Trhy po celom svete pozorne sledujú schopnosť Ruska splácať svoj dlh. Existuje obava z možnosti, že veritelia nedostanú hotovosť v dolároch v rámci 30-dňového odkladu, ktorý začína vo štvrtok.
Trhy po celom svete pozorne sledujú schopnosť Ruska splácať svoj dlh. Existuje obava z možnosti, že veritelia nedostanú hotovosť v dolároch v rámci 30-dňového odkladu, ktorý začína vo štvrtok.
Absolútna správa:
Americké akcie zaznamenali nárast, keď obchodníci zvažovali najnovšie geopolitické správy. Dolár poklesol a ropa prekonala 100 dolárov za barel. Trhy po celom svete pozorne sledujú schopnosť Ruska splácať svoj dlh. Existuje obava z možnosti, že veritelia nedostanú hotovosť v dolároch v rámci 30-dňového odkladu, ktorý začína vo štvrtok. Znamenalo by to prvé nesplatenie dlhopisov v cudzej mene, odkedy boľševici odmietli cárske dlhy v roku 1918. Sentiment na trhu je aj naďalej poháňaný takmer výlučne geopolitikou, pričom trh rýchlo zabudne alebo ignoruje všetko ostatné. Ak je vodítkom nedávna história, americkí akcioví investori by sa nemali príliš obávať rozhodnutia Fedu začať cyklus zvyšovania sadzieb. Medzi júnom 2004 a júnom 2006 úradníci zvýšili sadzby 17-krát, pričom index S&P 500 vykázal v tomto období zisky okolo 12 %. Obdobie sprísňovania menovej politiky v rokoch 2015 – 2018 bolo pre rizikové aktíva ešte pozitívnejšie, keďže index vzrástol o 21 %.Úrokové sadzby hypoték v USA prudko vzrástli a prvýkrát za takmer tri roky prekročili 4 %. Produkcia v továrňach v USA vzrástla vo februári najviac za štyri mesiace, čo naznačuje pevnejšiu dynamiku vo výrobnom sektore, ktorý je stále ohrozený obmedzeniami dodávok a vyššími nákladmi. Bank of England zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na tretie po sebe idúce politické stretnutie, čím vrátila náklady na pôžičky späť na úroveň pred pandémiou a varovala, že vojna na Ukrajine môže v priebehu tohto roka vytlačiť infláciu výrazne nad 8 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Devon Energy Corporation., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,65 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +42,56 %). Spoločnosť Devon Energy Corporation pôsobí ako nezávislá energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá predovšetkým prieskumom, vývojom a výrobou ropy a zemného plynu, prepravou ropy, plynu a NGL a spracovaním zemného plynu. Spoločnosť má tiež marketingové a stredné činnosti predovšetkým v Severnej Amerike, ktoré zahŕňajú plyn, ropu a NGL.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Objednávky strojov v súkromnom sektore v Japonsku, s výnimkou volatilných objednávok pre lode a objednávok od energetických spoločností, klesli v januári 2022 na sezónne upravenej báze o 2 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ukazovateľ sa prvýkrát za päť mesiacov zmenil na záporný, čo je znepokojujúce znamenie pre ekonomiku, ktorá už čelí zvýšenému tlaku ukrajinskej vojny a vysokým cenám energií a surovín. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,96 %, Hang Seng +7,04 %, Nikkei 225 +3,46 %.
Ročná miera inflácie v eurozóne vzrástla vo februári 2022 na nové rekordné maximum 5,9 % z 5,1 % v januári a prekonala aj predbežné odhady, ktoré boli na úrovni 5,8 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, sa vo februári zvýšila na 2,7 % z 2,3 %. Miera inflácie je takmer trikrát vyššia ako cieľ ECB vo výške 2 % a očakáva sa, že bude ešte rásť, keďže vojna na Ukrajine zhoršila energetickú krízu, ktorá ohrozuje ďalšie zvýšenie cien paliva. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,11 %, CAC 40 +0,36 %, DAX -0,36 %.
Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli o 1,9 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na sezónne upravenú ročnú mieru 1 859 miliónov vo februári 2022, čo je pokles z 16-ročného maxima z predchádzajúceho mesiaca 1,895 milióna. Povolenia pre jednu rodinu mierne klesli o 0,5 % na 1 207 tisíc, zatiaľ čo povolenia pre budovy s piatimi a viac jednotkami klesli o 4,5 % na 597 tisíc. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,22 %, S&P 500 +1,21 %, NASDAQ +1,33 %.
Prečítané: 1168x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.