Americké akciové indexy zaznamenali viac ako 1 % prepady po dátach z trhu práce, ktoré poukázali na robustnosť pracovného trhu a zvýšili šance na ďalší rast úrokových sadzieb.
Americké akciové indexy zaznamenali viac ako 1 % prepady po dátach z trhu práce, ktoré poukázali na robustnosť pracovného trhu a zvýšili šance na ďalší rast úrokových sadzieb.
Absolútna správa
Vo štvrtok akcie klesli, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov vzrástli na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v roku 2007, keďže silné údaje z trhu práce v súkromnom sektore podporili stávky, že Federálny rezervný systém bude musieť byť agresívnejší v boji proti inflácii. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesli o viac ako 1% po dátach, že americké spoločnosti vytvorili najviac pracovných miest za viac ako rok v júni, čím sa zdôraznila pretrvávajúca sila trhu práce. Počet zamestnancov v súkromnom sektore sa zvýšil o 497 000, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo analytici predpokladali. Najväčšie pohyby zaznamenali akcie spoločností Exxon Mobil po prognóze zníženia zisku o 4 miliardy USD, a Meta Platforms ktorá vzrástla po tom, čo Instagram oficiálne spustil aplikáciu, ktorá bude konkurovať Twitteru. Niektoré z najlepších akcií roka vrátane spoločností Nvidia a Tesla klesli. Stratám sa nevyhli ani kryptomeny vrátane Bitcoinu, ktorý sa prepadol o viac ako 1 %. Rovnako na tom bola aj cena ropy WTI, ktorá sa priblížila hodnote 70 USD za barel. Výnosy amerických vládnych dlhopisov vzrástli. Výnosnosť dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou sa vyšplhala nad 5 %, čo je 16-ročné maximum, zatiaľ čo výnosnosť dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou sa prvýkrát od marca dostala na 4,04 %.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA:
Austrálsky obchodný prebytok sa v máji 2023 zvýšil na 11,79 miliardy AUD z 10,45 miliardy AUD v apríli, čo je najmenší prebytok za posledných osem mesiacov. Import vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 4,4 % na 57,77 miliardy AUD, k čomu prispel najmä nárast ceny zlata. Celkový vývoz do Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny, sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 9 %. Dovoz sa medzitým zvýšil o 2,5 % na štvormesačné maximum 45,98 miliardy AUD, čomu napomohol silný domáci dopyt.
EU:
Maloobchodné tržby v eurozóne sa v máji 2023 druhý mesiac po sebe nezmenili, po poklese vo februári aj v marci a po tom, čo sa nenaplnili očakávania trhu týkajúce sa 0,2-percentného nárastu. Túto stagnáciu možno pripísať domácnostiam, ktoré čelia stlačeným príjmom v dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie a rastúcim nákladom na úvery. Tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku klesli štvrtý mesiac po sebe (-0,5 % oproti -0,3 % v apríli) a tržby z predaja pohonných hmôt pre automobilový priemysel klesli druhý mesiac po sebe (-0,3 % oproti -2,4 %). Výdavky na nepotravinové položky sa medzitým zvýšili o 0,1 % (oproti 0,3 % v apríli), a to aj napriek poklesu v on-line obchode (-0,9 % oproti 1,8 %). Na medziročnej báze tržby v maloobchode klesli o 2,9 %, čo predstavuje ôsmy mesiac poklesu za sebou. Index PMI stavebníctva v eurozóne klesol na 44,2 bodu, čo je menej ako 44,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje najvýraznejšie zníženie celkovej stavebnej aktivity od decembra 2022. Zároveň ide o 14. mesiac poklesu produkcie za sebou, ktorý bol spôsobený predovšetkým prudkým poklesom v bytovej výstavbe.
USA:
Súkromné podniky v USA v júni 2023 neočakávane vytvorili 497 tisíc pracovných miest, čo je najviac od februára 2022 a dvojnásobne viac než sa predpokladalo. V sektore služieb pribudlo 373 tis. pracovných miest, na čele s odvetvím rekreácie a pohostinstva (232 tis.); obchodu/dopravy/služieb (90 tis.) a vzdelávania/zdravotníctva (74 tis.), zatiaľ čo úbytok pracovných miest bol zaznamenaný v informačnom sektore (-30 tis.); finančnom sektore (-16 tis.) a odborných/obchodných činnostiach (-5 tis.). V odvetví výroby tovarov medzitým pribudlo 124 tisíc pracovných miest vďaka stavebníctvu (97 tisíc) a ťažbe (69 tisíc), zatiaľ čo vo výrobe ubudlo 42 tisíc pracovných miest.
Prečítané: 812x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.