Americké akcie vzrástli najviac za sedem týždňov, pretože technologické spoločnosti vykázali kvalitné hospodárske výsledky a podporili optimizmus, že spoločnosti dokážu odolať agresívnej reštriktívnej politike Federálnemu rezervnému systému.
Americké akcie vzrástli najviac za sedem týždňov, pretože technologické spoločnosti vykázali kvalitné hospodárske výsledky a podporili optimizmus, že spoločnosti dokážu odolať agresívnej reštriktívnej politike Federálnemu rezervnému systému.
Absolútna správa:
K oživeniu došlo, keď investori videli dôkaz solídneho spotrebiteľského dopytu, ktorý bol mierne otrasení prekvapivým poklesom hospodárskeho rastu v minulom štvrťroku, čo je prvé zníženie od roku 2020. Volatilita bola na trhoch pretrvávajúcou črtou po celý rok, pričom investori mali obavy z Covidu v Číne, ruskej vojny na Ukrajine a obáv, že sprísnenie centrálnej banky môže dostať americkú ekonomiku do recesie. Pokles údajov o hrubom domácom produkte by však mohol skomplikovať úsilie v boji proti inflácii, pretože narastajúci obchodný deficit a pomalší rast zásob podkopávajú inak solídny obraz spotrebiteľského a obchodného dopytu. V Európe ceny zemného plynu klesli po dvoch dňoch nárastu, keď kupujúci zvažovali možnosti, ako pokračovať v zásobovaní z Ruska bez porušenia sankcií. Členovia Európskej únie tlačia na blok, aby poskytol jasnejšie usmernenia týkajúce sa ruskej požiadavky na platby v rubľoch, a Nemecko naznačilo, že je otvorené postupnému zákazu dovozu ruskej ropy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Meta Platforms, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 17,59 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 36,95 %). Meta Platforms, Inc. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa sociálnymi technológiami. Spoločnosť vytvára aplikácie a technológie, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, vyhľadávať komunity a rozvíjať podniky. Meta Platform sa podieľa aj na reklamách, rozšírenej a virtuálnej realite.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan na svojom aprílovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 %. V štvrťročnej správe BoJ uviedla, že japonská ekonomika bude podľa prognóz rásť pomalšie, a to uprostred prekážok spôsobených z opätovného nárastu prípadov COVID-19 a nárastu cien komodít v dôsledku situácie na Ukrajine. Politici znížili prognózy rastu HDP na rok 2022 na 2,9 % z 3,8 % z januára. Pre fiškálny rok 2023 bol však výhľad upravený vyššie na 1,9 % z predchádzajúcich 1,1 %. Medzitým bola inflácia vo fiškálnom roku 2022 revidovaná smerom nahor na 1,9 % z 1,1 %, ale podľa prognóz sa inflácia vo fiškálnom roku 2023 a 2024 zníži na 1,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,66 %, Hang Seng +1,65 %, Nikkei 225 +1,75 %.
Očakáva sa, že nemecká miera inflácie spotrebiteľských cien sa v apríli 2022 vyšplhá na 7,4 % z marcových 7,3 %, čo je najviac od roku 1981 a mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 7,2 %, ukázal tak predbežný odhad. Hlavný tlak na rast by mali pochádzať z cien energetických produktov, ktoré od začiatku vojny na Ukrajine výrazne vzrástli. Inflácia potravín má tiež vzrásť na 8,5 % a v službách sa očakáva nárast o 2,9 %. Ďalšími faktormi sú prekážky v dodávkach v dôsledku prerušení dodávateľských reťazcov spôsobených pandémiou Covid-19 a výrazné zvýšenie cien v počiatočných fázach ekonomického procesu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,13 %, CAC 40 +0,98 %, DAX +1,35 %.
Americká ekonomika v prvých troch mesiacoch roku 2022 medzi kvartálne klesla o 1,4 %, čo je výrazne pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s poklesom o 1,1 %. Pokles bol predovšetkým spôsobený ako dôsledok rekordného obchodného deficitu a poklesu investícií do zásob. Vývoz klesol o 5,9 %, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 17,7 %. Rast hrubých súkromných domácich investícií sa medzitým prudko spomalil na 2,3 % z 36,7 %. Okrem toho vládne výdavky ďalej klesali. Na druhej strane spotrebiteľské výdavky a fixné investície, prispeli k HDP pozitívne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,85 %, S&P 500 +2,51 %, NASDAQ +3,06 %.
Prečítané: 942x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.