Európa má ďalší problém. Podľa najnovších údajov klesla hĺbka toku na rieke Rýn na 40 centimetrov. Na druhej strane akcie v USA rástli štvrtý týždeň za sebou.
Európa má ďalší problém. Podľa najnovších údajov klesla hĺbka toku na rieke Rýn na 40 centimetrov. Na druhej strane akcie v USA rástli štvrtý týždeň za sebou.
Absolútna správa:
V Európe stále pribúdajú problémy. Podľa najnovších správ hladina Rýna v piatok klesla na nové minimum, čím sa ešte viac obmedzia dodávky dôležitých komodít do niektorých častí vnútrozemia Európy čo bude opäť vytvárať tlak na ceny tovarov. Podľa údajov nemeckej vlády kľúčový vodný ukazovateľ v Kaube, kde je rieka úzka a plytká, klesol v piatok pod 40 centimetrov a v nasledujúcich dňoch bude pravdepodobne ďalej klesať. Takáto hĺbka mnohé kontajnerové spoločnosti prinúti z veľkej časti ukončiť svoju činnosť na strednom a hornom Rýne. Niektoré spoločnosti podnikli už kroky na prípravu. Napríklad výrobca chemikálií BASF SE využíva na prepravu tovaru viac železnicu a objednal si plytko vodné člny. Čo sa týka akciových indexov v Európe aj v USA sme rástli. Pokles na 40 centimetrov znamená, že hladina Kauby je v tomto ročnom období najnižšia minimálne od roku 1993. Do začiatku utorka sa odhaduje pokles až na 34 centimetrov. Pre index S&P 500 je tento týždeň už štvrtým v rade počas ktorého akcie rástli a ukončili týždeň pozitívne. Posledný krát sme niečo podobné zaznamenali na trhu ešte minulý rok v novembri. Počas obchodného dňa viedli trh hlavne výrobcovia čipov a veľké spoločnosti ako Apple Inc. a Tesla Inc., ktoré posunuli index Nasdaq 100 nad technickú hranicu býčieho trendu po náraste o viac ako 20 % z júnových miním.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Broadridge Financial Solutions Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,95 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +138,13 %). Broadridge Financial Solutions, Inc. poskytuje technologické riešenia pre odvetvia finančných služieb. Spoločnosť ponúka širokú škálu riešení, ktoré pomáhajú klientom obsluhovať ich retailových a inštitucionálnych zákazníkov v rámci celého investičného životného cyklu vrátane predobchodného, obchodného a poobchodného spracovania.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Indii sa v júli 2022 znížila na päťmesačné minimum 6,71 % zo 7,01 % v júni, pričom trhové prognózy hovorili o 6,78 %. Spomalenie rastu zaznamenali náklady na potraviny, dopravu a komunikácie. V porovnaní s júnom sa ceny zvýšili o 0,46 %. Malajzijská ekonomika v 2. štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 8,9 %, čím prudko zrýchlila svoj rast z 5,0 % v 1. štvrťroku a ľahko prekonala konsenzus trhu, ktorý predpokladal rast o 6,7 %. Išlo o najvýraznejší rast HDP od 2. štvrťroka 2021, k čomu prispel najmä domáci dopyt. Vzhľadom na 1. polrok 2022 ekonomika medziročne vzrástla o 6,9 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,06 %, Hang Seng +0,46 %, Nikkei 225 +2,62 %.
Priemyselná výroba v eurozóne sa v júni 2022 medzimesačne zvýšila o 0,7 % po prudko revidovanom májovom skoku o 2,1 % a viac ako trojnásobne prekročila trhové očakávania na úrovni 0,2 %. Spomedzi najväčších ekonomík bloku sa výroba zvýšila v Nemecku (0,6 %), Francúzsku (1,3 %) a Španielsku (1), ale klesla v Taliansku (-2,1 %). Britská ekonomika v druhom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 2,9. Výdavky domácností sa prudko spomalili (3,6 % oproti 12,6 % v 1. štvrťroku), keďže ich zaťažili vysoké spotrebiteľské ceny. Medzi kvartálne sa znížila o 0,1 %. Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola v júli 2022 potvrdená na úrovni 6,1 %, čo je najvyššia hodnota od júla 1985, pričom v predchádzajúcom mesiaci dosiahla 5,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,53 %, CAC 40 +0,14 %, DAX +0,74 %.
Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA sa v auguste 2022 zvýšil na 55,1 bodu z 51,5 bodu v júli, čo je najvyššia hodnota za posledné tri mesiace a prekonáva trhové prognózy na úrovni 52,5 bodu. Inflačné očakávania na budúci rok sa znížili z 5,2 % na 5 %, čo je najnižšia hodnota od februára, ale stále sú výrazne vyššie ako hodnota 4,6 % spred roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,27 %, S&P 500 +1,73 %, NASDAQ +2,09 %.
Prečítané: 918x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.