Nvidia vedie rally technologických akcií po prognóze prepadu.
Nvidia vedie rally technologických akcií po prognóze prepadu.
Americké akcie vo štvrtok vzrástli, keď rast spoločností spojených s ošialom v oblasti umelej inteligencie prevážil nad širšími obavami trhu vrátane neschopnosti splácať dlh USA. Index S&P 500 si pripísal 0,7 %, zatiaľ čo technologický Nasdaq 100 pridal 2,3 % po tom, ako býčia prognóza predaja spoločnosti Nvidia Corp. podnietila rast v technologickom sektore. Akcie spoločnosti Nvidia vzrástli o 27 % po tom, čo prognóza spoločnosti týkajúca sa dopytu po umelej inteligencii prekvapila aj tých najoptimistickejších analytikov na Wall Street a posunula spoločnosť na hranicu trhovej hodnoty 1 bilióna USD. Je to ďalší znak toho, že investori sú ochotní investovať do sľubných technologických akcií, a to aj napriek rastúcim obavám o čínsku ekonomiku a potenciálne katastrofickému zlyhaniu dlhu USA. Agentúra Fitch Ratings varovala, že rating USA na úrovni AAA je ohrozený, hoci stále očakáva, že politici dosiahnu dohodu skôr, ako uplynie čas. Hoci si uvedomujeme eufóriu v súvislosti s umelou inteligenciou, je dôležité, aby investori zostali pri zemi a nevkladali peniaze do nadhodnotených akcií v tejto oblasti, aj keď ide o silné spoločnosti. Výnosy štátnych pokladničných dlhopisov, ktorých splatnosť je naplánovaná na začiatok budúceho mesiaca, sa všetky zvýšili, keďže investori naďalej požadovali prémiu za cenné papiere, ktoré sa považujú za najviac ohrozené nesplatením v prípade, že vláda vyčerpá svoju úverovú kapacitu. Spory vo Washingtone zvyšujú riziká, ktoré hodnotia predstavitelia Federálneho rezervného systému, keď zvažujú pozastavenie zvyšovania úrokových sadzieb. Po zmiešaných údajoch zo štvrtka, vrátane vyššieho revidovaného HDP za prvý štvrťrok a menšieho počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ako
sa očakávalo, obchodníci v súčasnosti plne počítajú s ďalším zvýšením sadzieb o štvrť bodu v rámci nasledujúcich dvoch zasadnutí.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Kórejská centrálna banka počas májového zasadnutia podľa všeobecných očakávaní ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni 3,5 % a tretíkrát za sebou ju udržala na rovnakej úrovni, keďže sa zdá, že inflácia sa v dôsledku spomalenia hospodárskeho rastu spomaľuje. Štvrtkový krok prišiel po tom, ako centrálna banka od apríla 2022 priniesla sedem zvýšení sadzieb za sebou. Politici uviedli, že domáca ekonomika sa naďalej spomaľuje, pričom pokračuje pomalý rast vývozu a investícií. Napriek tomu sa od druhého polroka 2023 očakáva postupné zlepšovanie ekonomiky v dôsledku oživenia v Číne a v IT priemysle. Na tento rok sa predpokladá rast HDP na úrovni 1,4 %, čo je menej ako februárová prognóza 1,6 %. Celková inflácia na rok 2023 by pritom mala podľa projekcií dosiahnuť 3,5 %. Jadrová inflácia sa odhaduje na úrovni 3,3 %, čo je viac ako predchádzajúca prognóza 3,0 %. Banková rada zopakovala, že bude posudzovať, či je potrebné ďalej zvyšovať základnú úrokovú sadzbu, pričom bude hodnotiť tempo spomaľovania inflácie, riziká poklesu a riziká finančnej stability, účinky sprísňovania a zmeny politík v hlavných krajinách.
EU: Nemecký indikátor spotrebiteľskej klímy GfK sa v júni 2023 zvýšil ôsmy mesiac po sebe na -24,2, čo je najvyššia hodnota od apríla minulého roka a v porovnaní s prognózami -24. K zlepšeniu nálady spotrebiteľov prispel najmä pokles sklonu k úsporám, keďže očakávaný rast miezd pomáha zmierniť obavy z poklesu kúpnej sily v dôsledku inflácie. Príjmové očakávania sa zlepšili aj v dôsledku očakávaného rastu miezd. Podľa Rolfa Bürkla, experta na spotrebiteľskú politiku spoločnosti GfK, však spotrebiteľská nálada nevykazuje jasný trend rastu a stále sa nachádza pod nízkou úrovňou z jari 2020 počas prvého kovid lockdown.
US: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 20. mája zvýšil na 229 tisíc, čo je mierne viac ako dvojmesačné minimum 225 tisíc v predchádzajúcom týždni, ale výrazne pod trhovými očakávaniami 245 tisíc. Najnovšie údaje naznačili, že trh práce v Spojených štátoch zostáva relatívne silný a obmedzený, čo by potenciálne mohlo viesť k tlaku na rast miezd a predstavovať príležitosť pre Federálny rezervný systém, aby v rámci svojich opatrení na riešenie inflácie zvážil ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Štvortýždňový kĺzavý priemer, ktorý odstraňuje medzitýždňovú volatilitu, sa nezmenil a dosiahol 231,75 tisíc, čo je tiež pod úrovňou prognóz 258,97 tisíc. Na sezónne neupravenej báze sa počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšil o 1,3 tis. na 202,0 tis., keďže výrazný nárast zaznamenaný v Texase a Connecticute bol čiastočne kompenzovaný poklesom v Massachusetts a Michigane.
Prečítané: 885x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.