Najväčšie banky v regióne majú prebytok hotovosti viac ako 26 miliárd dolárov
Najväčšie banky v regióne majú prebytok hotovosti viac ako 26 miliárd dolárov
Absolútna správa:
ECB dnes uviedla, že po septembri 2021 nenadviaže na svoje odporúčanie, aby všetky banky obmedzili dividendy. Orgány dohľadu vyhodnotia kapitálové a distribučné plány každej banky ako súčasť dohľadu. Vyjadrenie ECB prichádza po tom, čo Bank of England tento mesiac oznámila, že úplne ruší obmedzenia, ktoré limitujú dividendy v spoločnostiach HSBC Holdings Plc, Barclays Plc, Standard Chartered Plc a ďalších top poskytovateľoch pôžičiek. Najnovšie makroekonomické projekcie potvrdzujú hospodárske oživenie a hovoria nám o zníženej neistote. Banky by však mali postupovať opatrne pri rozhodovaní o dividendách a spätnom odkúpení akcií. ECB zakázala vyplácať dividendy v marci 2020 a v decembri 2020 povolila vyplácať dividendy a vykonávať odkupy akcií za prvých 9 mesiacov roku 2020 vo výške 15% zisku za predchádzajúce dva roky alebo 20 bázických bodov kľúčového kapitálového pomeru banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,84 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1415,93 %). Spoločnosť Moderna, Inc. pôsobí ako spoločnosť v klinickom štádiu biotechnológie. Spoločnosť sa zameriava na objav a vývoj messenger RNA terapeutík a vakcín. Spoločnosť Moderna vyvíja lieky mRNA na infekčné, imunoonkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ekonomický oživenie Indie, ktoré už bolo v posledných mesiacoch oslabené a mohlo by stratiť ďalšiu dynamiku, pretože varianty koronavírusu predstavujú najväčšiu hrozbu a zvyšuje sa inflácia. Maloobchodné tržby v Taiwane v júni 2021 medziročne poklesli o rekordných 13,30 percenta, a to po zvýšení o 3,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles maloobchodnej činnosti od júna 2020, keď zdravotnícke úrady zosilnili opatrenia na potlačenie nárastu koronavírusu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng -1,45 %, Nikkei 225 +0,58 %.
IMI Markit Eurozone Composite PMI vzrástol v júli 2021 na 60,6 a dosiahol úroveň nad trhovými prognózami 60,0. Údaje ukázali na najsilnejší nárast aktivity súkromného sektora od júla 2000, keď sa ekonomika bloku opäť otvárala z obmedzení COVID-19. Produkcia sektoru služieb rástla najviac za 15 rokov, zatiaľ čo expanzia výroby sa zmiernila v dôsledku zhoršenia dodávateľských liniek. Pokiaľ ide o cenu, vstupné náklady rástli takmer rekordným tempom, zatiaľ čo inflácia predajných cien sa zmierňovala od júnového vrcholu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,23 %, CAC 40 +1,35 %, DAX +1,00 %.
Všetky tri hlavné americké akciové indexy v piatok rástli, keď index S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenali nové vnútrodenné rekordy, pretože tento týždeň sa opäť dostali do popredia akcie spojené s vysokorýchlostnými technológiami. Investori sa väčšinou obávali šírenia nákazlivého variantu delta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,68 %, S&P 500 +0,98%, NASDAQ +1,04 %.
Prečítané: 1262x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.