Podľa údajov agentúry Bloomberg je už takmer 175 miliárd dolárov z úverov na nehnuteľnosti v ohrození
Podľa údajov agentúry Bloomberg je už takmer 175 miliárd dolárov z úverov na nehnuteľnosti v ohrození
Absolútna správa:
Keďže náklady vyplývajúce z vyšších úrokových sadzieb a z konca dostupnosti lacných peňazí narastajú, mnohé trhy s nehnuteľnosťami sú takmer na bode mrazu. Podľa štúdie advokátskej kancelárie Weil, Gotshal & Manges je úroveň problémov v európskych nehnuteľnostiach najvyššia za posledných desať rokov, čiastočne v dôsledku poklesu likvidity. Pokles objemu obchodných a developerských činností v oblasti komerčných a rezidenčných nehnuteľností bude mať nevyhnutne vplyv na výdavky v reálnom hospodárstve. To by následne mohlo predstavovať riziko pre zamestnanosť a rast. Príklady v reálnej ekonomike sa začali objavovať ešte minulý rok. Podľa spoločnosti JLL približne každý desiaty korporátny úver v Európe je už v súčasnosti nesplácaný a vykazuje zvýšené úverové riziko. Viaceré americké banky predpovedajú, že úverové straty v tomto roku porastú. Bank of America vo svojich výsledkoch za štvrtý štvrťrok upozornila na úvery kancelárskych nehnuteľností so zvýšeným rizikom zlyhania alebo nesplácania vo výške 1 miliardy USD. Lacný dlh v Európe viedol vlastníkov nehnuteľností k tomu, aby sa po finančnej kríze zadlžovali a kupovali aktíva na dlh. To spôsobilo, že nehnuteľnosti sa stali najslabším článkom európskeho trhu s rizikovými úvermi, pričom pravdepodobnosť zlyhania v nasledujúcich dvoch rokoch je podľa analýzy agentúry Bloomberg takmer 8 %. Regulačné orgány už varovali, že nižší dopyt po kancelárskych priestoroch od pandémie, vyššie náklady na materiál v dôsledku oneskorenia dodávateľského reťazca a rastúce náklady na pôžičky spôsobia, že niektoré projekty v Európe nebudú životaschopné a prestavujú riziko pre celý sektor.
Investori zarobili na:
Spoločnosti SVB Financial Group, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 16,56 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +13,67 %). SVB Financial Group je holdingová spoločnosť pre Silicon Valley Bank. Banka poskytuje služby rozvíjajúcim sa a stredne rastúcim spoločnostiam, pričom sa zameriava na technologický priemysel. Silicon Valley prevádzkuje pobočky v celom Silicon Valley a ďalších oblastiach Kalifornie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku v decembri 2022 vzrástla na 4,0 %, čo je najvyššia hodnota od januára 1991 v dôsledku rastu cien dovážaných surovín. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v decembri zvýšili o 0,3 %. Aj jadrové spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 4,0 %, najviac od decembra 1981. Čínska centrálna banka ponechala svoje kľúčové úrokové sadzby pri januárovej fixácii už piaty mesiac po sebe nezmenené. Námestník guvernéra uviedol, že rada sa zaviazala prijať ďalšie opatrenia na posilnenie dôvery na trhu a zvýšenie podpory pre výrobcov a malé podniky v nádeji, že ekonomika v tomto roku zaznamená solídne oživenie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng +1,82 %, Nikkei 225 +0,56 %.
Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v decembri 2022 medzimesačne prepadli o 1 % po novembrovom poklese o 0,5 %, pričom trh predpovedal nárast o 0,5 %. Tržby v obchodoch s nepotravinárskym tovarom klesli najviac a to o 2,1 %. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve v januári 2023 klesol na -45 bodov z decembrových -42 bodov. Slabšie než očakávané údaje o spotrebiteľskej dôvere boli spôsobené najmä zhoršeným hodnotením osobnej finančnej situácie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,63 %, CAC 40 +0,63 %, DAX +0,76 %.
Predaj existujúcich domov v Spojených štátoch klesol v decembri 2022 o 1,5 % oproti novembru. Ide o 11. mesiac poklesu v rade, čo je najdlhšie obdobie od roku 1999. Maloobchodné tržby v Kanade v decembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,5 %, ako ukázali predbežné odhady. V medziročnom porovnaní sa maloobchodný obrat v novembri zvýšil o 5,2 %, čo je najmenej od marca. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,00 %, S&P 500 +1,89 %, NASDAQ +2,66 %.
Prečítané: 876x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.