Americkí stratégovia pre úrokové sadzby v Goldman Sachs Group Inc. sa pridali k tým z Barclays Plc a odporúčajú klientom, aby sa pripravili na to, že Federálny rezervný systém tento rok výrazne nezníži úrokové sadzby.
Americkí stratégovia pre úrokové sadzby v Goldman Sachs Group Inc. sa pridali k tým z Barclays Plc a odporúčajú klientom, aby sa pripravili na to, že Federálny rezervný systém tento rok výrazne nezníži úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Analytici zo spoločnosti Goldman Sachs Group Inc. počnúc dneškom vsádzajú na to, že Federálny rezervný systém do konca tohto roka nezníži úrokové sadzby. Swapové kontrakty, ktoré odkazujú na dátum zasadnutia Fedu do konca roka, sa naďalej oceňujú nižšie približne o 70 bázických bodov, ako je súčasná sadzba. Analytici ale v správe uviedli, že z historického hľadiska, keď Fed uskutočnil sériu zvýšení úrokových sadzieb (minulotýždňové bolo desiate od marca 2022), po ktorých nasledovali dve rozhodnutia o nezmenení, najčastejším následným krokom v nasledujúcich šiestich mesiacoch "bol vyčkávací Fed". Tieto závery hovoria proti tomu, aby sa uvoľňovanie, ktoré je v súčasnosti necenené na tento rok vôbec uskutočnilo. Okrem toho najnovšie údaje Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures naznačujú, že hedžové fondy očakávajú, že Fed bude udržiavať sadzby vyššie dlhšie. Do stredajšieho zasadnutia Fedu zvýšili svoj súhrnný short na najväčšiu hodnotu v histórii.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná produkcia v Nemecku v marci 2023 medzimesačne klesla o 3,4 %, čím zmenila trend k horšiemu po vzostupne revidovanom februárovom raste o 2,1 % a prekonala trhové prognózy na úrovni poklesu o 1,3 %. Najväčšou brzdou bol automobilový sektor, v ktorom sa výroba motorových vozidiel a ich častí prepadla o 6,5 %. Podľa revidovaných údajov zostali veľkoobchodné zásoby v USA v marci 2023 druhý mesiac po sebe nezmenené, čo je pokles oproti pôvodnému odhadu rastu o 0,1 %. Z údajov vyplynulo, že zásoby tovarov dlhodobej spotreby v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stagnovali, keďže nárast zásob automobilov a strojov bol kompenzovaný poklesom zásob elektrických zariadení. Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB sa v apríli 2023 zvýšil o 1 bod na 0 bodov, čo je najvyššia hodnota od januára. Na čele nárastu stál veľkoobchod spolu s malým zlepšením v oblasti financií, podnikania a nehnuteľností.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1090x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.