Fed sa vyjadril, že bude pokračovať nákup dlhopisov súčasným tempom 120 miliárd dolárov mesačne.
Fed sa vyjadril, že bude pokračovať nákup dlhopisov súčasným tempom 120 miliárd dolárov mesačne.
Absolútna správa:
Predstavitelia Federálneho rezervného systému uviedli, že trh práce a inflácia dosiahli pokrok v rámci predpokladov a podporovali oživenie americkej ekonomiky, aj keď delta variant koronavírusu predstavuje rastúcu hrozbu pre ekonomický rast. Fed ponechal cieľové rozpätie sadzieb svojich federálnych fondov nezmenené na úrovni 0 - 0,25% a nákup dlhopisov súčasným tempom 120 miliárd dolárov mesačne. Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami. Úradníci zdôraznili, že ukazovatele hospodárskej činnosti a zamestnanosti sa naďalej posilňovali a že odvetvia, ktoré sú najviac zasiahnuté pandémiou, sa zlepšili, ale úplne sa nezotavili a riziká pre hospodársky výhľad zostávajú. Pokiaľ ide o postupné znižovanie, centrálna banka ponúkla niekoľko tipov a nákupy aktív by sa mohli čoskoro začať obmedzovať.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Advanced Micro Devices, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,58 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1244,47 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie dobrých kvartálnych výsledkov, ktoré boli nad očakávaniami analytikov. Advanced Micro Devices, vyrába polovodičové výrobky a zariadenia. Spoločnosť ponúka produkty ako mikroprocesory, zabudované mikroprocesory, čipové sady, grafické, video a multimediálne produkty a dodáva ich do zlievarní tretích strán. Poskytuje tiež služby spojené s montážou, testovaním a balením. AMD slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Šanghajský zložený index klesol o 20 bodov alebo 0,6% a v stredu skončil na 3 361, pričom klesal štvrtý deň, pretože pokračoval výpredaj súvisiaci s regulačnými obmedzeniami. Išlo o najmenší pokles, keďže čínske štátne noviny o cenných papieroch uviedli, že pri nedávnom výpredaji neexistuje systémové riziko a že makro ekonomika krajiny je stále v stabilnej fáze oživenia a krátkodobé výkyvy nič nezmenia pri dlhodobom výhľade na akcie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,19%, Hang Seng +1,54 %, Nikkei 225 -13,9 %.
Dovozné ceny v Nemecku vzrástli v júni 2021 medziročne o 12,9 percenta. Išlo o najväčší medziročný nárast dovozných cien od októbra 1981, keď energetické náklady vzrástli o 88,5 percenta, najmä v dôsledku zemného plynu, ktorý vzrástol o 150% a ropy, ktorá vzrástla o 81,8%. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Taliansku vzrástol v júli 2021 na 116,6, čo je maximum od septembra 2018 a prekonal očakávania trhu, ktoré boli na úrovni 115,5. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,94 %, CAC 40 +1,18 %, DAX +0,33 %.
Správa o stave ropného priemyslu EIA ukázala, že zásoby ropy v USA klesli 23. júla o 4,089 milióna barelov, čo je nad trhovým konsenzom, ktorý videl mieru poklesu o 2,928 milióna. Údaje o hypotekárnych úveroch v USA v týždni končiacom sa 23. júla vzrástli o 5,7% a hypotekárne úroky klesali. Žiadosti o refinancovanie úveru na bývanie vzrástli o 9,3%, zatiaľ čo žiadosti o kúpu domu klesli o 1,6%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,36 %, S&P 500 -0,46 %, NASDAQ +0,70 %.
Prečítané: 1053x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.