Akcie veľkých technologických spoločností dnes po horších výsledkoch spotrebiteľskej dôvery v USA ťahali akciové indexy smerom dolu. Index Nasdaq 100 klesal počas obchodného dňa o viac ako 3 %.
Akcie veľkých technologických spoločností dnes po horších výsledkoch spotrebiteľskej dôvery v USA ťahali akciové indexy smerom dolu. Index Nasdaq 100 klesal počas obchodného dňa o viac ako 3 %.
Absolútna správa:
V úvodných hodinách dnešného obchodného dňa sme pekne rástli. V Európe hlavné akciové indexy ukončili v zelených číslach. V USA index S&P500 v prvých minútach obchodovania rástol o viac ako 1%. Po negatívnych výsledkoch spotrebiteľskej dôvery v USA sa ale akcie dostali do korekcie. Spotrebiteľská dôvera meria úroveň dôvery spotrebiteľov v ekonomickú aktivitu. Tento ukazovateľ dokáže predpovedať spotrebiteľské výdavky, ktoré zohrávajú významnú úlohu v celkovom hospodárstve. Negatívne alebo respektíve nižšie ako očakávané hodnoty zvyšujú pravdepodobnosť prichádzajúcej recesie. Trhové očakávania dôvery v USA boli na úrovni 100,4 bodu, skutočné výsledky boli 98,7 čo je o 30 bodov nižšie ako to bolo pred rokom v júni. Dôvera sa dostala pod úroveň 100 prvýkrát od februára 2021. Hlavným ťahúňom poklesu na akciových trhoch boli veľké technologické spoločnosti. Technologický Nasdaq 100 sa prepadol o takmer 3 %, pričom ho ťahali nadol giganti ako Amazon.com Inc. a Tesla Inc, ktorých akcie klesali o viac ako 5 %. Predstavitelia Federálneho rezervného systému, prezident newyorského Fedu John Williams a Mary Dalyová zo San Francisca dnes ale zľahčovali riziko, že sa ekonomika USA dostane do očakávanej recesie a trvali na tom že takzvaný soft landing je stále možný.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +168,28 %). Hess Corporation pôsobí ako globálna nezávislá energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na prieskum, vývoj, ťažbu, prepravu, nákup a predaj ropy, kvapalného zemného plynu a zemného plynu. Hess riadi výrobné operácie po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľského sentimentu (CCSI) v Južnej Kórei sa v máji 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 1,2 bodu na 102,6 bodu. Ceny výrobcov v Malajzii sa v máji 2022 medziročne zvýšili o 11,2 % po 11,0 % náraste v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku prudkého rastu cien komodít. Na medzimesačnej báze ceny výrobcov v máji vzrástli o 1,2 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti 0,2 % v apríli. Hodnota úverov v Saudskej Arábii sa v apríli 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka zvýšila o 14,20 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,04 %, Hang Seng +0,85 %, Nikkei 225 +0,66 %.
Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku klesol v júli 2022 na nové rekordné minimum -27,4 bodu. Všetky hlavné čiastkové indexy zaznamenali pokles, pričom výraznú váhu mal nárast životných nákladov a spotrebitelia naďalej vnímajú výrazné riziko, že nemecká ekonomika upadne do recesie. Index spotrebiteľskej dôvery vo Francúzsku klesol v júni 2022 na 82 bodov, čo je najnižšia úroveň od júla 2013 a výrazne pod dlhodobým priemerom 100 bodov. Index PMI výrobného sektora Unicredit Bank Austria klesol v júni 2022 na 22-mesačné minimum 51,2 bodu z 56,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Nové objednávky klesali prudko zrýchleným tempom, keďže vysoké ceny a ekonomická neistota oslabili dopyt zákazníkov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,29 %, CAC 40 +0,64 %, DAX +0,35 %.
Tovarový deficit v USA sa v máji 2022 znížil na 104,3 miliardy USD. Ide o doteraz najnižší obchodný deficit v tomto roku. Tržby z predaja tovaru vzrástli na 176,6 mld. dolárov a dovoz sa znížil na 280,9 mld. dolárov. Mexická miera nezamestnanosti sa v máji 2022 znížila na 3,3 % zo 4,0 % v rovnakom období pred rokom. Počet nezamestnaných sa znížil o 0,352 milióna na 1,9 milióna. Veľkoobchodné zásoby v USA v máji 2022 medzimesačne vzrástli o 2 % na 880,6 mld. USD, čím sa zmiernil ich nárast z 2,3 % v apríli, ako ukázal predbežný odhad. Na medziročnej báze sa veľkoobchodné zásoby v máji zvýšili o 25 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,56 %, S&P 500 -2,01 %, NASDAQ -2,98 %.
Prečítané: 1249x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.