Európske akcie získali po najhoršom poklese za viac ako rok, keď obchodníci zvažovali hrozbu nového variantu Covid-19 pre oživenie ekonomiky.
Európske akcie získali po najhoršom poklese za viac ako rok, keď obchodníci zvažovali hrozbu nového variantu Covid-19 pre oživenie ekonomiky.
Absolútna správa:
Európske akcie získali po najhoršom poklese za viac ako rok, keď obchodníci zvažovali hrozbu nového variantu Covid-19 pre oživenie ekonomiky. Index Stoxx 600 vzrástol o 0,78 %, čo je najväčší jednodňový zisk od 1. novembra a zmiernenie piatkového prepadu, ktorý bol na úrovni 3,7 %. Akcie v oblasti cestovného ruchu a voľného času rástli, pričom v piatok zaznamenali najhorší pokles kvôli obavám, že šírenie omikrónovej mutácie zastaví opätovné otvorenie odvetvia. Energetické akcie tiež rástli spolu s rastom ceny ropy. Na druhej strane spoločnosti, ktoré ťažili z predchádzajúcich blokád, mali podpriemernú výkonnosť, vrátane Just Eat Takeaway.com N.V., HelloFresh SE a softvérovej skupiny na prácu z domu Logitech International S.A.. Investori posudzujú rizikový potenciál omikronu, pričom odborníci na zdravie v Južnej Afrike, kde bol prvýkrát zistený, uviedli, že mutácia zrejme spôsobuje len mierne symptómy. Svetová zdravotnícka organizácia však uviedla, že pochopenie nového kmeňa môže trvať týždne. Spoločnosť Moderna Inc. medzitým uviedla, že nová vakcína by mohla byť pripravená začiatkom budúceho roka.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 881,24 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný prebytok Malajzie sa v októbri 2021 zvýšil na nové rekordné maximum 26,2 miliardy MYR z 22,1 miliardy MYR v tom istom mesiaci pred rokom a prekonal očakávania trhu vo výške 24,5 miliardy MYR v dôsledku ďalšieho oživenia globálneho dopytu a prudkého rastu cien komodít. Index domácich cien ponuky v Singapure v októbri 2021 vyskočil o 25,4 % oproti predchádzajúcemu roku, čím sa zrýchlil z 21,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najvyššiu infláciu cien výrobcov od marca 1980. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,18 %, Hang Seng -0,95 %, Nikkei 225 -1,63 %.
Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne bol potvrdený na úrovni -6,8 bodu v novembri 2021, čo je pokles z -4,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci a to uprostred obáv z rastúcich prípadov COVID-19 a vyhliadky na nové obmedzenia vyvolané pandémiou v celom regióne. Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne medzimesačne klesol o 1,1 bodu na 117,5 bodu v novembri 2021, čo je najnižšia hodnota za šesť mesiacov a v súlade s očakávaniami trhu. Indikátor dôvery v službách v eurozóne mierne vzrástol o 0,4 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 18,4 bodu v novembri 2021, čím ľahko prekonal trhový konsenzus 16,6 bodu a zostal blízko júlového 14-ročného maxima na úrovni 18,9 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,49 %, CAC 40 +0,54 %, DAX +0,16 %.
Index všeobecnej obchodnej aktivity Dallaskej Federálnej rezervnej banky pre výrobu v Texase klesol v novembri 2021 na 11,8 bodu, čo je mierny pokles zo 14,6 bodu v októbri. Americké futures na zemný plyn klesli v pondelok o viac ako 10 % na 4,9 USD za milión britských tepelných jednotiek, čo je blízko k úrovniam, ktoré neboli zaznamenané od 7. septembra, keďže obchodníci zaúčtovali minulotýždňové zisky a slabšie vyhliadky dopytu tlačili na januárový kontrakt NYMEX. Zmluvy na kúpu predtým vlastnených domov v Spojených štátoch vzrástli o 7,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v októbri 2021, čím sa odrazili od revidovaného poklesu o 2,4 % v septembri. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,68 %, S&P 500 +1,32 %, NASDAQ +1,88 %.
Prečítané: 1167x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.