamestnanosti také nízke, najmä vzhľadom na veľké vlny prepúšťania a ďalšie známky zmierňovania situácie na trhu práce. Aj po úpravách sú žiadosti stále relatívne nízke a svedčia o silnom dopyte po pracovníkoch. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti bol dnes ráno o niečo vyšší, ako sa očakávalo, a to podporuje myšlienku, že zvyšovanie sadzieb zo strany Fedu začína ochladzovať trh práce a spomaľovať ekonomiku. V konečnom dôsledku nikto nevie, čo bude potrebné na to, aby sa inflácia vrátila späť k dvojpercentnému cieľu, ale pravdepodobnosť, že to spôsobí recesiu - a dokonca výraznú recesiu - je oveľa vyššia, než je väčšina ľudí v súčasnosti ochotná veriť.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Catalent Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +5,4 %. Spoločnosť Catalent, Inc. poskytuje dodávateľské technológie a vývojové riešenia pre lieky, biologické lieky a spotrebiteľské zdravotnícke výrobky. Technológie spoločnosti na perorálne, injekčné a respiračné podávanie liekov sú zamerané na rôznorodosť farmaceutického priemyslu vrátane malých molekúl, veľkých molekúl biologických látok a spotrebiteľských zdravotníckych výrobkov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Prebytok obchodnej bilancie Austrálie sa vo februári 2023 zvýšil na 13,87 mld. austrálskych dolárov, čím prekonal trhové prognózy. Išlo o najväčší obchodný prebytok od júna 2022, keďže vývoz klesol oveľa menej a prevýšil dovoz. Pokles dovozu bol odrazom slabého domáceho dopytu v dôsledku tlakov životných nákladov a zmiernenia rastu cien komodít. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,16 %, Hang Seng +0,28 %, Nikkei 225 -1,22 %.
Index PMI v stavebníctve S&P Global Nemecka v marci 2023 klesol na 42,9 bodu zo 48,6 bodu vo februári, čo poukazuje na ďalší mesiac výrazného poklesu v stavebnom sektore, ktorý bol zatiaľ najväčší v tomto roku. Najslabšie sa vyvíjala aktivita v oblasti bývania, zatiaľ čo komerčná aktivita klesala rýchlejším tempom a práce na inžinierskych stavbách sa vrátili k poklesu. Celková aktivita aj nové objednávky klesali rýchlejšie, čo viedlo stavebné spoločnosti k obmedzovaniu nákupnej činnosti a znižovaniu počtu zamestnancov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,26 %, CAC 40 +0,12 %, DAX +0,50 %.
Počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch sa v týždni končiacom 1. apríla 2023 znížili na 228 tisíc z 246 tisíc v predchádzajúcom týždni. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA, ktoré merajú nezamestnaných, ktorí už nejaký čas poberajú podporu v nezamestnanosti, v týždni končiacom 25. marca mierne vzrástli na 1,823 milióna, a prekonali očakávania trhu na úrovni 1,699 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,01 %, S&P 500 +0,36 %, NASDAQ +0,76 %.
Prečítané: 1034x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.