Americké akcie klesli po tom, čo najnovšie údaje ukázali, že týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia blízko historických miním a cena ropy WTI sa prvýkrát od konca augusta dostala pod 83 USD za barel.
Americké akcie klesli po tom, čo najnovšie údaje ukázali, že týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia blízko historických miním a cena ropy WTI sa prvýkrát od konca augusta dostala pod 83 USD za barel.
Absolútna správa:
Index S&P 500 a technologický Nasdaq 100 klesli o menej ako 0,5 %, keďže obchodníci váhali s veľkými stávkami pred piatkovou kľúčovou mesačnou správou o mzdách mimo poľnohospodárskeho sektora. Štátne dlhopisy sa vyvíjali zmiešane, ropa predĺžila ústup a dolár voči košu mien skupiny desiatich krajín oslabil. Investori hľadali údaje signalizujúce, že trh práce sa ochladzuje natoľko, aby FED predišiel ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb v budúcom mesiaci. Štvrtková správa, ktorá pripravuje pôdu pre údaje NFP, ukázala mierny nárast počtu osôb žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. V súčasnosti swapy oceňujú šancu na krok Fedu zvýšiť úrokové sadzby v budúcom mesiaci na úrovni jedna ku štyrom. V mesačnej správe o zamestnanosti v USA ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg predpokladajú, že v septembri v americkej ekonomike pribudlo 170 000 pracovníkov, čo je o niečo menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Aj napriek tomu, že trhy vykazujú známky upokojenia, správy stratégov poukazujú na hlboké obavy z dlhodobej ekonomickej daňovej záťaže vyplývajúcej z vyšších a dlhodobejších úrokových sadzieb. Analytici spoločnosti Barclays Plc vo svojej poznámke napísali, že globálne dlhopisy sú odsúdené na ďalší pokles, pokiaľ trvalý pokles akcií neoživí príťažlivosť aktív s pevným výnosom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Ročná miera inflácie v Južnej Kórei vzrástla v septembri na 3,7 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci a výrazne prekonala očakávania trhu, ktorý očakával nárast o 3,4 %. Znamenala najvyššiu hodnotu od apríla, a to v dôsledku vyšších cien komunálnych služieb a priemyselných tovarov. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,6 % po tom, ako v auguste vzrástli na januárové maximum z roku 2017 vo výške 1 %, čím prekonali očakávania rastu o 0,3 %. Juhokórejská centrálna banka v auguste už piatykrát za sebou udržala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni 3,5 %, keďže zvažuje spomalenie rastu v prostredí zmierňujúcej sa inflácie.
EU: Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v auguste 2023 zvýšil na 16,6 miliardy EUR z 15,9 miliardy EUR v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal očakávania trhu vo výške 15 miliárd EUR. Vývoz sa znížil o 1,2 % na 127,9 mld. eur, čo je najnižšia hodnota od marca 2022 a oveľa horšia, než očakávaný pokles o 0,4 %. Priemyselná produkcia vo Francúzsku v auguste 2023 medzimesačne klesla o 0,3 %, oproti nadol revidovanému nárastu o 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci a o niečo menej, ako boli trhové prognózy poklesu o 0,4 %, v dôsledku výrazného prepadu v kľúčových odvetviach. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Španielsku sa v septembri 2023 prepadol na 77,2 bodu z takmer dvojročného maxima 94,4 bodu v júli, čo odzrkadľuje nový pokles nálady po vynechaní augustových údajov. Výsledok naznačil, že španielski spotrebitelia vo väčšej miere pociťujú vplyv vyšších úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.
USA: Obchodná bilancia USA sa v auguste 2023 znížila na 58,3 miliardy USD, čo je najnižšia hodnota od septembra 2020 a pod prognózami deficitu 62,3 miliardy USD. Vývoz vzrástol o 1,6 % na päťmesačné maximum 256 miliárd USD a dovoz klesol o 0,7 % na 314,3 mld. dolárov. Deficit s Čínou sa znížil o 1,3 miliardy USD na päťmesačné minimum 22,7 miliardy USD. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 30. septembra zvýšil o 2 000 na 207 000, čo je menej ako odhadovaných 210 000 a zostáva blízko sedemmesačného minima 202 000 zo začiatku mesiaca.
Prečítané: 681x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.