Európska centrálna banka spomalí tempo svojho programu nákupu pandemických dlhopisov v poslednom štvrťroku 2021.
Európska centrálna banka spomalí tempo svojho programu nákupu pandemických dlhopisov v poslednom štvrťroku 2021.
Absolútna správa:
Európska centrálna banka spomalí tempo svojho programu nákupu pandemických dlhopisov v poslednom štvrťroku 2021, prezidentka Christine Lagardeová tvrdí, že tento krok nie je krokom, ktorý by znamenal ukončenie stimulu pre eurozónu a jej stále zraniteľné ekonomické zotavenie. Tvorcovia menovej politiky ECB stanovili svoj mesačný cieľ pre nákupy v rozmedzí od 60 miliárd eur do 70 miliárd eur, pričom sa dohodli aj na konkrétnom cieli v tomto rozsahu, ktorý im stále poskytne flexibilitu pri nákupe aktív v závislosti od podmienok na finančnom trhu. Narušenie dodávateľského reťazca a obnovujúce sa vírusové infekcie, ktoré môžu ohroziť obnovu ekonomiky stále vytvárajú obavy ohľadom udržateľného ekonomického rastu eurozóny. Z tohto dôvodu tvorcovia menovej politiky ECB v posledných týždňoch trvali na tom, že ekonomika eurozóny je v inom stave ako USA a zostáva odkázaná na podporu ECB. Avšak niektorí guvernéri začali verejne varovať, že príliš dlhé udržiavanie ultra akomodatívneho postoja centrálnej banky so sebou prináša aj riziká. Depozitná sadzba centrálnej banky zostala nezmenená na úrovni -0,5 %. Podľa vyjadrení predstaviteľov ECB úrokové sadzby nebudú rásť, kým projekcie neukážu, že inflácia je stabilná.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,81 % (výkonnosť za posledné 3 rokov: +2 351,88 %). Prudký rast ceny akcií spoločnosti bol zapríčinený oznámení spoločnosti o vývoji vakcíny, ktorá by bola účinná proti ochoreniu Covid-19 a zároveň proti bežnej chrípke. Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objav a vývoj messenger RNA terapeutík a vakcín. Moderna vyvíja lieky mRNA na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske výrobné ceny (PPI) v auguste medziročne vzrástlo o 9,5 %, odhad trhu bol na úrovni rastu o 9,0 %. Čína umožní spoločnosti Evergrande upraviť podmienky splácania dlhu v snahe zmierniť tlak na jej hotovostné prostriedky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,04 %, Hang Seng -2,30 %, Nikkei 225 -0,57 %.
Nemecký import medzimesačne poklesol o 3,8 %, pričom trh očakával rast o 0,2 %. Export nemeckej ekonomiky medzimesačne rástol o 0,5 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Americká internetová spoločnosť Google čelí novému vyšetrovaniu zo strany Európskej komisie. Dôvodom je podozrenie, že firma núti výrobcov, aby na zariadeniach s jej operačným systémom Android nastavovali Google Assistant ako predvolenú hlasovú asistenčnú službu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,24 %, DAX +0,08 %.
Počet Američanov, ktorí podávajú nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol na nové pandemické minimum 310 tisíc v týždni končiacom sa 4. septembra, čo bolo menej ako trhové prognózy 335 tisíc. Zásoby ropy v USA klesli minulý týždeň o 1,53 milióna barelov, trh očakával pokles o 4,61 miliónov barelov. Prezident USA Joe Biden údajne oznámi, že všetci federálny zamestnanci musia byť zaočkovaní proti Covid-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,43 %, S&P 500 -0,46 %, NASDAQ -0,25 %.
Prečítané: 1291x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.