Krajiny OPEC minulý mesiac zvýšili produkciu ropy minimálne uprostred chronických bojov medzi členmi a v dôsledku obnovených nepokojov v Líbyi, čo opäť ilustruje neschopnosť skupiny upokojiť prekvitajúci trh.
Krajiny OPEC minulý mesiac zvýšili produkciu ropy minimálne uprostred chronických bojov medzi členmi a v dôsledku obnovených nepokojov v Líbyi, čo opäť ilustruje neschopnosť skupiny upokojiť prekvitajúci trh.
Absolútna správa:
Ceny ropy minulý mesiac vzrástli na sedemročné maximum nad 90 dolárov za barel, čo vyvolalo očakávania návratu na trojciferné čísla, keďže dodávky z OPEC+ a iných krajín nedokázali držať krok s prudkým oživením dopytu po pandémii. Vysoký dopyt po rope nenapomáha upokojiť vysokú infláciu, ktorá sužuje centrálne banky a spôsobuje nepriaznivé následky, ktoré sa týkajú rastúcich životných nákladov pre milióny ľudí. Podľa prieskumu 13 členov OPEC zvýšil produkciu len o 50 000 barelov denne v januári, keďže mierny nárast produkcie v rámci skupiny boli znegovaný poklesom v Líbyi o 140 000 barelov denne. Celkovo prečerpali 28,14 milióna barelov denne. Severoafrický národ bol zasiahnutý blokádou jeho západných hraníc milíciami, čo si vynútilo uzavretie jeho najväčšej nádrže Sharara. Desať krajín OPEC, ktoré sa zúčastňujú na dohode s nečlenmi, ako je Rusko, zvýšilo produkciu o 160 000 barelov denne, približne o dve tretiny cieľového množstva. Jedným svetlým bodom bola Nigéria, kde produkcia vzrástla o 100 000 barelov denne, pričom kľúčový exportný systém Forcados sa vrátil na normálnu prevádzkovú úroveň. Očakáva sa, že celá koalícia OPEC+ s 23 krajinami dá v marci zelenú návratu 400 000 barelov denne, aj keď sú postihnutý technickými ťažkosťami. Rozsiahle ťažkosti pri obnove dodávok čoraz viac zaťažujú krajiny Perzského zálivu: Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Irak a Kuvajt.
Investori zarobili na:
Spoločnosti United Parcel Service, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,99 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +119,83 %). Spoločnosť UPS doručuje balíky a dokumenty po celých Spojených štátoch a v iných krajinách a územiach. Spoločnosť tiež poskytuje služby globálneho dodávateľského reťazca a prepravu s menším nákladom ako kamiónmi, predovšetkým v rámci podnikania UPS v USA pozostáva z integrovanej siete leteckého a pozemného vyzdvihnutia a doručenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Au Jibun Bank Japan Manufacturing PMI bol v januári 2022 revidovaný vyššie na úrovni 55,4 bodu. Išlo o najsilnejší rast továrenskej aktivity od februára 2014, a to v dôsledku prudkého nárastu očkovania a napriek tlaku z pretrvávajúceho nedostatku čipov. Produkcia rástla najrýchlejším tempom od februára 2014, zatiaľ čo nové objednávky rástli solídne, pričom objednávky rástli najrýchlejším tempom za deväť mesiacov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +1,07 %, Nikkei 225 +0,28 %.
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku mierne klesla už štvrtý mesiac po sebe na 5,1 % v januári 2022, čo je čerstvé pred pandemické minimum. Počet nezamestnaných sa znížil o 48 tisíc na 2,345 milióna, čo je najmenej od marca 2020. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,19 %, CAC 40 +1,43 %, DAX +0,96 %.
IHS Markit US Manufacturing PMI bol v januári 2022 revidovaný vyššie na úrovni 55,5 bodu. Naďalej poukazoval na najslabší rast továrenskej aktivity od októbra 2020, keďže rast produkcie bol utlmený. Podmienky dopytu sa tiež zmiernili, pričom nové objednávky rástli najpomalším tempom od septembra 2020. Miernejší nárast nových objednávok umožnil firmám čiastočne zvládnuť nahromadené práce, ktoré rástli najpomalším tempom za 11 mesiacov. Napriek tomu boli firmy, pokiaľ ide o vyhliadky produkcie, najpozitívnejšie od novembra 2020. Inflačné tlaky medzitým zostali výrazné. Miera nákladovej inflácie sa však zmiernila na najnižšiu úroveň za posledných osem mesiacov, keďže aj firmy zmiernili tempo rastu predajných cien. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,77 %, S&P 500 +0,60 %, NASDAQ +0,75 %.
Prečítané: 1170x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.