Predbežný návrh počíta so znížením emisií nových automobilov na nulu za 14 rokov. Cieľ v oblasti obnoviteľnej energie sa môže do konca desaťročia zvýšiť na 40 %.
Predbežný návrh počíta so znížením emisií nových automobilov na nulu za 14 rokov. Cieľ v oblasti obnoviteľnej energie sa môže do konca desaťročia zvýšiť na 40 %.
Absolútna správa:
Európska únia má v rámci bezprecedentného plánu zosúladiť svoje hospodárstvo s ambicióznejšími klimatickými cieľmi a navrhnúť, aby všetky nové automobily predávané od roku 2035 mali nulové emisie. Európska komisia, regulačná skupina bloku, plánuje požadovať, aby emisie z nových automobilov a dodávok klesli o 65 % od roku 2030 a poklesli na nulu od roku 2035, vyplýva z dokumentu EÚ, ktorý priniesla agentúra Bloomberg News. Prísnejšie normy týkajúce sa znečisťovania budú doplnené pravidlami, ktoré zaviažu národné vlády k posilneniu infraštruktúry pre nabíjanie vozidiel. Zmena vo fungovaní dopravy bude súčasťou súboru opatrení, ktoré majú byť predstavené budúci týždeň s cieľom prijať prísnejší cieľ v oblasti klímy do roku 2030, ktorým je zníženie skleníkových plynov najmenej o 55 % oproti úrovni v roku 1990. Európa si kladie za cieľ stať sa prvým kontinentom s nulovými emisiami na svete do roku 2050, čo si bude vyžadovať prepracovanie všetkých častí jej hospodárstva, pričom najväčšou výzvou bude doprava a priemysel. Nové emisné ciele pre vozidlá by predstavovali výrazné sprísnenie v porovnaní s existujúcimi celoeurópskymi emisnými cieľmi, ktoré od roku 2030 vyžadujú zníženie pre automobily o 37,5 %. Osobné automobily tvoria asi 12 % celkových emisií CO2 vyprodukovaných v EÚ. Priemysel sa pripravuje na prijatie nových prísnych opatrení. Banka Barclays uviedla, že pre automobilky bude ťažké dosiahnuť cieľ zníženia emisií o 60 % do roku 2030 aj pri hybridných vozidlách typu plug-in a táto politika bude smerovať k ďalšiemu prijatiu batériovo-elektrických modelov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NOV Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,99 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -54,02 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zvýšenie cieľovej ceny v 12-mesačnom horizonte od Morgan Stanley z 13 USD na 18 USD za akciu. Spoločnosť NOV ponúka zariadenia a komponenty používané pri ťažbe ropy a zemného plynu a výrobných operáciách. Spoločnosť pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľská inflácia v Číne v júni spomalila z 1,3 % na 1,1 % na medziročnej báze. Očakával sa rast na úrovni 1,3 %. Čínska správa kyberpriestoru odstráni 25 mobilných aplikácií prevádzkovaných spoločnosťou Didi Global z obchodov s aplikáciami kvôli nelegálnemu zberu dát. Čína znížila množstvo hotovosti, ktorú musia banky držať v rezervách, aby podporila úvery menším podnikom v čase, keď ekonomické zotavenie začína oslabovať. Predaj nových vozidiel v Číne, teda na najväčšom automobilovom trhu sveta, v júni medzimesačne klesol o 12,4 % na 2,02 mil. vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,37 %, Hang Seng +0,70 %, Nikkei 225 -0,63 %.
Priemyselná produkcia vo Veľkej Británii vzrástla v máji o 27,7 % medziročne, odhady boli na úrovni 29,5 %. Nemecký automobilový koncern Volkswagen sa v prvých šiestich mesiacoch tohto roka vymanil zo straty - hospodáril s prevádzkovým ziskom zhruba 11 miliárd eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,91 %, CAC 40 +2,07 %, DAX +1,73 %.
Miera nezamestnanosti v Kanade klesla v júni z 8,2 % na 7,8 %. Fed v polročnej správe Kongresu oznámil, že zotavovanie americkej ekonomiky držia späť nedostatok materiálov a problémy s nedostatkom pracovných síl, čo tiež podnietilo "prechodné" vzopätie inflácie. USA pridali 34 subjektov na ekonomickú čiernu listinu, viac ako 10 z nich je z Číny. Prezident USA Biden podpísal exekutívny príkaz, ktorý má obmedziť konsolidáciu korporácií a podporiť hospodársku súťaž v americkej ekonomike. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,30 %, S&P 500 +1,13 %, NASDAQ +0,98 %.
Prečítané: 1158x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.