Výnosy dlhopisov stúpajú, keďže obchodníci zvyšujú stávky na zvýšenie sadzieb Fedu
Výnosy dlhopisov stúpajú, keďže obchodníci zvyšujú stávky na zvýšenie sadzieb Fedu
Absolútna správa
Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli po údajoch, ktoré ukázali, že Federálny rezervný systém bude tento rok ešte dvakrát zvýšiť úrokové sadzby. Dlhopisy klesli naprieč krivkou, pričom dvojročné výnosy vyskočili 16 bázických bodov na 4,87 %. Swapové trhy naznačujú 50 % pravdepodobnosť druhého zvýšenia sadzieb Fedu do konca roka. Index S&P 500 kolísal, pričom akciový trh je nastavený na väčšiu nestabilitu keďže obchodníci na konci štvrťroka upravujú svoje pozície. Na čele ziskov v stredu stáli finančné spoločnosti, keďže najväčší americkí veritelia prešli záťažovým testom FED-u, čím sa uvoľnila cesta pre výplaty. Bankový index KBW veľkých inštitúcií, ako napr. Fargo a JPMorgan Chase stúpol približne o 2 %. . V oblasti technologických spoločností s veľkou kapitalizáciou došlo k určitému oslabeniu, pričom Tesla a materská spoločnosť Google Alphabet stratili. Wall Street sa skláňa pred rozhodnutím Fedu, ktorý sa ukazuje ako nevyhnutný. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol najviac od októbra 2021 v týždni, ktorý zahŕňal sviatok Juneteenth. Hrubý domáci produkt bol revidovaný výrazne nahor na 2 % ročný nárast v prvom štvrťroku. Medzitým sa sledovali kľúčové ukazovatele inflácie ktoré Fed pozorne sleduje, boli revidované smerom nadol a v USA prebiehali rozpracované predaje domov klesli na najnižšiu úroveň v tomto roku. Trh spracováva nedávne posilnenie ekonomických údajov pozitívnym aj negatívnym spôsobom, keďže solídne ekonomické údaje znamenajú, že ekonomika je odolnejšia, ale tiež povzbudzuje Federálny rezervný systém, aby pokračoval vo zvyšovaní úrokových sadzieb sa vyjadrili analytici. Prezident atlantskej centrálnej banky Fed Raphael Bostic uviedol, že je za že ponechanie nákladov na pôžičky na súčasnej úrovni, ale že predseda Jerome Powell a ďalší kolegovia s ním nesúhlasia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v júni 2023 zvýšil na 36,2 bodu z 36 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedá trhovým prognózam na úrovni 36,2 bodu. Išlo o najvyššiu hodnotu od januára 2022, keďže ekonomika sa ďalej zotavovala z pandemických porúch.
EU: Spotrebiteľské ceny v Nemecku sa v júni 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,3 %, čím sa zotavili z májového poklesu o 0,1 % a v porovnaní s trhovými očakávaniami sa zvýšili o 0,2 %.
USA: V 1. štvrťroku 2023 vzrástlo hospodárstvo USA v ročnom vyjadrení o 2 %, čo je výrazne nad úrovňou 1,3 % v druhom odhade a prognózami na úrovni 1,4 %. Rast spotrebiteľských výdavkov sa zrýchlil viac, než sa očakávalo, na 4,2 %, čo je najvýraznejší rast za takmer dva roky (oproti 3,8 % v druhom odhade), a to aj napriek tvrdohlavo vysokej inflácii.
Prečítané: 811x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.