Čína plánuje zintenzívniť svoje aktivity voči ťažiarom kryptomien.
Čína plánuje zintenzívniť svoje aktivity voči ťažiarom kryptomien.
Absolútna správa:
Čína zakázala všetky krypto transakcie a sľúbila, že odstráni ťažbu digitálnych aktív, čo by mohlo pre priemysel predstavovať zatiaľ najtvrdší úder. Čínske ľudové banky budú považovať transakcie súvisiace s kryptomenami za nezákonnú finančnú aktivitu vrátane služieb poskytovaných prostredníctvom zahraničných búrz. Kryptomeny, vrátane bitcoinu, nie sú obehovou menou podľa čínskych bánk a nie je ich možné zaradiť do obehu. Po oznámení sa bitcoin prepadol v New Yorku klesol o 8% na zhruba 41 000 dolárov. Čínski predstavitelia majú v pláne potlačiť obchodovanie s kryptomenami kvôli ich väzbám na podvody, pranie peňazí a nadmerné používanie energie. Čína už má pravidlá, ktoré zakazujú bankám ponúkať služby súvisiace s kryptomenami. Aby sa obišli tieto pravidlá, obchodníci sa presťahovali na mimoburzové platformy a zahraničné burzy. Čína povedala, že zintenzívni svoje aktivity na skrývajúcich sa ťažiarov kryptomien. Masívna spotreba energie spotrebovaná pri ťažbe kryptomien je tiež jedným z dôvodov, prečo sa priemysel nachádza pod drobnohľadom. Čínska agentúra pre ekonomické plánovanie v samostatnom vyhlásení uviedla, že je naliehavé zbaviť sa ťažby kryptomien a zásahy sú dôležité pre splnenie cieľov v oblasti uhlíkovej neutrality. Čína čelí vážnej energetickej kríze, ktorá už valcuje komodity od hliníka po oceľ a v niekoľkých priemyselných odvetviach sa v posledných týždňoch obmedzili dodávky energie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Match Group, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,97 % (výkonnosť od 1.7.2020: +46,55 %). Match Group, Inc. poskytuje internetové médiá a služby. Spoločnosť ponúka online zoznamovacie aktivity. Match Group slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské spotrebiteľské ceny v auguste 2021 medziročne klesli o 0,4%. Toto bol jedenásty mesiac v rade poklesu spotrebiteľských cien v dôsledku oslabovania spotreby v dôsledku prebiehajúcej pandémie COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,08 %, Hang Seng -1,30, Nikkei 225 +2,06 %.
Ukazovateľ Ifo Business Climate v Nemecku klesol tretí mesiac po sebe na 98,8 bodu v septembri 2021 z nahor revidovaných 99,6 bodov nameraných v auguste a v porovnaní s prognózami trhu sklamali len o 0,1 bodu. Je to najnižšia hodnota za posledných 5 mesiacov, predovšetkým v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku dodávok v priemyselnom sektore. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +-0,87 %, CAC 40 -0,95 %, DAX -0,72 %.
Predaje nových domov v USA vzrástli o 1,5% na sezónne upravenú ročnú mieru 740 000 v auguste 2021 po veľkej náraste nahor na 729 000 v júli a prekonali prognózy trhu, ktoré boli na úrovni 714 tis. Je to najvyššia hodnota za štyri mesiace. Fed tiež naznačil, že zvýšenie úrokových sadzieb môže nasledovať rýchlejšie, ako sa očakávalo, pretože 9 z 18 tvorcov politík, ktorí majú v pláne zvýšiť náklady na pôžičky v roku 2022. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,09 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ -0,03 %.
Prečítané: 1224x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.