Nový kmeň Covid-19 vyvolal obavy ohľadom dopytu a spôsobil negatívny špirálový pohyb na globálnych trhov.
Nový kmeň Covid-19 vyvolal obavy ohľadom dopytu a spôsobil negatívny špirálový pohyb na globálnych trhov.
Absolútna správa:
Ropa zažila prudký pokles, pretože nový kmeň Covid-19 vyvolal obavy ohľadom dopytu a spôsobil negatívny špirálový pohyb na globálnych trhov. Futures v New Yorku klesli pod 74 dolárov za barel a benchmark Brent sa prepadol až o 6 %, čo je najviac od júla. Výskyt nového kmeňa predstavuje najväčšiu hrozbu pre oživenie spotreby ropy na niekoľko mesiacov. Pokles ceny je posledným dramatickým zvratom pred kľúčovým stretnutím OPEC+, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Stretnutie OPEC+ malo byť pod drobnohľadom, po tom, čo aliancia spotrebiteľov oznámila uvoľnenie núdzovej dodávky začiatkom tohto týždňa, potenciálna závažnosť nového variantu Covid je najnovším turbulentným faktorom, s ktorým sa bude musieť skupina vysporiadať pri rozhodovaní, či zdvihnúť produkciu ropy. OPEC+ by sa podľa UBS Group AG mohol rozhodnúť pozastaviť svoje súčasné plánované zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne alebo dokonca znížiť ťažbu. Deje sa tak uprostred rýchlo rastúceho politického tlaku na skupinu. Medzinárodná energetická agentúra začiatkom tohto týždňa uviedla, že OPEC+ vytvára na trhu umelý nedostatok. Teraz bude musieť zvážiť aj to, aký vážny dopad by nový variant mohol mať na trh. Doposiaľ niekoľko krajín zastavilo cestovanie z južnej Afriky v snahe zastaviť jej šírenie. Obzvlášť znepokojujúce bolo veľké množstvo mutácií v spike proteínu vírusu, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri jeho vstupe do tela. Okrem poklesu hlavných cien sledovali obchodníci so surovou ropou v piatok aj niekoľko ďalších pozoruhodných zmien na trhu. WTI prvýkrát od septembra klesla pod svoj 100-dňový kĺzavý priemer, čo je potenciálny znak technickej slabosti.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 20,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1343,70 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľských cien v Tokiu vzrástol v novembri 2021 o 0,5 % na 100 bodov. Tlak na rast cien v Tokiu pochádzal najmä z 9 % ročného nárastu poplatkov za palivo, svetlo a vodu, čo potvrdzuje signály, že prudko rastúce ceny energií a surovín sa pretavujú v japonskej ekonomike a pociťujú ich aj spotrebitelia. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,74 %, Hang Seng - 2,67 %, Nikkei 225 - 2,53 %.
Dovozné ceny v Nemecku vzrástli v októbri 2021 medziročne o 21,7%, čo je najväčší ročný nárast od januára 1980 a výrazne prevyšuje trhový konsenzus, ktorý počítal s rastom o 19,6%. Náklady na energie vzrástli o 141%, najmä v dôsledku vyšších cien zemného plynu a ropy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -4,74%, CAC 40 +4,75 %, DAX -4,15 %.
Výnosy amerických štátnych dlhopisov v piatok ráno prudko klesli v dôsledku obáv z nového variantu koronavírusu nájdeného v Južnej Afrike. Výnos z referenčného 10-ročného štátneho dlhopisu klesol o viac ako 12 bázických bodov na 1,523 % a výnos 30-ročného štátneho dlhopisu klesol o 9 bázických bodov na 1,879 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,53 %, S&P 500 -2,09 %, NASDAQ -2,23 %.
Prečítané: 1489x
Globálna ekonomika čelí tlaku po vyhláseniach Donalda Trumpa o nových obchodných clách, ktoré vyvolali zmiešané reakcie vo finančnom prostredí. V najnovšom dennom komentári z 26. novembra 2024 vám priblížime, aký vplyv majú tieto faktory na trhy v USA, Ázii a Európe.
V najnovšom dennom komentári z 25. novembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych pohybov na finančných trhoch, vrátane reakcií na nomináciu Scotta Bessenta za ministra financií USA. Zameriame sa tiež na očakávané makroekonomické údaje, prichádzajúcu vianočnú nákupnú sezónu a najnovšie trendy v komoditnom sektore.
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.