Federálny rezervný systém je pripravený nielen zrýchliť tempo sprísňovania, ale tiež zvýšiť sadzby na vyššiu úroveň ako sa očakávalo, ak by inflácia pokračovala v raste.
Federálny rezervný systém je pripravený nielen zrýchliť tempo sprísňovania, ale tiež zvýšiť sadzby na vyššiu úroveň ako sa očakávalo, ak by inflácia pokračovala v raste.
Absolútna správa:
Vyjadrenia Jerome-a Powell-a otriasla celým akciovým trhom, pričom akcie zaznamenali prudký pokles, ktorý v indexe S&P 500 presiahol 1 %. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov prvýkrát od roku 1981 prekročili výnosy desaťročných dlhopisov o celý percentuálny bod. Dolár vzrástol voči všetkým menám skupiny desiatich štátov. Obchodníci s dlhopismi po vyjadrení Fedu zvýšili svoj výhľad na úrokové sadzby. Predpokladá sa, že Fed počas nasledujúcich štyroch stretnutí zvýši kľúčové úrokové sadzby o 100 bázických bodov na maximum tesne pod 5,6 %. Podľa Davida Russella zo spoločnosti TradeStation by piatkové údaje o zamestnanosti aj index spotrebiteľských cien zo 14. marca mohli byť rozhodujúcimi údajmi, keďže by mohli formovať ekonomické prognózy Fedu na jeho najbližšom zasadnutí. Okrem toho, rast miezd v USA prekonáva odhady už 10 mesiacov v rade, čo je najdlhšia séria za posledné desaťročia. Ak by tento trend pokračoval aj naďalej, tak je možné, že sa zvýši tlak na Fed aby pokračoval vo zvyšovaní úrokových sadzieb.
Investori zarobili na:
Spoločnosti DISH Network Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,04 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -72,50 %). DISH Network Corporation je satelitná televízna spoločnosť. Spoločnosť poskytuje priame vysielanie satelitnej televízie, audio programov a interaktívnych televíznych služieb komerčným a rezidenčným predplatiteľom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálsky obchodný prebytok klesol na 11,69 miliardy AUD v januári 2023 z nadol revidovaných 12,99 miliardy AUD v decembri 2022 a pod trhové prognózy so ziskom 12,5 miliardy AUD. Bol to najmenší prebytok obchodnej bilancie od augusta, keďže export vzrástol menej ako import. Zásielky vzrástli o 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na trojmesačné maximum a to v dôsledku pretrvávajúceho globálneho dopytu po tom, čo Čína odstránila prísne obmedzenia COVID Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,46 %, Hang Seng -0,33 %, Nikkei 225 +0,25 %.
Výrobné objednávky v Nemecku vzrástli v januári 2023 medzimesačne o 1 %, po nahor revidovanom raste o 3,4 % v decembri a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,9 %. Zahraničné objednávky viedli k 5,5 % nárastu, pričom objednávky z krajín mimo eurozóny vzrástli o 11,2 %, najmä vďaka výrobe lietadiel. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,81 %, CAC 40 -0,46 %, DAX -0,60 %.
Veľkoobchodné zásoby v Spojených štátoch klesli o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 929 miliárd USD v januári 2023, v súlade s predbežnými odhadmi a po 0,1 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles zásob od júla 2020, čo posilnilo myšlienku, že podniky obmedzujú svoje úsilie o doplnenie zásob pri slabšom dopyte. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,72 %, S&P 500 -1,53 %, NASDAQ -1,25 %.
Prečítané: 1318x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.