Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za viac ako desaťročie a signalizovala, že robí pokroky v boji s rekordnou infláciou.
Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za viac ako desaťročie a signalizovala, že robí pokroky v boji s rekordnou infláciou.
Absolútna správa:
Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň za viac ako desaťročie a signalizovala, že robí pokroky v boji s rekordnou infláciou, práve keď sa zvyšuje pravdepodobnosť recesie. Tvorcovia menovej politiky vo štvrtok priniesli druhé zvýšenie o trištvrte percentuálneho bodu za sebou, čo bolo v súlade s očakávaniami ekonómov, pričom uviedli, že náklady na pôžičky sa budú zvyšovať aj ďalej. S odvolaním sa na výrazný pokrok pri rušení akomodačných opatrení menovej politiky ECB zvýšila depozitnú sadzbu, ktorá bola ešte v júli pod nulou, na 1,5 %. ECB, ktorá pokračuje v zvyšovaní sadzieb aj v čase, keď ekonomiku 19-člennej eurozóny sužujú turbulencie na trhu s energiami, potvrdila svoj záväzok získať späť kontrolu nad cenami, ktoré prudko stúpajú päťnásobne nad 2-percentný cieľ. Niektorí predstavitelia ECB verejne naznačili, že dnešný krok by nemusel byť posledným v takomto rozsahu. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg vidia vrchol depozitnej sadzby na úrovni 2,5 % v marci budúceho roka, hoci očakávajú, že tempo zvyšovania sa po tomto mesiaci zmierni.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ServiceNow, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,44 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +149,26 %). ServiceNow, Inc. poskytuje softvér na správu podnikových informačných technológií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Juhokórejská ekonomika vzrástla za tri mesiace do septembra 2022 medzi kvartálne o 0,3 %, čo predstavuje najpomalšie tempo rastu za posledný rok, keďže domácnosti a podniky obmedzovali výdavky v dôsledku obáv z vyšších nákladov a rastúcich úrokových sadzieb. Priame zahraničné investície do Číny sa za prvých deväť mesiacov roka medziročne zvýšili o 15,6 % na 1 bilión CNY (138,52 miliardy USD). Nefinančné priame zahraničné investície Číny sa v období od januára do septembra zvýšili o 8,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,70 %, Hang Seng +0,72 %, Nikkei 225 -0,32 %.
Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku sa v novembri 2022 zvýšil na -41,9 bodu oproti revidovanej hodnote -42,8 bodu v októbri a bol v súlade s očakávaniami trhu. Ide o prvé zvýšenie spotrebiteľskej morálky po štyroch po sebe nasledujúcich mesiacoch rekordne nízkych hodnôt, stále však poukazuje na negatívnu náladu. ECB počas októbrového zasadnutia zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby o 75 bázických bodov, čím nadviazala na podobný krok zo septembra a zvýšila náklady na úvery na najvyššiu úroveň od začiatku roka 2009, keďže bojuje s vysokou infláciou a hroziacou recesiou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,02 %, CAC 40 -0,51 %, DAX +0,12 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 20. októbra zvýšil o 3 000 na 217 000, čo je menej ako trhové prognózy 220 000. Nové objednávky amerických priemyselných tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v septembri 2022 na medzimesačnej báze o 0,4 % a prekonali očakávania trhu na úrovni 0,2 %. Ekonomika USA vzrástla v 3. štvrťroku 2022 v anualizovanom vyjadrení o 2,6 %, čím prekonala prognózy rastu o 2,4 % a odrazila sa od poklesu v prvej polovici roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,62 %, S&P 500 -0,59 %, NASDAQ -1,63 %.
Prečítané: 928x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.