Európska centrálna banka zvyšuje odhady rastu ekonomiky eurozóny.
Európska centrálna banka zvyšuje odhady rastu ekonomiky eurozóny.
Absolútna správa:
Ekonomika eurozóny môže podľa člena Rady guvernérov Klaasa Knota expandovať o viac ako 4 %, ktoré tento rok v súčasnosti predpokladá Európska centrálna banka, pretože dôjde k uvoľneniu úspor a oživeniu spotreby. Holandský centrálny bankár potvrdil, že aktivita v sektore služieb ožíva v súlade so skúsenosťami krajín, ktoré boli rýchlejšie pri zavádzaní očkovania, a že blok bude pravdepodobne nasledovať podobnú cestu. „Eurozóna sa v najbližších mesiacoch bude uberať úplne rovnakou trajektóriou, zrýchlia sa aj služby, očakávame viac ako 4 % rast za celý rok,“ uviedol. "Tvrdil by som, že v skutočnosti stále existuje značné riziko zvýšenia inflácie, a to súvisí so zadržaným dopytom." ECB bude aktualizovať svoje ekonomické prognózy budúci mesiac po tom, čo tak urobila naposledy v marci. Odvtedy sa rýchlosť očkovania v eurozóne výrazne zvýšila a ekonomika preukázala odolnosť aj napriek prísnym obmedzeniam v krajinách, ktoré bojujú s treťou vlnou pandémie. Guvernér centrálnej banky Španielska Pablo Hernandez de Cos uviedol, že ak sa distribúcia vakcín v nadchádzajúcich týždňoch zrýchli, „je normálne očakávať, že v skutočnosti bude európska, globálna a samozrejme španielska ekonomika zaznamenávať relatívne silný hospodársky rast v nasledujúcich štvrťrokoch.“
Investori zarobili na:
Spoločnosti NortonLifeLock Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,77 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +38,83 %). Dôvodom prudkého rastu boli hospodárske výsledky za Q4 FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 2,11 % a zisk na akciu o 4,99 %. Spoločnosť NortonLifeLock poskytuje riešenia kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť ponúka riešenia, ktoré zákazníkom umožňujú chrániť ich zariadenia, súkromie, identitu a domáce siete. NortonLifeLock pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľská inflácia v Číne vzrástla v apríli z 0,4 % na 0,9 % medziročne, očakával sa však rast na úroveň 1,0 %. Predaje osobných áut v Číne vzrástli v apríli medziročne o 12,4 %. Nissan vykázal rekordnú ročnú prevádzkovú stratu 150,65 miliárd jenov s tým, ako pandémia zasiahla predaje áut a globálny nedostatok čipov prinútil firmu znížiť produkciu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng -2,03 %, Nikkei 225 -3,08 %.
Nemecký index ekonomického sentimentu podľa inštitútu ZEW vzrástol v máji z hodnoty 70,7 bodov na 84,4 bodov, čo je lepšia ako očakávaná hodnota 72 bodov. Ide o najvyššiu hodnotu za posledných 21 rokov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,92 %, CAC 40 -1,86 %, DAX -1,82 %.
Americký technologický gigant Apple čelí žalobe, podľa ktorej takmer 20 miliónom britských zákazníkov obchodu s aplikáciami App Store účtoval príliš vysoké ceny. Žaloba tvrdí, že 30% poplatok je príliš vysoký a nezákonný. Podľa odhadov predkladateľov žaloby môže celková hodnota odškodného presiahnuť 1,5 miliardy libier. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,36 %, S&P 500 -0,87 %, NASDAQ -0,09 %.
Prečítané: 1632x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.