Vzhľadom na to, že inflácia je na 40-ročnom maxime a trh práce je na pevnej pôde, investori vo veľkej miere očakávajú, že Fed tento rok päť až sedemkrát zvýši referenčné úrokové sadzby.
Vzhľadom na to, že inflácia je na 40-ročnom maxime a trh práce je na pevnej pôde, investori vo veľkej miere očakávajú, že Fed tento rok päť až sedemkrát zvýši referenčné úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Akcie dnes boli volatilné a na globálnom akciovom trhu sme zaznamenali červené čísla, keď investori sledovali stupňujúcu sa hrozbu v podaní ruskej invázie na Ukrajinu spolu s pretrvávajúcimi obavami z inflácie a vo vzduchu taktiež visí riziko agresívneho sprísňovania politiky Federálneho rezervného systému. Index S&P 500 po minulotýždňových stretnutiach zaznamenáva nárast volatility, keď vo štvrtok a piatok kolísali akcie medzi malými ziskami a stratami. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli a 10-ročný výnos sa pohyboval späť blízko 2 %. Ceny ropy sa ustálili, keď ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že nalieha na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pokračoval v diplomatických rokovaniach. Stalo sa tak necelý deň po tom, čo predstavitelia USA už tento týždeň naznačili, že Rusko by sa mohlo blížiť k invázii na Ukrajinu. Poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu pre CNN povedal, že „každý deň môže začať veľká vojenská akcia Ruska na Ukrajine“, hoci v USA stále dúfajú v diplomatické riešenie. A tieto poznámky zase prišli potom, čo prezident Joe Biden v sobotu telefonoval s Vladimirom Putinom, v ktorom varoval, že USA a ich spojenci uložia na Rusko rýchle a vysoké sankcie v prípade vojenského útoku na Ukrajinu. Ďalší rast cien energií v reakcii na konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou by závisel od načasovania akéhokoľvek útoku a následnej reakcie USA voči Rusku, jednému z kľúčových svetových vývozcov ropy, poznamenali niektorí analytici. Existujú odhady, ktoré hovoria, že ropa by mohla v prípade invázie vzrásť na 120 dolárov za barel. Na akciových trhoch však môže geopolitický konflikt znásobiť volatilitu, ktorú už vyvolala nervozita investorov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Expedia Group, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,63 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +65,21 %). Expedia Group, Inc. poskytuje online cestovné služby pre turistov a malých obchodných cestujúcich. Spoločnosť ponúka širokú škálu cestovných nákupov a rezervačných služieb, ako aj poskytuje leteckým spoločnostiam, hotelom a požičovniam áut v reálnom čase prístup k informáciám o cestovnom poriadku, cenách a dostupnosti. Expedia Group slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Indii sa v januári 2022 vzrástla na 7-mesačné maximum 6,01 % z nahor revidovaných 5,66 % v decembri a splnila očakávania trhu. Potravinová inflácia rástla už štvrtý mesiac po sebe na 5,43 %, čo je najviac od októbra 2020, pričom ceny strukovín vzrástli o 3,02 %, zeleniny o 5,19 % a olejov a tukov o 18,7 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,08 %, Hang Seng -1,41 %, Nikkei 225 -2,23 %.
ECB vo februári 2022 ponechala kľúčové úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach a zaviazala sa, že tento rok zníži stabilné nákupy dlhopisov, a to aj napriek rekordnému nárastu inflácie. Lagardeová tiež odmietla vylúčiť zvýšenie úrokových sadzieb v tomto roku s tým, že banka bude veľmi pozorne posudzovať podmienky a neexistujú „žiadne prísľuby bez podmienok“. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,18 %, CAC 40 -2,27 %, DAX -2,02 %.
Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok klesli prvýkrát za 14 mesiacov na 5,8 % v januári 2022 zo 6 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Podobne aj trojročné inflačné očakávania sa znížili o 0,5 percentuálneho bodu na 3,5 %, čo je najväčší jednomesačný pokles od roku 2013. Obe miery inflačných očakávaní však zostávajú zvýšené v porovnaní s hodnotami z pred pandémie COVID-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,49 %, S&P 500 -0,42 %, NASDAQ 0,00 %.
Prečítané: 1007x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.