Obmedzenia dodávok môžu znížiť tržby spoločnosti Apple až o 4 miliardy dolárov.
Obmedzenia dodávok môžu znížiť tržby spoločnosti Apple až o 4 miliardy dolárov.
Absolútna správa:
Globálny nedostatok čipov smeruje k ďalšiemu zhoršeniu. Automobilky na troch kontinentoch sa pripojili k technologickým gigantom Apple a Samsung Electronics, keď zaznamenali zníženie výroby a stratu príjmov kvôli tejto kríze. Spoločnosť Honda Motor uviedla, že budúci mesiac zastaví výrobu v troch závodoch v Japonsku na približne päť až šesť dní. Automobilka BMW uviedla, že na tri dni pozastaví výrobu automobilov Mini v továrni v Anglicku a Ford Motor znížil prognózu celoročných ziskov kvôli zväčšujúcemu sa nedostatku čipov, ktorý podľa neho siaha až do budúceho roka. Teraz začínajú pociťovať tlak práve tie spoločnosti, ktoré ťažili z rastúceho dopytu po telefónoch, notebookoch a elektronike počas pandémie, ktorá spôsobila nedostatok čipov. Po skvelom druhom štvrťroku hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Apple Luca Maestri varoval, že obmedzeniami dodávok je zasiahnutý predaj iPadov a počítačov Mac, teda dvoch produktov, ktoré si počas pandémie počínali obzvlášť dobre. Maestri uviedol, že počas fiškálneho tretieho štvrťroka spôsobí nedostatok čipov zníženie tržieb o 3 až 4 miliardy dolárov. Spoločnosť Samsung, ktorá je výrobcom aj používateľom čipov, vo štvrtok uviedla, že tržby a zisk z jej mobilnej divízie, ktorá vyrába vynikajúce smartfóny Galaxy, sa v tomto štvrťroku znížia z dôvodu nedostatku komponentov a slabého dopytu po vlajkových modeloch.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Molson Coors Beverage Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,0 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -25,17 %). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za prvý kvartál 2021, pričom tržby minuli očakávania analytikov o 1,25 %, zatiaľ čo zisk na akciu dopadol nad očakávania. Spoločnosť Molson Coors Beverage Company pôsobí ako pivovarnícka spoločnosť. Spoločnosť varí a vyrába pivo. Pivovar Molson Coors Brewing pôsobí na celom svete. spoločnosť Honda Motor Co. uviedla, že budúci mesiac zastaví výrobu v troch závodoch v Japonsku na približne päť až šesť dní
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína sa v rámci svojej protimonopolnej kampane proti čínskym internetovým gigantom údajne chystá uvaliť pokutu na Tencent Holdings. Jej výška by vraj mohla odsťahovať minimálne 1,6 mld. USD. Čínska banka Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), ktorá je podľa objemu aktív najväčšou bankou na svete, v prvom štvrťroku zvýšila zisk o 1,46 percenta. Globálny predaj elektromobilov sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšil o 140 percent na 1,1 milióna vozidiel. Celosvetový predaj inteligentných telefónov v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 27 percent na 347 miliónov prístrojov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,88 %, Hang Seng +0,80 %, Nikkei +0,21 %.
Miera nezamestnanosti v Nemecku v apríli stagnovala na úrovni 6,0 % v súlade s očakávaniami. Index podnikateľskej klímy v eurozóne vzrástol v apríli z 0,31 bodu na 1,13 bodu, čo je najvyššia hodnota od septembra 2018. Spotrebiteľská inflácia v Nemecku podľa predbežného odhadu vzrástla v apríli z 1,7 % na 2,0 % na medziročnej báze. Cena medi, najdôležitejšieho priemyselného kovu na svete, sa po 10 rokoch prvýkrát vyšplhala nad 10 000 USD za tonu, keď zotavovanie z pandémie podporilo dopyt. Výroba áut v Británii sa v marci prvýkrát od augusta 2019 zvýšila. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,45 %, CAC 40 -0,07 %, DAX -0,90 %.
Podľa prvého odhadu vzrástla americká ekonomika v prvom kvartáli 2021 o 6,4 % na medzikvartálnej báze, oproti odhadu na úrovni 6,1 %. Počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti síce poklesol minulý týždeň z 566 tisíc na 553 tisíc, očakával sa pokles až na 549 tisíc. Americká automobilka Ford Motor sa v prvom štvrťroku spamätala z koronakrízy a vrátila sa k zisku, ktorý bol najvyšší od roku 2011. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,72 %, S&P 500 +0,68 %, NASDAQ +0,22 %.
Prečítané: 1074x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.