Technologické akcie sa prepadli v dôsledku nepriaznivých ekonomických varovaní šéfov bánk v čase, keď panujú obavy z vplyvu politiky Federálneho rezervného systému na rast a zisky podnikov.
Technologické akcie sa prepadli v dôsledku nepriaznivých ekonomických varovaní šéfov bánk v čase, keď panujú obavy z vplyvu politiky Federálneho rezervného systému na rast a zisky podnikov.
Absolútna správa:
Index S&P 500 klesal už štvrtý obchodný deň za sebou, pričom k dnešnej strate prispeli tiež poklesy technologických gigantov, ako sú Apple Inc. a Tesla Inc. Poklesy boli zapríčinené negatívnymi ekonomickými vyhláseniami šéfov bánk. Meta Platforms Inc. klesla približne o 6 % po správe o vyhlásení EÚ, v ktorej sa uvádza, že Facebook a Instagram by nemali od používateľov vyžadovať súhlas s prispôsobenými reklamami na základe ich digitálnej aktivity. David Solomon zo skupiny Goldman Sachs Inc. varoval pred znižovaním platov a pracovných miest v súvislosti s neistým výhľadom. Šéf Bank of America Corp. vyhlásil, že banka spomaľuje prijímanie nových zamestnancov, keďže pred možným poklesom ekonomiky odchádza menej zamestnancov. Morgan Stanley dokonca plánuje znížiť počet svojich globálnych zamestnancov približne o 2 000. Lisa Shalettová zo spoločnosti Morgan Stanley Wealth Management uviedla, že niektoré z najväčších spoločností môžu v budúcom roku zaznamenať oveľa väčší zásah do zisku, ako sa očakávalo, keďže hospodársky rast sa spomaľuje a inflácia znižuje kúpnu silu spotrebiteľov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Textron Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,26 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 35,46 %). Spoločnosť Textron Inc. pôsobí ako multiodvetvová spoločnosť pôsobiaca v oblasti lietadiel, obrany, priemyselných produktov a financií. Spoločnosť poskytuje lietadlá, vrtuľníky, zbrane a automobilové produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výdavky domácností v Japonsku vzrástli o 1,2 % v reálnom vyjadrení oproti predchádzajúcemu roku v októbri 2022, čím sa zmiernili z 2,3 % nárastu za mesiac a v porovnaní s trhovým konsenzom 1,0 %. Výdavky domácností vzrástli už piaty mesiac po sebe, ale zároveň to bol najnižší nárast v poradí. Na medzimesačnej báze výdavky vzrástli o 1,1 %, čo predstavuje druhý mesiac rastu za sebou, ale pod úrovňou prognóz 1,5 %. Akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,54 %, Hang Seng – 0,40 %, Nikkei 225 + 0,24 %.
Globálny index PMI v stavebníctve eurozóny S&P v novembri 2022 klesol na 43,6 bodu zo 44,9 bodu v októbri, čo naznačuje siedmy mesačný pokles úrovne aktivity v stavebnom sektore eurozóny za sebou. Pozoruhodné je, že tento pokles bol najvýraznejší od mája 2020. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,44 %, CAC 40 - 0,14 %, DAX – 0,72 %.
Schodok obchodnej bilancie USA sa v októbri 2022 zvýšil na štvormesačné maximum 78,2 miliardy USD, a to po septembrovom deficite 74,1 miliardy USD revidovanom smerom nahor a v porovnaní s trhovými prognózami 80 miliárd USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,03 %, S&P 500 -1,44 %, NASDAQ -2,00 %.
Prečítané: 764x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.