Americké akcie vzrástli najviac za sedem týždňov, pretože technologické spoločnosti vykázali kvalitné hospodárske výsledky a podporili optimizmus, že spoločnosti dokážu odolať agresívnej reštriktívnej politike Federálnemu rezervnému systému.
Americké akcie vzrástli najviac za sedem týždňov, pretože technologické spoločnosti vykázali kvalitné hospodárske výsledky a podporili optimizmus, že spoločnosti dokážu odolať agresívnej reštriktívnej politike Federálnemu rezervnému systému.
Absolútna správa:
K oživeniu došlo, keď investori videli dôkaz solídneho spotrebiteľského dopytu, ktorý bol mierne otrasení prekvapivým poklesom hospodárskeho rastu v minulom štvrťroku, čo je prvé zníženie od roku 2020. Volatilita bola na trhoch pretrvávajúcou črtou po celý rok, pričom investori mali obavy z Covidu v Číne, ruskej vojny na Ukrajine a obáv, že sprísnenie centrálnej banky môže dostať americkú ekonomiku do recesie. Pokles údajov o hrubom domácom produkte by však mohol skomplikovať úsilie v boji proti inflácii, pretože narastajúci obchodný deficit a pomalší rast zásob podkopávajú inak solídny obraz spotrebiteľského a obchodného dopytu. V Európe ceny zemného plynu klesli po dvoch dňoch nárastu, keď kupujúci zvažovali možnosti, ako pokračovať v zásobovaní z Ruska bez porušenia sankcií. Členovia Európskej únie tlačia na blok, aby poskytol jasnejšie usmernenia týkajúce sa ruskej požiadavky na platby v rubľoch, a Nemecko naznačilo, že je otvorené postupnému zákazu dovozu ruskej ropy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Meta Platforms, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 17,59 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 36,95 %). Meta Platforms, Inc. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa sociálnymi technológiami. Spoločnosť vytvára aplikácie a technológie, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, vyhľadávať komunity a rozvíjať podniky. Meta Platform sa podieľa aj na reklamách, rozšírenej a virtuálnej realite.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan na svojom aprílovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 %. V štvrťročnej správe BoJ uviedla, že japonská ekonomika bude podľa prognóz rásť pomalšie, a to uprostred prekážok spôsobených z opätovného nárastu prípadov COVID-19 a nárastu cien komodít v dôsledku situácie na Ukrajine. Politici znížili prognózy rastu HDP na rok 2022 na 2,9 % z 3,8 % z januára. Pre fiškálny rok 2023 bol však výhľad upravený vyššie na 1,9 % z predchádzajúcich 1,1 %. Medzitým bola inflácia vo fiškálnom roku 2022 revidovaná smerom nahor na 1,9 % z 1,1 %, ale podľa prognóz sa inflácia vo fiškálnom roku 2023 a 2024 zníži na 1,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,66 %, Hang Seng +1,65 %, Nikkei 225 +1,75 %.
Očakáva sa, že nemecká miera inflácie spotrebiteľských cien sa v apríli 2022 vyšplhá na 7,4 % z marcových 7,3 %, čo je najviac od roku 1981 a mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 7,2 %, ukázal tak predbežný odhad. Hlavný tlak na rast by mali pochádzať z cien energetických produktov, ktoré od začiatku vojny na Ukrajine výrazne vzrástli. Inflácia potravín má tiež vzrásť na 8,5 % a v službách sa očakáva nárast o 2,9 %. Ďalšími faktormi sú prekážky v dodávkach v dôsledku prerušení dodávateľských reťazcov spôsobených pandémiou Covid-19 a výrazné zvýšenie cien v počiatočných fázach ekonomického procesu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,13 %, CAC 40 +0,98 %, DAX +1,35 %.
Americká ekonomika v prvých troch mesiacoch roku 2022 medzi kvartálne klesla o 1,4 %, čo je výrazne pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s poklesom o 1,1 %. Pokles bol predovšetkým spôsobený ako dôsledok rekordného obchodného deficitu a poklesu investícií do zásob. Vývoz klesol o 5,9 %, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 17,7 %. Rast hrubých súkromných domácich investícií sa medzitým prudko spomalil na 2,3 % z 36,7 %. Okrem toho vládne výdavky ďalej klesali. Na druhej strane spotrebiteľské výdavky a fixné investície, prispeli k HDP pozitívne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,85 %, S&P 500 +2,51 %, NASDAQ +3,06 %.
Prečítané: 1066x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.