Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za viac ako desaťročie a signalizovala, že robí pokroky v boji s rekordnou infláciou.
Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za viac ako desaťročie a signalizovala, že robí pokroky v boji s rekordnou infláciou.
Absolútna správa:
Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za viac ako desaťročie a signalizovala, že robí pokroky v boji s rekordnou infláciou, práve keď sa zvyšuje pravdepodobnosť recesie. Tvorcovia menovej politiky vo štvrtok priniesli druhé zvýšenie o trištvrte percentuálneho bodu za sebou, čo bolo v súlade s očakávaniami ekonómov, pričom uviedli, že náklady na pôžičky sa budú zvyšovať aj ďalej. S odvolaním sa na výrazný pokrok pri rušení akomodačných opatrení menovej politiky ECB zvýšila depozitnú sadzbu, ktorá bola ešte v júli pod nulou, na 1,5 %. ECB, ktorá pokračuje v zvyšovaní sadzieb aj v čase, keď ekonomiku 19-člennej eurozóny sužujú turbulencie na trhu s energiami, potvrdila svoj záväzok získať späť kontrolu nad cenami, ktoré prudko stúpajú päťnásobne nad 2-percentný cieľ. Niektorí predstavitelia ECB verejne naznačili, že dnešný krok by nemusel byť posledným v takomto rozsahu. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg vidia vrchol depozitnej sadzby na úrovni 2,5 % v marci budúceho roka, hoci očakávajú, že tempo zvyšovania sa po tomto mesiaci zmierni.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ServiceNow, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,44 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +149,26 %). ServiceNow, Inc. poskytuje softvér na správu podnikových informačných technológií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Juhokórejská ekonomika vzrástla za tri mesiace do septembra 2022 medzi kvartálne o 0,3 %, čo predstavuje najpomalšie tempo rastu za posledný rok, keďže domácnosti a podniky obmedzovali výdavky v dôsledku obáv z vyšších nákladov a rastúcich úrokových sadzieb. Priame zahraničné investície do Číny sa za prvých deväť mesiacov roka medziročne zvýšili o 15,6 % na 1 bilión CNY (138,52 miliardy USD). Nefinančné priame zahraničné investície Číny sa v období od januára do septembra zvýšili o 8,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,70 %, Hang Seng +0,72 %, Nikkei 225 -0,32 %.
Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku sa v novembri 2022 zvýšil na -41,9 bodu oproti revidovanej hodnote -42,8 bodu v októbri a bol v súlade s očakávaniami trhu. Ide o prvé zvýšenie spotrebiteľskej morálky po štyroch po sebe nasledujúcich mesiacoch rekordne nízkych hodnôt, stále však poukazuje na negatívnu náladu. ECB počas októbrového zasadnutia zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby o 75 bázických bodov, čím nadviazala na podobný krok zo septembra a zvýšila náklady na úvery na najvyššiu úroveň od začiatku roka 2009, keďže bojuje s vysokou infláciou a hroziacou recesiou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,02 %, CAC 40 -0,51 %, DAX +0,12 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 20. októbra zvýšil o 3 000 na 217 000, čo je menej ako trhové prognózy 220 000. Nové objednávky amerických priemyselných tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v septembri 2022 na medzimesačnej báze o 0,4 % a prekonali očakávania trhu na úrovni 0,2 %. Ekonomika USA vzrástla v 3. štvrťroku 2022 v anualizovanom vyjadrení o 2,6 %, čím prekonala prognózy rastu o 2,4 % a odrazila sa od poklesu v prvej polovici roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,62 %, S&P 500 -0,59 %, NASDAQ -1,63 %.
Prečítané: 809x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.