Európske akcie klesli najviac za mesiac po šiestich po sebe idúcich dňoch ziskov, pretože skokový nárast prípadov Covid-19 utlmil chuť podstupovať riziko a obchodníci sa pripravovali na piatkové uplynutie platnosti opcií.
Európske akcie klesli najviac za mesiac po šiestich po sebe idúcich dňoch ziskov, pretože skokový nárast prípadov Covid-19 utlmil chuť podstupovať riziko a obchodníci sa pripravovali na piatkové uplynutie platnosti opcií.
Absolútna správa:
Európske akcie klesli najviac za mesiac po šiestich po sebe idúcich dňoch ziskov, pretože skokový nárast prípadov Covid-19 utlmil chuť podstupovať riziko a obchodníci sa pripravovali na piatkové uplynutie platnosti opcií. Európsky index Stoxx 600 v závere obchodovania poklesol o približne 0,5 %, pričom najväčší pokles zaznamenali akcie spoločností z energetického a ťažobného sektora, nakoľko sa cena ropy držala blízko šesťtýždňového minima. Po silnej výnosovej sezóne, ktorá investorov uistila o sile ekonomiky sa akcie v regióne obchodujú blízko historicky vysokých úrovní. Inflácia, pandémia a obmedzenia ponuky však spôsobujú, že investori sú opatrnejší, pokiaľ ide o vyhliadky rizikových aktív. Obchodníci sa tiež pripravujú na volatilitu pred piatkovým vypršaním opcií, ktoré bude podľa predpovedí druhé najväčšie v nedávnej histórii. Situácia ohľadom nákazy Covid-19 sa v Európe znovu komplikuje. Počet prípadov Covid-19 v Nemecku dosiahol rekord už druhý deň po sebe, zatiaľ čo Belgicko opätovne zaviedlo požiadavku práce z domu a stanovilo nový mandát na nosenie rúšok a respirátorov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NVIDIA Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,25 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 257,11 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti boli dobré hospodárske výsledky za tretí štvrťrok a zlepšenie výhľadu predaja na zvyšok roka. NVIDIA Corporation navrhuje, vyvíja a predáva trojrozmerné (3D) grafické procesory a súvisiaci softvér. Spoločnosť ponúka produkty, ktoré poskytujú interaktívnu 3D grafiku pre bežný trh osobných počítačov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj áut v Thajsku klesol v októbri 2021 o 13 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na 64 462 kusov, po 19,1 % prepade v predchádzajúcom mesiaci, ktorému pomohli vládne stimulačné opatrenia a zmiernenie sa obmedzení v súvislosti s COVID-19. Japonsko vynaloží rekordných 55,7 bil. jenov na podporu ekonomiky zasiahnutej pandémiou, ak sa započítajú aj peniaze súkromného sektora, súbor finančnej pomoci dosiahne 78,9 bil. jenov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,99 %, Hang Seng -1,29 %, Nikkei 225 -0,30 %.
Obchodný prebytok Švajčiarska sa v októbri 2021 zvýšil na 4,4 miliardy CHF zo 4,3 miliardy CHF v predchádzajúcom mesiaci. Vývoz medzimesačne klesol o 1,4 %. Miera nezamestnanosti vo Švédsku klesla v októbri 2021 na 7,6 % zo 7,8 % v rovnakom mesiaci minulého roka. Bola to najnižšia miera nezamestnanosti od marca 2020. Ročná miera inflácie na Malte vzrástla v októbri 2021 na 1,4 % z 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Bola to najvyššia hodnota od januára 2020, čo bolo spôsobené nárastom cien dopravy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,39 %, CAC 40 -0,21 %, DAX -0,18 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 1 000 na 268 000 v týždni, ktorý sa skončil 13. novembra, čo je nové pandemické minimum, ale ide o horší výsledok ako očakávali analytici. Ich očakávania boli na úrovni 260 000 nových žiadostí. Americké futures na zemný plyn sa vo štvrtok obchodovali blízko 5 USD za milión britských tepelných jednotiek, čím sa odrazili od poklesu o 7 %, keďže silný dopyt v Ázii a Európe kompenzoval neočakávaný pokles odhadovaného dopytu po vykurovaní. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,17 %, S&P 500 +0,34 %, NASDAQ +0,45 %.
Prečítané: 1517x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.