Vyhliadky na vojenskú akciu Ukrajiny rastú so zvyšujúcim sa napätím. Trh s elektrinou je tiež pod tlakom v dôsledku predĺženia odstávok reaktorov vo Francúzsku.
Vyhliadky na vojenskú akciu Ukrajiny rastú so zvyšujúcim sa napätím. Trh s elektrinou je tiež pod tlakom v dôsledku predĺženia odstávok reaktorov vo Francúzsku.
Absolútna správa:
Energetická kríza v Európe sa zintenzívnila, keďže riziko vojny zvýšilo ceny plynu, predĺžili sa odstávky elektrární a francúzska vláda požiadala svoju najväčšiu energetickú spoločnosť, aby prijala opatrenia vo výške 8,8 miliardy dolárov na ochranu spotrebiteľov. Ceny elektriny a plynu v piatok prudko vzrástli, keďže vyhliadky na vojenskú akciu na Ukrajine sa zvýšili kvôli eskalácií geopolitického napätia. Medzitým akcie jadrového gigantu Electricite de France SA rekordne klesli po tom, čo vláda uviedla, že musí predávať energiu s výraznou zľavou, a niekoľko reaktorov čelilo dlhým výpadkom. „Riziko možnej novej vojny na Ukrajine a dôsledky, ktoré by to mohlo mať na trh s plynom, naďalej spôsobujú veľa neistoty,“ uviedli analytici spoločnosti Energi Danmark. „Ceny energie v Nemecku stúpli kvôli správam o zníženej výrobe jadrovej energie vo Francúzsku.“ Nemecká elektrina za tretí štvrťrok vzrástla až o 25 %, zatiaľ čo referenčné európske ceny plynu sa zvýšili až o 13 %. Ceny energií v Európe sú mimoriadne nestále. Zásobníky plynu v regióne sa míňajú rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo zvyšuje zameranie na dovoz z Ruska a vyvoláva obavy, že v prípade prudkého ochladenia budú zásoby nedostatočné. Tlak na trhu presahuje túto zimu. Ceny elektriny vo Francúzsku a v Nemecku od apríla prudko vzrástli, pričom na dodávku elektriny bolo k dispozícii menej jadrových reaktorov. Vplyv na účty domácností za energiu na celom kontinente spôsobil, že vlády sa snažia nájsť spôsoby, ako ochrániť spotrebiteľov pred vyššími nákladmi. Vo Francúzsku vláda žiada EDF, aby predala viac energie so zľavou oproti trhovým cenám. A problémy EDF siahajú ešte ďalej. Počas údržby raz za desaťročie vo svojich reaktoroch Civaux a Penly spoločnosť zistila nedostatky v blízkosti zvarov na potrubí. Kontrola a oprava týchto jednotiek trvá dlhšie, ako sa očakávalo, v dôsledku čoho má trh nedostatok dodávok a EDF je bez príjmov z týchto jednotiek.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Las Vegas Sands Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,15 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -22,24 %). Spoločnosť pôsobí v Spojených štátoch, Macau a Singapure. Las Vegas Sand ponúka širokú škálu herných aktivít a zábavy, ako aj nocľahy, zatiaľ čo jeho expo centrá organizujú širokú škálu zábavných show, výstav a iných aktivít. Las Vegas Sands a dvaja ďalší majitelia kasín so sídlom v USA s prevádzkami v Macau dnes prudko vzrástli po tom, čo tamojšia vláda oznámila dlho očakávané zmeny miestnych licenčných pravidiel, ktoré sa zdajú byť menej prísne, ako sa očakávalo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Centrálna banka Južnej Kórey zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu na 1,25 % z 1,00 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,82 %, Hang Seng -0,19 %, Nikkei 225 -1,28 %.
Britská ekonomika v novembri vzrástla medzimesačne o 0,9 % pri odhade +0,4 %. Medziročná miera inflácie na Slovensku v decembri vystúpila na 5,8 percenta z 5,6 percenta v novembri, bola tak najvyššia od konca roku 2004. Inflácia v eurozóne v tomto roku klesne z rekordného maxima a ECB je pripravená podniknúť všetky opatrenia potrebné na to, aby ju dostala na cieľové 2 %. Uviedla to dnes prezidentka ECB Christine Lagardová. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,01 %, CAC 40 -0,81 %, DAX -0,93%.
Americká spoločnosť Meta Platforms, ktorá sa podľa svojej sociálnej siete donedávna volala Facebook, čelí v Británii hromadnej žalobe. Tá požaduje odškodné minimálne 2,3 miliardy libier kvôli zneužívaniu dominantného postavenia na trhu. V pondelok 17. januára 2022 budú americké burzy kvôli sviatku Dňa Martina Luthera Kinga zatvorené. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,56 %, S&P 500 +0,08 %, NASDAQ +0,59 %.
Prečítané: 1282x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.